Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K prohlídce vodních elektráren Skupiny ČEZ vyzvali své rodiče i vodní skauti

16.09.2015
K prohlídce vodních elektráren Skupiny ČEZ vyzvali své rodiče i vodní skauti

Foto: cez.cz

Popisek: Miloš Roth a návštěvnice MVE Želina z Kadaně.

Během Dnů evropského dědictví prohlédlo historická vodní díla Skupiny ČEZ na severu Čech 741 osob. Byli to jak jednotlivci, tak i rodiny s dětmi. Na prohlídku malé vodní elektrárny Želina zavítalo rovných 100 návštěvníků. Tradičně velkému zájmu se těšila vodní elektrárna Střekov, která byla přístupná nejen během uplynulého víkendu, ale i 5. a 6. září.

„Máme dva syny, ve věku deseti a čtrnácti let, které pochopitelně jako vodní skauty zajímá vše, co má něco společného s vodou. Proto jsme se s nimi letos vydali na prohlídku Masarykových zdymadel a také vodní elektrárny Střekov. Vloni jsme byli například na Hučáku v Hradci Králové,“ osvětlila důvod rodinné návštěvy v Ústí nad Labem například Markéta Karlišová z Prahy. Jak s úsměvem dodala, cesty za poznáním vždy spojili i s návštěvou příbuzných. „Já pocházím z Hradce a manžel je z Ústí a jak jinak, potkali jsme se na vysoké škole v Praze. Oba jsme učitelé fyziky a chemie, takže i pro nás je prohlídka přínosem pro další výuku. Proto takováto přání našich synů vždy rádi vyplníme.“

Vodní elektrárna Střekov má tři vertikální Kaplanovy turbíny a instalovaný výkon 19,5 MW, elektřinu vyrábí již od roku 1936. Je největší vodní elektrárnou na severu Čech, přičemž za první pololetí vyrobila 46,95 GWh elektrické energie a prohlédlo si ji 832 osob, vesměs žáci a studenti ze základních a středních škol v Ústeckém kraji. Za oba víkendové Dny evropského dědictví k nim přibyl další 641 návštěvník.

Zdvojenou službu pak drželi na malé vodní elektrárně Želina strojníci neblokových zařízení, hrázní a jezní v jedné osobě Miloš Roth a Stanislav Švancar. „Jednoduše řečeno, nezastavili jsme se,“ zhodnotil stručně Miloš Roth za oba uplynulý víkend. Sobotní počasí se totiž vydařilo, a tak lákalo k procházce podél řeky Ohře. Páry i jednotlivci a hlavně rodiny s dětmi přitom naslouchali jejich výkladu o historii současnosti i budoucnosti Želiny. „Je to zde pěkné, takové romantické. Syn je u skautů a jezdí hlavně na Flájskou přehradu, kterou si už i několikrát prohlédl zevnitř. Teď chtěl pro změnu vidět, jak vypadá malá vodní elektrárna Želina a my rodiče to spojili s pěkným výletem,“ poznamenala Lenka Viktorová z Mostu za souhlasného pokyvování syna Tomáše, jehož zajímají nejrůznější stavby a technologie spjaté s vodou.

Další návštěvníky přivedly na Želinu vzpomínky na dětství i trocha nostalgie. „Jako děti jsme si sem chodili hrát, před deseti lety jsem si pak prohlédl obnovenou elektrárnu a teď jsem chtěl opět vidět, jak to zde po dalších jejích změnách vypadá,“ řekl například s desetiměsíčním synem Adamem v náručí Karel Šmat z Kadaně. Z nedalekého města byla i Jana Kaderová, která zavítala na prohlídku s dcerou a vnukem: „Bydlíme v Kadani dlouho a ještě jsme zde nebyli. Jen jsem věděla, že Želina byla dlouho v dezolátním stavu, jsme mile překvapena, jak pěkně vypadá a hlavně, že je plně funkční,“ uzavřela želinskou návštěvnickou sondu Jana Kaderová.

Malá vodní elektrárna Želina má dvě dvojité Francisovy turbíny s maximálním výkonem 450 kW. Zprovozněna byla v roce 1908, ale již v roce 1925 přestala sloužit svému účelu. Znovuzprovoznění se dočkala po náročné rekonstrukci až v roce 1995. Za první pololetí letošního roku vyrobila 1 059 MWh elektrické energie a v rámci organizovaných exkurzí si ji prohlédlo 95 návštěvníků.

Stalo se u vás něco, co by měli ostatní vědět? Napište na .

Vložil: Lucie Bartoš