Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bezpečnostní situace v Ústeckém kraji se pomalu zlepšuje, soudí kandidát do zastupitelstva Ústeckého kraje

06.10.2016
Bezpečnostní situace v Ústeckém kraji se pomalu zlepšuje, soudí kandidát do zastupitelstva Ústeckého kraje

Autor: kr-ustecky.cz

Popisek: Martin Klika

ROZHOVOR „Problémem Ústeckého kraje je trvale vysoká nezaměstnanost. V kraji také narůstá počet osob žijících v chudobě a v sociálně vyloučených lokalitách. Sociálně vyloučených lokalit je v kraji 80, což je absolutně nejvyšší počet v celé ČR. V sociálně vyloučených lokalitách žije více než 38 tisíc lidí, což je více než jedna třetina všech obyvatel sociálně vyloučených lokalit v celé ČR. S nezaměstnaností a chudobou lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách souvisí napětí mezi obyvateli regionu a vyšší kriminalita, zejména pak krádeže," vypočítává chyby kraje Martin Klika, kandidát za ČSSD do zastupitelstva Ústeckého kraje.

Kandidujete za ČSSD do krajského zastupitelstva Ústeckého kraje, kde shledáváte největší problém právě tohoto kraje?

Problémem Ústeckého kraje je trvale vysoká nezaměstnanost. V kraji také narůstá počet osob žijících v chudobě a v sociálně vyloučených lokalitách. Sociálně vyloučených lokalit je v kraji 80, což je absolutně nejvyšší počet v celé ČR. V sociálně vyloučených lokalitách žije více než 38 tisíc lidí, což je více než jedna třetina všech obyvatel sociálně vyloučených lokalit v celé ČR. S nezaměstnaností a chudobou lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách souvisí napětí mezi obyvateli regionu a vyšší kriminalita, zejména pak krádeže. Ústecký kraj se také dlouhodobě potýká s nezájmem vlády. Příkladem je roky se vlekoucí dostavba pro kraj velmi důležitých dálnic

K Vašim prioritám patři bezpečnost v kraji a prevence kriminality, jak je na tom kraj s bezpečnostní situací současně?

Bezpečnostní situace v Ústeckém kraji se pomalu zlepšuje. Například v srpnu došlo oproti stejnému období předchozí roku k poklesu nápadu trestných činů ve všech sledovaných oblastech kriminality a naopak k navýšení objasněnosti trestných činů. I tak ale stále patří Ústecký kraj spolu s Moravskoslezským mezi kraje s nejvyšší kriminalitou. Co mě zejména trápí, je bezpečnost v sociálně vyloučených lokalitách, na které doplácí slušní lidé.

Máte nějaké řešení, jak se pokusit stav zlepšit?

Je nutná důsledná spolupráce kraje s Policií ČR. Věřím na prevenci kriminality, proto prosazuji programy prevence kriminality a prorodinné aktivity. V sociálně vyloučených lokalitách se daří úspěšně aplikovat nulovou toleranci, vyváženou směs prevence, represe a sociální práce. Bezpečnostní situace v Ústeckém kraji se nezhoršila ze dne na den, stejně tak se přes noc nezlepší. To si žádá vytrvalost, důslednost a trpělivost.

Problémem vašeho regionu jsou i prázdné a vybydlené domy. Jediné řešení je nejčastěji jejich zbourání. Budou na to peníze a co místo nich?

Podařilo se nám prosadit dotační program na demolici prázdných objektů ve městech a obcích, které mají sociálně vyloučené lokality. Dotační program je vypsán na tři roky. Každoročně bude uvolněno na dotace 100 mil. Kč. Aby měly šance i malé obce, podpořili jsme zavedení kritérií zohledňujících velikost obce. Následujících deset let musí obec pozemek využívat například pro městskou zeleň či park. Teprve po deseti letech může být pozemek prodán.

Zasadil jste se také o dlouhodobou koncepci sportu v rámci celého kraje, která umožňuje sportování i dětem ze sociálně znevýhodněných rodin a provázání mládežnického sportu s vrcholovými sportovními středisky, jak to vypadá v praxi?

Ústecký kraj vrcholová sportovní střediska a sportovní akademie finančně podporuje. Peníze jsou určeny mimo jiné také na odměny trenérům a ostatním lidem, kteří se sportující mládeží zabývají. Díky této podpoře mohou být příspěvky na sportování dětí, které musí uhradit rodiče, na přijatelné výši. Některé sportovní akademie dokonce zvýhodňují rodiče samoživitele či rodiny v dlouhodobé sociální tísni. Dobrým příkladem je HC Litvínov. Příspěvky si mohou dovolit i sociálně slabé rodiny, sportovat tak může každé dítě, které o to stojí. Navíc HC Litvínov spolupracuje s místními základními školami, například při hodinách tělesné výchovy, konkrétně při výuce bruslení. Ústecký kraj na podporu sportu také pravidelně vyhlašuje malé dotační programy.

Jak se díváte na současnou situaci se sportování mládeže? Jak odlákat mladé od počítačů a televizí a přivést je spíše k aktivnímu odpočinku?

Nemyslím si, že by to se sportováním mládeže v Ústeckém kraji bylo výrazně špatné. Děti sportují, mají úspěchy i v celorepublikovém měřítku. Hodně pomáhá dobrý příklad. Pokud se v regionu objeví výrazná sportovní osobnost, olympijský vítěz, mistr světa či jinak velmi úspěšný sportovec, je pro děti samozřejmě inspirací. Pomáhají tradiční sportovní akce, jako byla například zimní olympiáda mládeže. Také je nutné, aby děti podpořili jejich rodiče. Právě proto, že sport v Ústeckém kraji je přístupný dětem i ze sociálně slabších rodin, je výmluva na finanční situaci v rodině nepatřičná. V kraji je možné najít dostatek sportovních příležitostí pro všechny děti, které o sport stojí. Já věřím, že je jich většina.

Ve svém volebním programu zdůrazňujete, že neslibujete nic, co nemůžete splnit. Jak tedy chcete konkrétně snížit nezaměstnanost a pomáhat malým a středním podnikatelům?

Budu jen pokračovat v tom, v čem jsem začal už v tomto volebním období. Díky Paktu zaměstnanosti Ústeckého kraje, jehož řídícího výboru jsem předsedou, se podařilo do kraje přinést na projekty zaměstnanosti stovky miliónů korun. Zaměřujeme se na rekvalifikace, motivaci pro znevýhodněné skupiny lidí na trhu práce, na vznik nových pracovních míst i podporu zaměstnavatelů. Snažíme se sladit poptávku zaměstnavatelů s nabídkou trhu práce. Střední školy a učiliště v kraji musí reagovat na potřeby zaměstnavatelů a přizpůsobit své studijní programy tak, aby byli absolventi uplatnitelní v Ústeckém kraji. Pro malé a střední podnikatele je velkou podporou, pokud přímo v místě, kde podnikají, najdou kvalifikované mladé lidi. Podporou pro malé a střední podnikatele jsou i dotační programy Ústeckého kraje určené na rozvoj podnikání. Nezaměstnanost v Ústeckém kraji patří dlouhodobě k nejvyšším, ale díky snahám Ústeckého kraje a dalších institucí, především pak Úřadu práce ČR, Hospodářské a sociální rady Ústeckého kraje a dalších, klesl počet nezaměstnaných v kraji skoro o jedenáct tisíc lidí.

Barbora Richterová

Děje se u vás něco zajímavého? Pošlete nám svůj tip na .

Vložil: Lucie Bartoš

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace