Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fackujte ty politiky! Ústí nad Labem vypadá jako po druhé světové válce. Prezident si neodpustil pořádnou spršku štiplavých bonmotů ani na návštěvě drsného severu

14.12.2015
Fackujte ty politiky! Ústí nad Labem vypadá jako po druhé světové válce. Prezident si neodpustil pořádnou spršku štiplavých bonmotů ani na návštěvě drsného severu

Foto: Petr Kupka

Popisek: Miloš Zeman

REPORTÁŽ Prezident Zeman tento týden absolvoval třídenní návštěvu Ústeckého kraje, kam přijel letos již podruhé. Jednal se zastupiteli a starosty na Ústecku a Děčínsku, s obyvateli několika měst i podniku, kde průměrná mzda činí 45 000 korun.

Cesta tradičně začala setkáním prezidenta s hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem, následně Miloš Zeman debatoval s krajskými zastupiteli, kde se mimo jiné opřel do šéfa TOP 09 Kalouska za jeho „hodinové žvanění v Parlamentu o ničem“. 

Na úvod krajským zastupitelům prezident řekl, že jim chtěl připravit zajímavý dárek, ale bohužel to nevyšlo. „Podpořil jsem lobbistickým dopisem Ústecký kraj ve věci odloučeného pracoviště Galilea. Měl jsem pocit, že dělám dobrou věc, protože je na to v kraji všechno připraveno. Bohužel stejný lobbistický dopis napsal paní evropské komisařce i belgický král, a jak jsem se právě dnes dověděl, tak vám s lítostí sděluji, že jsem s belgickým králem prohrál,“ přiznal prezident ústeckým zastupitelům.

Vzhledem k tomu, že jde pravděpodobně o poslední návštěvu do příštích krajských voleb, Zeman poděkoval hejtmanovi, krajské koalici, ale také krajské opozici v zastupitelstvu za to, že nedělá to, co dělá Miroslav Kalousek v Poslanecké sněmovně. „To znamená hodinové žvanění o ničem, hodinové obstrukce, díky čemuž je Parlament v podstatě paralyzován, nemůže pracovat a nemůže schvalovat někdy rozumné, někdy méně rozumné návrhy,“ uvedl prezident.

Konstatoval také, že snad i stavba dálnice D8 je na dobré cestě. „A ta nešťastná dálnice D8, blokovaná přes dvacet let ekoteroristy. Mám příslib ministra dopravy, že bude dokončena koncem příštího roku,“ tlumočil zprávu šéfa resortu dopravy Dana Ťoka prezident.

Migranty bych propustil, ale...

Místo otázek od zastupitelů občas zněla i podpůrná slova. „Vydržte, máme vás rádi,“ zazněl vzkaz od krajského zastupitele Dubského prezidentovi.

Starosta jedné z obcí, kde se nachází detenční tábor pro ilegální migranty, si prezidentu republiky postěžoval. Nedávno se prý v okolí detenčního zařízení konala demonstrace, kde asi 70 lidí vyzývalo k propuštění migrantů z táborů na svobodu. „Chci říct, že mezi těmito demonstranty nebyl ani jediný náš občan, všichni ti demonstranti byli dovezeni z Prahy,“ sdělil starosta prezidentovi.

„Možná vás překvapím, ale já jsem také pro propuštění migrantů z detenčních zařízení, ovšem tak, že je naložit do autobusů, opatřit příslušnou eskortou a odvézt na hranice. Takže žádné propuštění a jejich potulování po republice. Považuji za chybu už jen to, že jsme je nechali proniknout na naše území. Vím, že teď je tu migrantů málo, ale v okamžiku, kdy se Česká republika stane tranzitní zemí a Německo bude migranty vracet, tak je bude vracet k nám a tady je budeme muset umisťovat do detenčních táborů,“ popsal Zeman při debatě se zastupiteli Ústeckého kraje.

„I když to zní tvrdě, nejjednodušším řešením je kontrola hranice policií a armádou, aby každý, kdo chce tyto hranice nelegálně překročit, tu možnost neměl a byl okamžitě vrácen. Tím ušetříme nejen náklady na provoz detenčních zařízení, ale i náklady vzniklé tím, kdybychom migranty z detenčních zařízení pouštěli a nechávali volně pohybovat,“ pokračoval prezident.

Ten také podpořil aktivní i dobrovolné zálohy, kdy by se obnovil tříměsíční výcvik, což by mohlo pomoci s obranou našich hranic. „EU není schopna vůbec zajistit ochranu schengenské hranice, namísto toho vydává řadu nesmyslných směrnic, ale svoji základní úlohu neplní,“ doplnil prezident Zeman a dále odmítl vytvoření tzv. minischengenu nebo dvourychlostní Evropy. Podle jeho slov by nešlo o žádné řešení, ale ustupování teroristům, kteří si přesně toto přejí.

U korunovačních klenotů to nebyla viróza...

Užitečný idiot se vrací z Číny, Norové kradou české děti, jak na srážku s blbcem v politice, i to se probíralo během setkání prezidenta Zemana s občany na Děčínsku, kde zahrál na city patriotismu. Přítomné mimoto rozesmál vtipy o opilém Churchillovi, ale také okomentoval aktuální kauzu rudého europoslance Ransdorfa.

V pětiminutovém prologu v Benešově nad Ploučnicí se Miloš Zeman pokusil přítomným vysvětlit fungování prezidentského úřadu a zásady, které jako hlava státu dodržuje. „Ta základní zásada je velmi prostá: Hájit za každých okolností zájmy České republiky. Věřte mi, že by bylo mnohem snazší, kdybych místo toho seděl na Hradě nebo v Lánském zámku, občas podepsal nějaké to lejstro, přijal nějakého nového velvyslance, chválil vládu, ať je jakákoliv. Byl by to život pohodlný, ale vzniká otázka, k čemu potřebujeme takového prezidenta,“ zmínil a dodal, že on chce bojovat za to, aby v této republice byl ekonomický růst, klesala nezaměstnanost a vznikala nová pracovní místa.

„Tomu se říká ekonomická diplomacie. Místo dlouhých řečí vám dám jeden příklad: Jel jsem dvakrát do Číny a byl jsem velmi rád, že se podařilo rozvinout spolupráci s největší ekonomikou světa. V Hospodářských novinách jsem si pak přečetl: Užitečný idiot se vrací z Číny. No, a co se nestalo poté? Britská královna se ve zlatém kočáře projela v Londýně s čínským prezidentem. Doufám, že čeští novináři nebudou mít takovou drzost, aby říkali britské královně rovněž užitečný idiot.“

Od krádeže českých dětí k uprchlickým kvótám

Diplomacii by podle něj hlava státu neměla projevit jen tehdy, když jde o investice a export. „Ale například i tehdy, když máme pocit, že nám Norové kradou české děti, je namístě mít odvahu se ozvat, i když je to nepříjemná diplomatická aféra. Nebo když nám ukrajinští Češi umírají v občanské válce, máme usilovat o jejich repatriaci. A takových příkladů bych mohl uvést víc než dost,“ podotkl.

Vše mělo být nejpíš oslím můstkem k tématu uprchlíků, kterým následně navázal. „Poslední příklad by se mohl týkat takzvaných imigračních kvót,“ pokračoval totiž dál. Stát je podle něj suverénní jen tehdy, pokud si může sám rozhodnout, koho přijme a koho ne na své území. „Když za sebe nechá rozhodovat jiné, tuto suverenitu ztrácí,“ řekl a vysloužil si tím nebývalý potlesk obecenstva. Neodpustil si ještě jedno varování: „Nikdo, ať je to politik či někdo jiný, by se neměl hrbit.“

A zase ten alkohol... a srážka s blbcem

První diskutující prohodil s prezidentem bonmot na téma filmu Pelíšky a šedesátiprocentní slivovice od doktora Vacenovského z Dolan. Miloš Zeman si na to konto vzpomněl, co Pelíšky připomněly jemu: „Jednou jsem se vracel domů, a když jsem vcházel, zaslechl jsem: ‚To je pohoda, když není táta doma.‘ Rozzuřený jsem vlítl do pokoje, tam moje žena, moje dcera a v televizi – Pelíšky. Takže to je věta, kterou si z tohoto filmu velmi dobře pamatuji.“ Benešovák z publika poté dopověděl, že ze sběru z roku 2010 má slivovici čtyřiasedmdesátiprocentní. „Já jednou pil osmdesdátiprocentní rum a to jsem musel pít doslova po kapkách, takže i vaši slivovici budu pít po kapkách a o to déle mi vydrží,“ reagoval prezident.

Další občan, představil se jako Mareš, se zajímal, jak Miloš Zeman bojuje s lidskou hloupostí, když je známo, že „nejhorší srážka v životě je srážka s blbcem“, a když hloupost se projevuje ve všech politických spektrech, i v té nejvyšší politice. „Já jsem jednou napsal knihu, které jsem dal motto: Politika je především bojem proti blbosti, a to včetně blbosti vlastní. Takže tím musíte začít – nemyslet si, že jste neomylný a že vždy máte pravdu, že někdy neplácnete něco, co není založeno na faktech. To se stává každému člověku, ale rozdíl je v tom, jestli si to uvědomíte nebo ne,“ reagoval na to Miloš Zeman.

Čeští novináři přemýšlejí za vás aneb Vymývání mozků

Hloupí politici podle něj – navzdory Masarykově citátu, že demokracie je především diskuse – nechtějí slyšet argumenty a mimoto vlastní argumenty nechají vysvělit někoho jiného, a to české novináře. „Čeští novináři jsou lidé, kteří vám říkají: Vy nemusíte přemýšlet; my přemýšlíme za vás. A to je důvod, proč jsem zásadním kritikem většiny českých novinářů. Vymývání mozků je to nejhorší, co se nám může stát. S lidskou hloupostí můžeme bojovat tak, že na ni budeme upozorňovat a říkat, že ten, kdo vymývá mozek druhým, má sám vymytý mozek,“ uzavřel téma hlouposti.

Přisvojil jsem si neoprávněně monarchistické právo

Třetího tázajícího zajímalo, zda ve své funkci udělal nějaké rozhodnutí, které by dnes přehodnotil. Na nic takového si vzácný host nevzpomněl, proto prozradil jedno špatné rozhodnutí ze své doby premiérování: „Velmi špatně jsem vybral svého nástupce. A chyba nespočívala ani tak v samotném výběru, ale v tom, že jsem si neoprávněně přisvojil jakési monarchistické právo, že člověk má říci, kdo bude jeho nástupcem.“ To označil za svou největší chybu v politice, které lituje.

Výzva k fackování politiků

Úsměv u návštěvníků vykouzlila mladá dívenka, která se zeptala, zda ho ještě prezidentování baví a na jaké nové názory myslí. „Občas baví a občas nebaví. Když se něco povede, tak se zaraduji. Když se nepovede, tak se naštvu. A nové podněty? Dostávám je od lidí, s nimiž se potkávám – nikdy jsem nepoužil termín ‚obyčejní lidé‘, protože je to urážka těchto lidí. Já používám termín 'normální lidé‘,“ reagoval a dodal: „Pokud vám v předvolební kampani bude nějaký politik říkat ‚Já podporuji obyčejné lidi,‘ dejte mu pár facek.“

V reakci na další připomínku, na téma lidských práv v Číně, vyjmenoval lidská práva, která je nutné vyzdvihovat: „Právo na život. Právo na práci. Právo na to mít střechu nad hlavou nebo také právo nemít hlad. Tohle všechno jsou opravdu ta nejdůležitější lidská práva.“

Kauza Ransdorf pohledem prezidenta

Došlo i na aktuální kauzu europoslance Miloslava Ransdorfa. „Nemám podrobnosti k této kauze. Odmítám brát vážně novinářské spekulace, které se většinou prokáží jako nepravdivé. Mohu vám jako člověk, který ho trochu zná, říci svoji hypotézu: Někomu naletěl. Nebylo by to poprvé v životě. On před několika lety naletěl obchodníkovi s obrazy – zaplatil jeden milion korun za prokazatelné padělky, a nyní zřejmě naletěl někomu jinému.“

Dodal, že Ransdorf údajně zná patnáct jazyků, ale to ho ještě nekvalifikuje k tomu, aby byl znalec obrazů, znalec bankovnictví nebo znalec řízení automobilu. „Kdykoliv sedne do auta, je velká pravděpodobnost, že spáchá dopravní nehodu,“ rozesmál přítomné jednou z hlášek o komunistickém politikovi.

Tečkou na závěr byl dotaz ženy, která Zemana jako prezidenta volila, ale celou dobu jí vrtá hlavou, zda tehdy u poklonění českým korunovačním klenotům to u něj byla viróza či nebyla. „Na poctivou otázku je potřeba dát poctivou odpověď: Nebyla to ani viróza ani alkoholismus. Byla to nemoc, která se jmenuje polyfunkční neuropatie, což způsobuje permanentní vrávorání,“ objasnil. A k tématu alkoholu připomněl známý citát: „Winston Churchill v britském parlamentu byl opilý. Lady Braddock to komentovala: ‚Sire, vy jste opilý.‘ On jí na to odpověděl: ‚Ano, jsem opilý. A vy jste příšerně ošklivá – ale já se z toho do rána vyspím‘.“

V Městském kině v Benešově nad Ploučnicí se v pondělí vpodvečer sešlo přes pět lidí, část také ve foyer, které bylo pro tyto účely rovněž ozvučeno. „Doufám, že se mi do konce funkčního období podaří navštívit téměř všechna města nad 5000 obyvatel a některá významná města těsně pod pět tisíc obyvatel (Benešov má něco přes čtyři tisíce obyvatel, pozn. red.),“ podotkl také během besedy, kde si neodpustil svůj již tradiční komentář, že jezdí do regionů, aby měl zpětnou vazbu, kterou například v rozhlase a televizi nemá, a aby se s ním lidé mohli setkat, aniž by museli jezdit moc daleko. Benešovu popřál, aby se mu podařilo prosadit na seznamu významných památek UNESCO.

Následoval tradiční zápis do pamětní knihy města, dekorování městského praporu pamětní stuhou prezidenta. Na závěr setkání s občany zazpíval dětský školní sbor vánoční koledu Nesem vam noviny, zpíval i prezident.

Radní za TOP 09 prezidenta bojkotují

Na druhý den návštěvy se do Loun svolávali odpůrci hlavy státu, Zemanovu návštěvu bojkotovali i místní radní za TOP 09. Akce se odmítli zúčastnit dva radní a jeden zastupitel Loun za TOP 09, mezi nimiž je i poslanec Michal Kučera. V prohlášení, zaslaném ČTK, uvádějí, že postoje hlavy státu rozdělují společnost a podporují radikální a fašizující postoje. „Přáli bychom si takového prezidenta, který ctí tradice, demokracii a podporuje lidská práva. V Den boje za svobodu a demokracii se prezident Miloš Zeman nezdráhal řečnit na pódiu společně s představiteli xenofobní a fašizující scény. Ve stejný den jeho policejní ochranka zabránila vysokoškolákům, aby si na tomto pamětním místě připomněli odvahu studentů z let 1939 a 1989,“ napsali zástupci lounské TOP 09.

Studenti po prezidentovi šlehali zlými poznámkami, ale on...

„Měli byste se připravit na obtíže, které vás v životě čekají, což je koneckonců i účel gymnázia,“ zmínil na začátek svého úvodního proslovu ke studentům Podkrušnohorského gymnázia v Bílině prezident Miloš Zeman. Vyslovil i svůj názor na rizika některých povolání: „Kdyby se mezi vámi vyskytl nějaký sebevrah, který by se chtěl věnovat politice, i když mě pan ředitel informoval, že většina z vás jde na technické nebo ekonomické obory, někteří dokonce na medicínu, tak bych vám chtěl říci, že politika je zvláštní řemeslo s vysokou mírou rizika, něco mezi kaskadérem a pyrotechnikem. Má ale jednu zvláštnost, že do politiky jdou také, ne jenom, ale také lidé, kteří mají svůj sen, někdo tomu říká vize,“ vysvětloval Zeman. Poradil studentům, jak poznat, kteří polici mají své cíle a kteří ne. Zmínil, že český sen by se měl odehrávat v evropském rámci, a prozradil také svůj vlastní sen, což je skandinávský model sociálního státu. Doporučil slovy Járy Cimrmana, abychom se nestali průkopníky slepých uliček, za což by považoval hledání vlastního, originálního českého modelu. „Tahle země potřebuje lidi, kteří sice vystudovali třeba i v zahraničí, ale pak pomáhají jejímu vlastnímu rozvoji tak, aby se Česká republika třeba i za generaci, protože sen má být dlouhodobý, stala z hlediska svého společenského modelu novou skandinávskou zemí,“ ukončil úvodní slovo.

Debata se studenty začala zostra: „Jste opravdu takový pokrytec?“ Student vysvětlil svůj zásadní nesouhlas se známým výrokem o „řvoucím stádu“. A také se ptal: „Jak je možné, že kancléř Mynář zorganizuje zájezd lidem, kteří přijedou s transparenty, pak si prohlédnou jinak nepřístupné prostory Hradu, a ještě dostanou občerstvení?“ Prezident reagoval: „Vidím, že čtete noviny a vycházíte z informací, které vám poskytují, protože na Albertově jste patrně nebyl. Začnu první otázkou o řvoucím stádu.“ Pak vysvětlil, že za „řvoucí stádo“ označil lidi proto, že neměli argumenty a otázky. „Pouze řvali a pískali v přítomnosti tří dalších prezidentů. Člověk musí respektovat odlišný názor a já jsem vyzval na Albertově k toleranci, dialogu, respektování odlišných názorů,“ upozornil Zeman. Současně připomněl, že také zmínil, že lidé, kteří „řvou, se domnívají, že jsou neandrtálci“. Pak upřesnil: „Nějaký pracovník výzkumného ústavu mi vysvětlil, že neandrtálci se ve skutečnosti řevem nedorozumívali, takže jsem si opravil názor na neandrtálce,“ konstatoval prezident. „Pokud se bude řvát místo argumentů, tak se dostáváte neobyčejně blízko k jevu, který nazýváme fašismus,“ doplnil s odkazem na davovou psychózu a řev bez argumentů. Fakticky poznamenal, že podobných exkurzí na Hradě bylo jen za poslední rok 150 a zúčastnilo se jich 2500 lidí na vlastní žádost, i to, že nešlo o žádné utajené prostory, ale místa, kam jsou běžně zváni lidé, kteří o to požádají.

Když se zeptáte. Kdo po Asadovi? Nastane hluboké mlčení
Další studentka přednesla svůj názor, že barva pleti by neměla mít vliv na zacházení s občany, a tázala se na problematiku pozitivní diskriminace. V reakci pak zmínil prezident, že za nepřizpůsobivé považuje ty, kteří odmítnou nabízenou práci, aniž by k tomu měli vážné, například zdravotní důvody. Pak už se studenti zajímali o syrskou krizi. Prezident vysvětloval genezi názorů na konflikt a mimo jiné zhodnotil: „Když se zeptáte. Kdo po Asadovi? Nastane hluboké mlčení. Mimochodem v Iráku se stalo něco podobného, Američané tam hledali zbraně hromadného ničení, nenašli je, jak víte, a irácká armáda se rozpadla po útocích Islámského státu, takže jediní, kdo proti IS v Iráku skutečně bojují, jsou pešmergové, tedy kurdští bojovníci. Prohlásil i to, že jediným řešením je mírové jednání, které v současné době probíhá v Ženevě. „Je určitá naděje, že možná, zdůrazňuji možná, bude po několika měsících uzavřeno podpisem příslušných dohod v Praze. Už teď se tomu říká Pražské memorandum, ale nechci předbíhat, třeba se tak nestane,“ ukončil odpověď.

 

Zbytečné vítězství Le Penové. A Britové? Z EU nakonec nevystoupí

Výsledky voleb ve Francii a Polsku nebo postoj Velké Británie k Evropské unii. Také o nich byla řeč v reakci na následující otázku z publika. V odpovědi zhodnotil Zeman změny v chování Polska a jejich postoj k povinným přerozdělovacím kvótám: „Pokud jde o paní Le Penovou, ta má jednu nevýhodu. Sice vyhraje volby, ale občas, ne vždy, ale občas nemá koaličního partnera. Takže vítězství je tak trochu zbytečné, protože se všichni spojí proti ní. Pokud jde o Davida Camerona, on nenavrhuje vystoupení z Evropské unie, ale reformu Evropské unie; a teprve pokud by se tato reforma nepovedla, navrhuje vystoupení. Jeho základní problém je, že Skotsko je ostře proevropské. Kdyby se Britové v referendu rozhodli pro vystoupení z Evropské unie, pak by riskovali, že Skotsko vyhlásí nezávislost,“ popsal prezident s tím, že Británie asi těžko bude mít zájem o oslabení svého vlivu na mezinárodní scéně. „Proto si myslím, že nakonec z EU nevystoupí,“ doplnil.

Zeman a Sobotka se názorově míjí. No a co?

Zeman studentům svěřil i to, že ho lidé žádají, aby odvolal premiéra; a osvětlil, že to není v jeho kompetenci. „Tvrdím, že migrační krize je organizovaná invaze, premiér si to nemyslí. No a co? Proč bychom se měli navlékat do názorové uniformy. Pouze zastávám názor, že tohle by si měli vyříkat politici mezi sebou a neměli by po sobě zbytečně střílet v médiích,“ zhodnotil Zeman. „Přál bych si, aby premiér měl pravdu, aby migrační vlna nesouvisela s terorismem,“ podotkl s tím, že podle něj bude realita jiná. Studenti se také ptali hlavy státu, zda měla být zakázána komunistická strana, i na mínění o prolomení těžebních limitů.

Teroristický útok i v Česku. Dřív ale přijdou na řadu větší státy

A otázka na závěr: „Udělají islámští teroristé i nějaký atentát tady v České republice?“ „Kdybych to věděl, tak se stanu šéfem české zpravodajské služby a dostanu několik vyznamenání. Mohu ale vycházet z analogie a ta je hrozivá. Islámští teroristé už spáchali atentáty v Londýně, Madridu, v Paříži dokonce dvakrát, Bruselu, Kodani a jejich modus operandi je už na základě těchto příkladů poměrně snadno vysledovatelný. Snaží se šířit strach,“ vysvětloval Zeman. „Sám se domnívám, že boj proti terorismu musí být radikálnější a účinnější včetně vyhošťování podezřelých osob ze země. Nicméně dříve nebo později proběhne nějaký teroristický útok i v České republice. Podle toho modu operandi zřejmě v Praze, ale skoro bych si tipnul, že ještě předtím také v Londýně, Berlíně a možná i v některých dalších zemích, které jsou pro teroristy zajímavější než malá Česká republika, protože v těchto zemích vyvolají větší paniku.“

Zelení teroristé. Čeští novináři by chtěli dělat katy

Rozkvět města určuje dálnice. Úspěch politických stran je dán programem jen z pouhých deseti procent.To uvedl prezident Zeman na setkání s obyvateli Lovosic v Ústeckém kraji, kde dokonce dostal vynadáno za své cesty po regionech. 

Úvodem připomněl jedno z palčivých témat regionu, a to nedostavěnou dálnici D8. Před lety totiž otvíral hotový úsek z Roudnice právě do Lovosic. „Ani ve snu by mě nenapadlo, že po patnácti letech bude tato dálnice zhruba ve stejném stavu, jakou jsem ji opustil ve funkci premiéra. Říkám to proto, že rozkvět města v současnosti určuje funkční dálnice. Dálnice je funkční, když nekončí před hranicemi, když vede do Drážďan, když umožňuje podnikatelům, turistům a komukoliv jinému cestovat,“ okomentoval.

Neodpustil si uvést dvě příčiny nešťastného stavu – za osm let máme devátého ministra dopravy. „To znamená, že životnost ministrů je zhruba devět měsíců. U těhotenství je to normální, u ministra to normální není,“ rozesmál přítomné. Druhá příčina je kombinací několika věcí: zaprvé příprava takto velkých staveb trvá 12,5 roku. „Druhým faktorem jsou lidé, kterým se říká ekoteroristé, já jim říkám zelení teroristé, protože ekologové na rozdíl od Zelených aspoň vědí, co je to biomasa,“ dodal s tím, že současný ministr Daniel Ťok mu slíbil, že dé osmička bude hotová do roku 2016.

V diskusi projevil jeden muž zájem o spisovatelskou činnost prezidenta. „Až jednou budu zase na Vysočině, možná napíšu knihu, která se bude jmenovat Démon Hradu nebo něco podobného,“ zmínil mimo jiné.

Tentýž tazatel se zeptal i na názor Miloše Zemana na hnutí ANO. To v Lovosicích zaznamenalo významný volební úspěch, a navíc jeho předseda Andrej Babiš vlastní největší továrnu ve městě, známou Lovochemii. „Hnutí ANO v Lovosicích vyhrálo proto, že mělo dobré kandidáty v čele s panem starostou. Chtěl bych vám sdělit tajemství. Úspěch nebo neúspěch jakékoliv politické strany je z devadesáti procent osobností jejích vedoucích představitelů. Jenom deset procent je program. Víte proč? Protože ty programy jsou v zásadě téměř totožné: Zatočíme s korupcí! Snížíme nezaměstnanost! Zvýšíme životní úroveň! Snížíme kriminalitu! To všechno jde, ale vy musíte vědět, že v čele strany stojí lidé, kterým můžete věřit. Ve vašem městě třeba vyhraje, v sousedním prohraje – přitom má stejný program. Ale má jiné vedoucí představitele,“ zhodnotil a postavil na tom tezi, že podle toho se pozná, že v čele nejsou ty pravé osobnosti.

Demagogické handrkování o procenta

Aleš Kubíček z místního gymnázia připomněl poslední televizní Partii, u níž server Demagog.cz vyhodnotil 9 z 10 jeho výroků jako nepravdivých. „Odpovím vám stručně: Server Demagog je demagogický. Tedy je to právě ten server, který uvádí nepravdy. A protože každé tvrzení je třeba dokázat, uvedu vám aspoň jeden příklad. Například jsem v Partii tvrdil, že zhruba 70 až 80 procent uprchlíků z migrační vlny jsou zdraví mladí muži. Server Demagog uvedl, že lžu a že mezi uprchlíky je mladých mužů maximálně 30 procent. Šéf německé kontrarozvědky veřejně publikoval, že mezi uprchlíky v Německu, kde jich je již téměř milion, je 80 procent mladých mužů. Mluvil jsem nedávno s prezidentkou Chorvatska, a tam jich podle ní je 90 procent. Položte si tedy otázku: Komu budete věřit – demagogickému Demagogu, nebo šéfu kontrarozvědky, nebo chorvatské prezidentce? Tečka,“ nastolil řečnickou otázku.

Výzva k politické likvidaci premiéra

„Zbavte nás tadytoho premiéra, než nás a tuto zemi dovede do záhuby!“ apeloval na nejvyššího představitele státu další z lovosických obyvatel. Prezident na to konto uvedl, že dostává záplavu dopisů, kde je vyzýván, aby odvolal premiéra. Ústava České republiky mu to bohužel nedovoluje, pouze může přijmout jeho demisi. „Kdybych byl diktátor, tak by to bylo jednodušší, ale žijeme v demokratické a svobodné společnosti a zaplaťpánbuh za to, že nemáme diktaturu,“ reagoval dál.

Vemte si pana Ovčáčka a běžte objímat stromy

„Vy nejste můj prezident. Asi se to tu nikomu nebude líbit, ale mně se nelíbí vaše cesty po republice. Vy si vlastně děláte předvolební kampaň,“ vynadala mu další z diskutujících a přidala další výtku: „Co jste udělali na Albertově, nebyla rána pod pás jen studentům, ale nám všem, co jsme v 89. roce zvonili klíčemi.“ „Fuuj,“ zvolal na ni kdosi z publika.

„Když jste poprvé neuspěl v prezidentské volbě, řekl jste, že půjdete na Vysočinu objímat stromy. Prosím vás, vemte si pana Ovčáčka a běžte ty stromy objímat,“ nedala se utišit dáma. „Není na světě člověk ten, který by se zalíbil lidem všem,“ reagoval na její proslov v klidu prezident.

Novináři – soudci a nejlépe i kati

Dále odpovídal na dotaz, co si myslí o presumpci neviny v případech Miloslava Ransdorfa a Martina Konvičky. Zmínil v té souvislosti, že vlastností českých novinářů je odsuzovat někoho za to, že na něj bylo podáno trestní oznámení. „S pojmem presumpce viny přišel Jiří Paroubek,“ zmínil a připomněl případ dnešní eurokomisařky Věry Jourové, která strávila tři týdny ve vyšetřovací vazbě kvůli kauze Budišov, a nakonec se prokázalo, že skutek se nestal. „Čeští novináři jsou současně policistou, státním zástupcem, soudcem, a kdyby to bylo možné, byli by i katem,“ dodal.

K tématu uprchlíků připomněl, že už před pěti deseti lety varoval před radikálním islamismem – tehdy rozděloval společnost 1:1, dnes je to 8:2. Na přetřes se dostalo i téma zpřísnění podmínek pro držení zbraní. „Mám jeden pádný argument: Kdyby v tom hudebním klubu v Paříži sedělo několik lidí, ozbrojených pistolemi, mohlo se stát, že by těch obětí bylo podstatně méně než teď,“ řekl k tomu Miloš Zeman.

Na závěr setkání kromě jiného prezident dostal darem dres. Bylo na něm jméno M. Zeman a číslo 2018. Starosta Lovosic to vysvětlil takto: „Jsme město sportu, proto dres. A je tam vaše jméno a to číslo 2018 znamená, že vám držíme palce v dalších prezidentských volbách v roce 2018.“

Pane prezidente, co vy vlastně děláte? 

Při návštěvě elektrárny Ledvice na Bílinsku se zaměstnanci ptali prezidenta na budoucnost s Čínou i na to, kde je ubytován nebo co vlastně dělá.První slova se stočila na dlouholetý problém energetiky a prolomení limitů těžby uhlí v severních Čechách.

„Jsem už vzhledem ke svému věku konzervativní, a tak jsem stoupencem konzervativního řešení energetiky, a to takzvaného energetického mixu – kombinaci jaderné a uhelné energetiky. Jsem skeptický k významu obnovitelných zdrojů, a to vzhledem k jejich nestabilitě a protože se stejně musí zálohovat. Právě kvůli té nestabilitě,“ řekl na půdě nejmodernější elektrárny v republice a jedné ze čtyř nejmodernějších v Evropě.

„Překonali jste dětské nemoci, které média zveličovala. Jsem rád, že se podařilo prolomení limitů těžby alespoň částečně na dole Bílina a že se v tom bude pokračovat,“ zopakoval nepřímo svůj pozitivní postoj k pokračování těžby a přesídlení obcí Horní Jiřetín a Černice.

Pětačtyřicet tisíc měsíčně, někdo by se divil, že je to málo

Během každé návštěvy některého podniku se Miloš Zeman zajímal o průměrné mzdy. „U vás je to průměrně 45 000 měsíčně. Někteří se rozesmějí, někteří zamračí. Pan ředitel mi uvedl, že někteří se prý budou divit, že mají tak málo,“ okomentoval to a přidal nádavkem anekdotu, kterou nevyprávěl poprvé: „Se statistikou je to tak, že když jeden má jedno kuře a druhý žádné, statisticky mají oba půlku, takže se oba dobře najedli.“

Co jej udivilo, je, že v podniku skupiny ČEZ je nejen mzda nad republikovým průměrem, ale že je zde 60 odborových organizací: „To je neuvěřitelné. A to, že se ředitel Beneš s nimi dokázal domluvit na zvýšení příjmu o tři procenta, tak abyste nakoupili dostatek dárků pro své bližní.“

Ústava je nudná. Ale mohu povolat na kobereček členy vlády

První dotaz ze strany zaměstnanců zněl, zda bude Miloš Zeman znovu kandidovat na hlavu státu. „Odpovím standardně, že to zvážím a rozhodnu se až v březnu 2017,“ nepřekvapil svou odpovědí, v níž nic nepotvrdil ani nevyloučil. Na to konto se napadlo jednoho zaměstnance zeptat se, že když oni mají každý popis pracovní činnosti na své pracovní pozici, co v popisu své činnosti má vlastně napsáno nejvyšší představitel země.

„Činnost prezidenta je dána ústavou, což je nudný a nejasný dokument. Každý prezident se snaží si ji vykládat tak, aby měl co největší kompetence, a každá vláda tak, aby mu je co nejvíc omezila,“ konstatoval. Poté vyjmenoval, že by měl například jako vrchní velitel vliv na zahraniční a obrannou politiku. Také může povolávat „na kobereček“ členy vlády, což činí stejně jako konzultace poradního týmu. „Nepsanou pravomocí je navštěvovat města, obce a podniky a mluvit i s občany, nejen s vedením, protože od lidí se dozví věci, které vedení neprozradí,“ podotkl.

Padly i dotazy na téma politiky, například smyslu opozičních smluv. „Každá menšinová vláda musí být kryta opoziční smlouvou, jinak by nepřežila ani jeden den,“ zmínil mimo jiné s tím, že ale nejde o český vynález.

Arbitráž se solárníky je bohužel riziková. Čína nakupuje, dá práci?

Zájem se poté stočil opět k energetice. Zeman si neodpustil zmínit, že v minulosti ČEZ expandoval na Balkán a nedopadlo to vždy dobře. „Já jsem zejména zastánce odbourávání dotací na obnovitelné zdroje. Jenomže solární firmy by začaly podávat žaloby, i banky, které jim poskytly úvěry, půjde to do arbitráže a není jistota, že ji vyhrajete – riziko je vysoké,“ konstatoval s tím, že pokud si chce někdo dát solární panel na střechu, ať si ho dá, ale provozuje jej na své náklady.

Jeden z tazatelů se chtěl ujistit, zda Miloš Zeman skutečně věří v pokrok ruku v ruce s Čínou. „Dnešní největší světová ekonomika ocení, když se k ní někdo chová slušně a nebojkotuje oslavy vítězství Číny nad fašismem,“ nadhodil a připomněl, že byly již zprovozněny do Číny dvě linky a třetí se chystá, což znamená nejen příliv turistů, ale i investorů.

„Čína má přebytek kapitálu. Koupili tu České aerolinie, pivovar, klub Slavie a jeden mediální dům. Věřím, že přijde nová vlna čínských investic, která přispěje ke zvýšení zaměstnanosti,“ odvětil prezident s tím, že kupní síla Číňanů je zároveň dobrou půdou pro české exportéry.

Z ekonomické oblasti padl dotaz, kdy budeme mít euro? „Jsem pro to, aby Česká republika přijala euro v okamžiku, kdy se podaří vytlačit Řecko z eurozóny, jinak by hrozilo, že český daňový poplatník bude platit řecké dluhy,“ reagoval stručně Zeman.

Ústí nad Labem vypadá, jako by tu skončila válka

Kohosi zajímalo i to, zda byl během návštěvy severu rovněž v Ústeckém kraji. „Samozřejmě, kde jinde. Byl jsem ubytován na Větruši – pamatuji si, jaká to byla ruina, dnes je to krásná a moderní ozdoba Ústí nad Labem, zatímco dřív to byla ostuda,“ uvedl a nedalo mu to, aby rovnou nezhodnotil zmíněné krajské město: „Ústí nad Labem by potřebovalo opravit stovky budov. V některých svých částech působí, jako by tu zrovna skončila druhá světová válka!“

V závěrečném slovu před pracovníky ledvické elektrárny uvedl, že je na tom Česká republika co do ekonomiky dobře, takže se domnívá, že už by měla skončit blbá nálada. „Už bychom měli mít odvahu se na sebe usmát,“ pokračoval a vzal do ruky sklenici s vodou: „Někteří by řekli, že je poloprázdná. Je třeba, aby se našli ti, kteří řeknou, že je poloplná.“

O Turecku tak drsně, že očekává stížnost: Chovají se jako spojenec IS

Prezident Miloš Zeman si pořádně šťouchl do Turecka, které nařkl z financování Islámského státu a přirovnal jej k barbarům ze starověku, kterým by výpalné neplatil. Učinil tak v Kadani, kde zakončil svou třídenní návštěvu Ústeckého kraje. Na paškál si vzal i nepracující lenochy a muslimy, kteří ponižují ženy. Zkritizoval lékaře, kteří nechtějí dávat pacientům morfium.

Miloš Zeman nejdřív v Kadani poblahopřál starostovi Kulhánkovi, který se drží „v křesle“ už čtvrté funkční období. „Když přijedu do Kadaně, je to město, které oslní svou krásou a tím, že je dobře udržované. Od ministra kultury jsem obdržel seznam chátrajících objektů – je jich 762 takových, kterým hrozí zřícení,“ pochválil a posteskl si zároveň. „Kadaň je město, kterým se Ústecký kraj může chlubit,“ uvedl i hejtman kraje Oldřich Bubeníček.

Hádám se se zaměstnavateli i odbory

Nevesele pokračoval také na téma celého chomutovského okresu, kde nezaměstnanost čítá 9,7 procenta: „Je to nad průměrem celého Ústeckého kraje, a to je co říct. Se starostou jsme se bavili o příčinách. Jednou jsou mimo jiné lidé, kteří nechtějí pracovat a jsou třeba patnáct let v evidenci úřadu práce. Je hezké, že máme Agenturu pro sociální začleňování, ale problém je v tom, že člověk z úřadu práce přijde k zaměstnavateli a řekne: Já nechci místo, já chci razítko, že pro mě práci nemáte.“

Zdůraznil, že se slovo „nepřizpůsobivý“ neváže k žádné etnické skupině. Nastínil, co by se mělo dělat, aby lidé nezkysli na žití ze sociálních dávek. „Jednak rozmach veřejně prospěšných prací, veřejné služby. Také je třeba rozevřít nůžky mezi minimální mzdou a sociálními dávkami, aby se vyplatilo pracovat. Hádám se se zaměstnavateli, kteří nechtějí růst mezd. Hádám se s odbory, jež chtějí zvýšení životního minima."

Nepřítel mého nepřítele je můj přítel

První dotaz, který přišel z davu, zněl, co prezident říká na Turecko. „Myslím, že je sice členskou zemí NATO, ale někdy se chová, jako by spíš bylo spojenec Islámského státu: odebírá ropu ze syrských nalezišť, čímž financuje Islámský stát,“ odpověděl a pokračoval: „Turecko se řídí zásadou: Nepřítel mého nepřítele je můj přítel. Oni nemají rádi Kurdy, což jsou jediní, kdo bojuje efektivně s Islámským státem. To je důvod, proč se na Turecko dívat s opatrností a proč by nemělo být členem EU.“

Doplnil, že Evropská unie chce dát Turecku tři miliardy eur na zadržování dvou milionů uprchlíků na hranici. Česká republika se na tom podílí 700 miliony korun. „Uvedu příklad z historie. Je to jako když Římané platili tribut (výkupné), aby barbaři neloupili na jeho území. Ale nepomohlo jim to,“ řekl a připomněl, že Turkové jsou shodné víry s uprchlíky, tedy muslimové. „Očekávám, že za tato slova mi turecký velvyslanec pošle na Hrad protestní nótu,“ dodal ironicky.

Muslimský bratr ministra spravedlnosti. Braňme se!

Dámu z publika zajímalo, zda je podle prezidenta u nás ještě svoboda slova, a to v souvislosti s tím, co proti odpůrcům islámu řekl ministr Pelikán. Jeho bratr je mimochodem konvertita k islámu. „Něco jiného je kritizovat islám, protože představuje jinou víru. A něco jiného je kritizovat jej, když se importuje do Evropy a může zde narušit sociální, kulturní a ekonomické struktury,“ uvedl prezident, který připomněl, jaké postavení mají v muslimské komunitě ženy. „Mají ztížený přístup ke vzdělání, k veřejným funkcím, někde mají i zákaz řídit auto. Kdysi jsem pronesl vtípek, že je to možná dobře, ale prý jsou ženy za volantem opatrnější,“ odbočil a pokračoval:

„Svědectví ženy před soudem má u nich poloviční hodnotu proti svědectví muže. Dobrá, nepleťme se jim do toho. Intervencí bylo hodně. Na druhou stranu – pokud by měly být tyto zvyky přeneseny do Evropy masivní migrační vlnou, braňme se, dokud je čas!“ Kdo se prý domnívá, že se nám uprchlická vlna, která má být příští rok dvojnásobná, vyhne, je naivní. „Nejsem náboženský fanatik. Pelikán je příliš tolerantní a neuvědomuje si rizika, která z islámské migrace mohou vzniknout.“

Nejhrůznější myšlenka, kterou jsem slyšel

Na téma seniorů se prezident rozpovídal zejména o hospicích, na jejichž budování mimo jiné měla poskytnout finance katolická církev ze svých přijatých restitučních nároků. „Ještě jsem neřekl žádný bonmot, takže řeknu a bude, jak jinak, podle skutečnosti. Když jsem seděl s lékaři, větší skupina z nich říkala, že hospicovým klientům podává morfiny, tlumící bolest, a je to tak dobře. Menší skupina proti tomu ostře protestovala. Vytváří se tak prý u těchto pacientů drogová závislost, dělají se z nich narkomané… No, průměrný pobyt v hospici je tři měsíce a někdy ani to ne. Smyslem je, aby pacienta někdo pohladil, stiskl ruku, setřel pot z čela. Představa lékaře, že z něj za tu dobu udělám narkomana a nechám jej raději trpět bolestmi, je jedna z nejzrůdnějších myšlenek, se kterou jsem se v poslední době setkal,“ popsal svůj postoj k podávání léků umírajícím pacientům.

Při podepisování skládám dvě zkoušky

I v Kadani stejně jako na jiných místech Ústeckého kraje padl dotaz na limity těžby, jeden z návštěvníků měl pro prezidenta dárek, další mu v závěru poděkoval za to, že má názory, které sdílí většina země.

Před dekorováním městského praporu zavtipkoval při podepisování na pamětní list do kroniky města. „Při podepisování skládám dvě zkoušky. Jedna z analfabetismu. A pak: Pane starosto, tu propisku vám vracím,“ připomněl někdejší případ exprezidenta Klause, který po podpisové akci propisku nevrátil, ale odnesl si ji.

V odpoledních hodinách prezident republiky společně s hejtmanem ukončil svoji třídenní návštěvu Ústeckého kraje tiskovou konferencí.

Lucie Bartoš a Radim Panenka

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na .   

Vložil: Lucie Bartoš