Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povodně 2013 v krajích: Neštěstí v Zálezlicích, voda zalévá sever

04.06.2013
Povodně 2013 v krajích: Neštěstí v Zálezlicích, voda zalévá sever

Foto: Archiv

Popisek: Povodně 2013, ilustrační foto

AKTUALIZUJEME Sledujeme povodně v krajích. Informace z Jihočeského, Plzeňského, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého či Ústeckého kraje budeme opět sledovat celý den.

Jižní Čechy

Většina sledovaných toků již je na poklesu, popřípadě je blízká kulminaci. K vzestupům dochází již pouze v povodí horní a střední Lužnice a na dolním toku Nežárky. Dolní tok Lužnice však bude i nadále klesat. Přítok do orlické přehrady je již na poklesu a je zhruba o 70 kubických metrů za sekundu menší než odtok. Jihočeské rybníky zatím dokážou vodu zadržet. Největší český rybník Rožmberk je částečně odpuštěný a je připravený držet vodu z Lužnice a tím chránit obce pod ním. Jižní Čechy mají to nejhorší za sebou.

Středočeský kraj

Kritická situace je v Zálezlicích na Mělnicku, kde se protrhla hráz. Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Obec je odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá. Zálezlice byly poškozeny i při povodni v roce 2002. Hladina Labe v Mělníku nadále stoupá. V 5 hodin dosáhla 875 centimetrů. Proběhla evakuace lidí z částí města Staré Mlazice a Pšova. Dolní tok Sázavy již kulminoval v 5 hodin při 509 krychlových metrech za sekundu, hladina klesá. Dolní tok Labe pod soutok s Vltavou je na rychlém vzestupu, předpokládá se, že kulminace v Mělníku bude v úterý ve večerních hodinách na úrovni 3800 krychlových metrech za sekundu. Povodí horního Labe již kulminovalo.

Královéhradecký kraj

Rozvodněná Cidlina, která ohrožovala Nový Bydžov na Královéhradecku, včera odpoledne kulminovala. Hladiny většiny rozvodněných toků v krajiklesaly.

Ústecký kraj

Stoupající hladina vody uzavřela Tyršův most v Litoměřicích a výjezd z města směrem na Terezín. Voda ohrožuje i Štětí a Lovosice. Na třetí povodňový stupeňse tři hodiny po půlnoci zvedla Kamenice v Hřensku. V 6 hodin dosahovala výšky 167 centimetrů. Voda ale nepřitekla po Kamenici po proudu, hladina stoupá proti proudu od řeky Labe. V Ústí nad Labem krátce jsou uzavřené oba silniční mosty spojující čtvrť Střekov se zbytkem města.Městská část bude od rána přístupná pouze speciální vlakovou linkou. Vlaky zajišťují například i převoz čerstvého pečiva z jednoho břehu na druhý. S evakuací části obyvatel se během dne počítá v Ústí nad Labem a Děčíně. Dále v obcích podél Labe.

Plzeňský kraj

Hladiny řek v Plzeňském kraji od pondělního odpoledne klesají. Radbuza a Úhlava už kulminovaly. Dnešní deště v regionu nebudou výrazné. Také většina toků v povodí Berounky je na svém horním toku již na poklesu, na vzestupu v důsledku dnešních srážek je již pouze horní tok Radbuzy. Dolní tok Berounky by měl rovněž kulminovat.

Liberecký kraj

Ve Stráži pod Ralskem se rozhodli raději preventivně zbořit starý, nevyužívaný most. Zdemolován bude nefunkční most přes řeku Ploučnici v ulici Dubnická. V Libereckém kraji je uzavřená železniční trať Nový Bor – Svor, kde napadaly na koleje stromy. V celém regionu mohou mít navíc vlaky zpoždění - podloží je nasáklé vodou a železničáři proto zejména v nepřehledných úsecích zpomalují.

Aktuální hydrologická situace podle krajů

Jižní Čechy: většina sledovaných toků již je na poklesu, popřípadě je blízká kulminaci. K vzestupům dochází již pouze v povodí horní a střední Lužnice a na dolním toku Nežárky. Dolní tok Lužnice však bude i nadále klesat. Přítok do Orlíka je již na poklesu, kulminace do něj činila ca 1850 m3/s. Aktuálně je přítok ca 1700 m3/s.

Západní Čechy: Také většina toků v povodí Berounky je na svém horním toku již na poklesu, na vzestupu v důsledku dnešních srážek je již pouze horní tok Radbuzy. Dolní tok Berounky je aktuálně blízký své kulminaci, která se zde předpokládá na úrovni cca 1150 - 1200 m3/s v Berouně. Berounka také ovlivní výsledný průtok v Praze při kulminaci.

Praha: Aktuálně se v Praze navyšuje průtok, v důsledku manipulace na VD Vrané se očekává průtok až 3300 m3/s. Kulminace se zde předpokládá během zítřejšího dopoledne od 6:00 do 12:00.

Střední Čechy: Dolní tok Sázavy již kulminoval dnes v 5:00 při 509 m3/s, aktuálně již hladina rychle klesá. Dolní tok Labe pod soutok s Vltavou je na rychlém vzestupu, předpokládá se, že kulminace v Mělníku bude v úterý ve večerních hodinách na úrovni 3800 m3/s a kulminace na dolním toku v profilu Ústí nad Labem se předpokládá ve středu, a to na úrovni okolo 4000 m3/s (tj. na úrovni 50letého průtoku).Povodí horního Labe již kulminovalo, totéž toky v povodí Lužické Nisy.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.