Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Filmová kancelář přilákala do Ústeckého kraje další produkce. Filmový průmysl je nejen velkou propagací regionu, ale přináší i práci místním a ekonomický efekt pro kraj i podnikatele

04.10.2016
Filmová kancelář přilákala do Ústeckého kraje další produkce. Filmový průmysl je nejen velkou propagací regionu, ale přináší i práci místním a ekonomický efekt pro kraj i podnikatele

Foto: zamek-jezeri.cz

Popisek: Na zámku Jezeří natáčela Česká televize v září nový seriál Svět pod hlavou

Místa pro nejlepší filmové scenérie, lepší komunikace s místními úřady nebo pomoc s hledáním místních dodavatelů i komparzistů. To vše nabízí regionální filmová kancelář v Ústeckém kraji už téměř rok, teď chce představit novou spolupráci s Českou televizí, dalšími filmovými produkcemi a pomoci právě místním společnostem i radnicím s filmaři najít společnou řeč. Pondělní networkingové akce se zúčastnili i zástupci národní filmové kanceláře Czech Film Commission.

Ústecký kraj je oblíbeným místem filmařů již řadu let, proto se pracovníci oddělení cestovního ruchu Krajského úřadu Ústeckého kraje proměnili i v zaměstnance filmové kanceláře. Filmový průmysl je i velkou propagací regionu. „Jde nejen o zajímavou spolupráci, ale díky tomu, že budeme víc v obraze, co se požadavků a přání lidí kolem filmového průmyslu týká, můžeme jich k nám dostat ještě víc, a využít tak ekonomického efektu, které s sebou natáčení přináší. A přiznejme si také, že každého turistu lákají místa, kde se natáčely české i zahraniční filmy. I to je důvod, proč jsme kancelář založili,” popsal nápad krajský radní pro cestovní ruch Jan Szántó.

Zámek Jezeří se na týden proměnil v ústav pro mentálně postižené

Zámek Jezeří se na týden proměnil v ústav pro mentálně postižené

Například Česká televize v příštím roce zamíří do Mostu s natáčením  osmidílného komediálního seriálu s pracovním názvem Most, který pochází z osvědčené 'dílny' scenáristy Petra Kolečka (Okresní Přebor, Čtvrtá hvězda) a kreativního producenta Michala Reitlera (Případy 1. oddělení, Nevinné lži, Neviditelní ad.). „Chceme s Petrovým smyslem pro humor vyprávět o bolavých věcech, o strachu z neúspěchu, ze ztráty důstojnosti, z ohrožení životních jistot,“ přibližuje záměr Michal Reitler.

„Most mám rád. Seznámil jsem se s ním přes svoji manželku, která z něj pochází. Do magické hospody Severka mě pak vzal můj tchán. Odtud jsem čerpal nejen mosteckou filozofii, ale i předobrazy některých postav. Snad mi tam ještě po odvysílání nalejou,“ popisuje scenárista Petr Kolečko. A město Most si na zájem filmařů rozhodně nestěžuje. „Budeme doufat, že se prostřednictvím komediálního seriálu diváci dozvědí, že Most nabízí  spoustu zajímavých možností a že rozhodně stojí za návštěvu. Třeba pak lidé přijedou do Mostu právě proto, aby viděli místa, kde žily postavy z jejich oblíbeného seriálu,“ říká primátor Mostu Jan Paparega. 

Příprava seriálové ordinace

Příprava seriálové ordinace

Filmová kancelář je pro filmaře hlavně kontaktním a informačním místem, podobné kanceláře či filmové komise fungují již v několika krajích. Jejich primární úlohou je přilákat právě k nim audiovizuální produkce a podat jim veškeré potřebné informace, pomoci při vyhledávání vhodných lokací a propojit je s místními partnery.

Zatímco ve světě jsou filmové kanceláře zcela běžné a fungují na regionální, komunální i národní úrovní již desítky let, v ČR začaly vznikat až před čtyřmi až pěti lety.  Jen evropská asociace filmových kanceláří EUFCN sdružuje přes osm desítek většinou regionálních kanceláří z dvaceti osmi evropských zemí. „Je skvělé, že i české regiony si uvědomují potenciál, který aktivní spolupráce s filmovými produkcemi skýtá, a snaží se je aktivně oslovovat. Ústecký kraj v tom u nás patří k nejaktivnějším,“ uvádí Ludmila Claussová, vedoucí národní Czech Film Commission.

Své 'bydliště' musel dočasně změnit i zámecký kůň

Své 'bydliště' musel dočasně změnit i zámecký kůň

Aktuálně filmová kancelář Ústeckého kraje vedle již zmíněného seriálu ČT spolupracuje také na filmu podle předlohy románu ústeckého rodáka Josefa Formánka s názvem Úsměvy smutných mužů.  „Máme teď za sebou lokační tour po Karlovarském a Ústeckém kraji, na kterou jsme ve spolupráci s Czech Film Commission pozvali filmaře z řad lokačních managerů, produkčních, scenáristů a režisérů. Navštívili jsme s nimi například nefunkční městské lázně v Chomutově, lom ČSA, zámek Jezeří či klášter v Oseku," prozradila Barbora Hyšková z oddělení cestovního ruchu krajského úřadu, která má filmovou kancelář na starosti.

Filmová kancelář spolupracovala s filmaři při řadě projektů – natáčení  seriálu Svět pod hlavou pro Českou televizi, německého filmu Die Freibadclique pro první kanál veřejnoprávní televize (Das Erste), vytipování lokací pro seriál HBO Albert Einstein, film produkční společnosti Čestmíra Kopeckého Hastrman, či film Jana Svěráka Po strništi bos.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Redaktor KL