Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Povodně 2013 v krajích: Šest mrtvých, zatopené obce, Česko pod vodou

03.06.2013
Povodně 2013 v krajích: Šest mrtvých, zatopené obce, Česko pod vodou

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Povodně 2013, ilustrační foto

AKTUALIZUJEME Sledujeme povodně v krajích. Informace z Jihočeského, Plzeňského, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého či Ústeckého kraje budeme sledovat celý den a přinášet vám čerstvé novinky.

Jižní Čechy

Na 19 místech v Jihočeském kraji zatím stále zůstává třetí stupeň povodňové aktivity. Výška hladin řek a toků však přes noc na většině vodoměrných stanic klesla. Stav extrémního ohrožení stále platí v Božeticích na Táborsku na potoku Smutná, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu. Otava v Písku stále stoupá. Momentálně Ráno je výška hladiny o 35 centimetrů více než o půlnoci. Podle odhadů by tam hladina během dnešního dne měla kulminovat a překonat výšku pěti metrů. Voda z Vltavy zatopila parovod na českobudějovickém sídlišti Máj. Nejhorší situace je v Bechyni, kde se voda zastavila těsně pod hranicí z povodně v roce 2002.

Středočeský kraj

Litavka v Berouně v noci dosáhla hranice 2,5 metru a pravděpodobně kulminuje. Berounka po půlnoci překonala hranici pěti metrů, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu. V Kralupech nad Vltavou proběhla v noci evakuace sídliště U Cukrovaru. Po 11 letech Zálezlice na Mělnicku  opět bojují s velkou vodou. Obcím na Mělnicku způsobují vážné problémy nedostavěné protipovodňové hráze. V neděli zatopila voda vlakové nádraží v Kolíně, to zůstalo uzavřené až do čtyř do rána, uvedla Česká televize. Déšť na Kolínsku zapříčinil vylití rybníků, potoků a řek ze svých koryt. Spolana Neratovice v neděli odpoledne začala přesouvat chlor a další látky na bezpečná místa. Štěchovice vyhlásily evakuaci pro zhruba 70 obyvatel.

Královéhradecký kraj

V Jaroměři kvůli vodě spadl most. Hasiči v neděli po 21. hodině v Trutnově vylovili z řeky Úpy tělo neznámého muže, příčinu jeho smrti určí až nařízená soudní pitva. Některé obce v Královéhradeckém kraji zažívají stoletou vodu, tvrdí mluvčí hejtmanství Imrich Dioszegi. Velká voda zasáhla třeba Svobodu nad Úpou. Vlaky byly zastaveny na trati Chlumec nad Cidlinou – Trutnov. Nedaleko penzionu Spálený mlýn u Pece pod Sněžkou se sesunul svah na vozovku.

Ústecký kraj

V Ústí nad Labem na Střekově jsou postaveny  protipovodňové zábrany. Voda je na okružní křižovatce pod Větruší. Očekává se odříznutí Střekova od centra města kvůli zatopeným mostům. Policie odklání dopravu mezi Ústím a Lovosicemi přes Teplice. Ústecký kraj zřídil krizovou telefonní linku s nepřetržitou službou 800 876 011, na níž se lidé dozvědí základní informace o formách pomoci a opatřeních včetně rad, jak se v případě ohrožení zachovat. Své domovy musí opustit obyvatelé asi 30 ulic v městských částech Střekov, Neštěmice a Ústí nad Labem-město. Další evakuovaní jsou také v Děčíně (14 ulic), Českých Kopistech, Počáplech a Křešice na Litoměřicku. Očekává se uzavření železniční trati Ústí nad Labem – Děčín. Vězeňská služba ČR aktivovala skupiny odsouzených, kteří začali pomáhat tam, kde si to vyžaduje aktuální stav ohrožení velkou vodou. Odsouzení pomáhali  s evakuací  Okresního soudu v Ústí nad Labem, zejména stěhují spisové materiály. 

Plzeňský kraj

Stavy řek v Plzeňském kraji po nedělních deštích v noci opět stoupaly. Nejvíce porostou hladiny Radbuzy a Úhlavy, a také Klabavy, mírně se mají zvýšit průtoky Úslavy a Mže. Na vzestupu je také Berounka, kde se stýkají všechny řeky, řekl Jan Kail z plzeňského závodu Povodí Vltavy.

Liberecký kraj

Na třetí stupeň stouply hladiny Ploučnice na Českolipsku a Smědá na Liberecku. Stupeň ohrožení je také na Panenském potoku na Českolipsku. Stav ohrožení je v Libereckém kraji i na místních potocích a několik silnic muselo být uzavřeno.

Už šest potvrzených obětí

Povodně si zatím vyžádaly pět lidských životů. Dva lidé zemřeli v Třebenicích, jeden člověk utonul v Trutnově, jeden v Novém Městě nad Metují a jeden na Benešovsku. V pondělí po poledni mají záplavy další oběť. Devětašedesátiletý muž z Plzeňska zemřel po pádu do odtokové roury.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.