Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Údajně protirasistická fotbalová Bohemka zrušila projekci filmu o romských fotbalistech. Bála se totiž Sparťanů

14.09.2016
Údajně protirasistická fotbalová Bohemka zrušila projekci filmu o romských fotbalistech. Bála se totiž Sparťanů

Foto: Krutón Film

Popisek: Záběr z dokumentárního filmu FC Roma

S děčínským fotbalovým týmem TJ Junior Roma nikdo nechce hrát – vyhrávají maximálně kontumačně. A teď nikdo nechce ani projekci dokumentu, který je jim věnován. „Za tím, že s námi dneska nikdo nechce hrát, vidím jen rasismus. Nikde ve světě se nestalo, že by týmy nenastoupily proti soupeři, který má jinou barvu pleti. Nahrává tomu všeobecná nálada, která je nepříznivě naladěná proti Romům,“ řekl serveru iDnes.cz trenér TJ Junior Roma Pavel Horváth.

Ostatní týmy s tím jeho odmítají hrát. „Vedení klubů mělo obavy, že by mohlo hlavně mezi diváky dojít k nějakým nepředloženostem. Hráčů se nebojí,“ řekl okresní fotbalový funkcionář Ladislav Šefčík. Jenže zástupci klubů to vidí jinak. „Nikdo si neumí představit, jak je jejich hra agresivní, jak jsou vulgární. Raději zaplatíme pokutu, než bychom s nimi hráli,“ řekla novinářům sekretářka fotbalového klubu v Rybništi Jaroslava Fišerová.

Radši zaplatit pokutu, než s nimi hrát

Pokuta za neodehraný zápas činí tři tisíce korun a podle Fišerové ji zaplatí všechny kluby, snad až na jeden. „Nikdo s nimi hrát nebude, všichni se bojí,“ tvrdí rybnišťská sekretářka. To tým z Dolních Habartic problém nemá. „My jsme s nimi nikdy problémy neměli. Sehráli jsme i několik přátelských utkání a vždycky v pohodě. Sami máme v týmu tři Romy,“ řekl sekretář klubu Vladimír Boháč.

Doplnil, že mezi kluby putovala petice, aby k zápasu s TJ Junior Roma nenastoupil žádný z nich. Pokud by fotbalisté TJ Junior Roma vyhráli kontumačně většinu zápasů, postoupí do vyšší fotbalové třídy. „Nám ostatním by to vůbec nevadilo, alespoň bychom se jich zbavili,“ poznamenala sekretářka Rybniště Fišerová.

Neměli na pokutu

Romští fotbalisté v soutěži chyběli tři sezony. V roce 2011, tehdy klub hrál pod názvem FC Roma Děčín, se totiž servali se soupeřem, na hřišti musela zasahovat policie a klub dostal pokutu pět tisíc. Tu uhradil až letos, a tak mohl opět začít se zápasy. „Dneska jsme jiný tým. Máme mladé hráče, kteří chtějí hrát, a hlavně ostatní porážet,“ tvrdí trenér Horváth.

Nikdo nechce ani film

O kontumačních výhrách děčínského klubu vznikl dokumentární film, nazvaný FC Roma. Ten měl úspěch na festivalu v Karlových Varech a teď měl mít premiéru na pražském stadionu Bohemians 1905. Jenže vedení klubu premiéru odpískalo. Bojí se prý problémů. „Dostala se k nám zpráva, že sem kvůli tomu filmu přijdou fanoušci Sparty a to samé fanoušci Bohemians,“ řekl Aktuálně.cz ředitel klubu Bohemians 1905 Darek Jakubowicz. „Někteří fanoušci nevnímají uměleckost filmu, ale jen ten druhý aspekt. Nenávist vůči Romům, kterých se film týká, tady bohužel mezi fanoušky je.“ Podle vedení klubu nebylo úplně jasné, co přesně chtěli fanoušci na premiéře udělat.

Policie prý promítání zhodnotila z hlediska bezpečnosti jako vysoce rizikové. A pořadatelé by nezvládli celý stadion řádně zabezpečit, aby se předešlo možným konfliktům. „Muselo by to být zabezpečené jako fotbalový zápas, a to by stálo i statisíce,“ konstatoval Jakubowicz.

Proč ustupovat výhružkám?

"Bezpečnost návštěvníků je na prvním místě," řekl Lukáš Houdek z Hate Free Culture, která je distribučním partnerem filmu. Bude prý pro premiéru hledat jiné místo. „Na druhou stranu nechceme ustupovat nějakým podobným výhrůžkám, protože tím ustoupením člověk ukazuje, že fungují,“ dodal.

Režisérka filmu Rozálie Kohoutová ke kauze dodala, že film už promítali v Děčíně, kde jej také natáčeli. Přestože se zde v minulosti objevily protiromské protesty, žádná nenávistná reakce nenastala. „Bylo to moc příjemné a naprosto bez problémů. Bohemians se dlouhodobě prezentuje jako protirasistický fotbalový klub, ale nakonec s námi nechtějí hrát,“ říká režisérka.

Čtěte také:

Hitmaker David, rocker Janda, rapper Rytmus... Jsou nenažraní a stále stupňují své požadavky, říká senátor Valenta. Proč podporuje toleranci alkoholu u cyklistů a proč, proboha, baští jenom zelené?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace