Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Filmové stopy

Filmové stopy

O tom, jak a kde se točil Malý Bobeš podle J.V.Plevy, kultovního čtení mnoha našich generací

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Krampol slavil a Luděk Sobota předvedl ruku šmátralku pod sukní Dády, na níž by byla i Saxana pyšná. Jeho žena jen zírala…

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Princezna z pohádek oslavila 50. O její stále dívčí tváři a partnerstvích

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

„Jejda, tohle mi od rána vysí v koupelně,“ sdělila národu Dáda excelentní češtinou. Co visí? Červené trencle.

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČSSD na krajském zastupitelstvu umlčela hlas občanů

25.04.2013
ČSSD na krajském zastupitelstvu umlčela hlas občanů

Autor: Archiv

Popisek: Jana Vaňhová, bývalá hejtmanka se pustila do své "neposlušné" voličky.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje na svém úvodu vzalo na vědomí rezignaci Petra Jakubce (ČSSD) na mandát člena zastupitelstva. Žhavou debatu vyvolal návrh opozičního hnutí Pro!Kraj. Ostrá byla také diskuze k ROP Severozápad. Sociální demokraté neunesli tíhu kritiky a zvýšili hlas na občana.

ROP Severozápad po Xté

Leo Steiner (Pro!Kraj), bývalý zaměstnanec dotačního úřadu ROP Severozápad, informoval hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) o petici, na základě které má krajské zastupitelstvo na nejbližším svém zasedání zařadit bod právě k dotačnímu úřadu ROP Severozápad. ,,Petici podepsalo přes tisíc lidí," sdělil Steiner. Tímto způsobem chce, aby zastupitelstvo prošetřilo, kdo za chyby v ROP Severozápad nese politickou odpovědnost. Zastupitelstvo se peticí bude zabývat na červnovém zasedání. 

Vladislav Raška (ODS) upozornil všechny přítomné: „Pokud má kdokoliv z přítomných podezření nebo důkazy o tom, že došlo ke spáchání trestného činu, ať to okamžitě předá orgánům činným v trestním řízení a nečeká na červen.“

K dotačnímu úřadu ROP Severozápad se vyjádřili také dva občané. „Podepsala jsem se pod petici. Za toto selhání musí platit ti, kteří pochybili. A ano podporuji hnutí Pro!Kraj,“ řekla Pavla Vacková, která dlouhodobě kritizuje politickou garnituru v Ústeckém kraji. Jmenovala dokonce politiky, kteří jsou za ROP Severozápad zodpovědní. Jsou to podle ní hlavně oba bývalí hejtmani Šulc a Vaňhová.

„Je to moje první vystoupení. Dotaz je na pana hejtmana. V dotačním úřadu měl Ústecký kraj své zástupce. Jak vysvětlíte všem svým voličům to, pane hejtmane, že paní Vaňhová byla u všech těch kauz, které ROP Severozápad přivedlo tam, kde je. Měla přeci kontrolovat. Voliči vám dali protestní hlasy, protože doufali, že se zbaví paní Vaňhové, a vy si jí vyberete jako náměstkyni? To v celém zastupitelstvu nejsou kvalitnější a kompetentnější lidi, hlavně bez skandálu?“ interpeloval hejtmana ústecký živnostník Michal Kolman.

„Já se k tomu vyjadřoval od voleb několikrát. Mohu opakovat pouze jediné, pokud nikdo není pravomocně odsouzen, nemohu se na něj dívat tak, že je vinen. Jiným způsobem se k tomu postavit nemůžeme. Personální obsazení je výsledkem koaliční smlouvy,“ odpověděl Kolmanovi hejtman Bubeníček. Ten už žádá všechny poslance a senátory z Ústeckého kraje, aby interpelovali na vládu a ministra financí ve věci ROP Severozápad. 

Nelíbí se mi, že si mě natáčíte

Zastupitelé dále živě diskutovali o tom, zda archivovat audio a video záznamy ze zastupitelstev. Diskuzi podnítili zástupci hnutí Pro!Kraj. Předložili návrh na archivaci.  „U nás v Děčíně to funguje a nikdo s tím problém nemá,“ potvrdil bývalý primátor Vladislav Raška (ODS). Naopak sociální demokraté se stavěli striktně proti archivaci videozáznamů. Velkou kritičkou byla Dagmar Waicová (ČSSD): ,,Nelíbí se mi, že si mě natáčíte a fotíte." Komunistický poslanec Šenfeld tu upozornil, že by se jednalo o protizákonou věc, kdyby návrh prošel. Prozatím tedy k tomuto návrhu usnesení nepadlo. 

Seřvali jí jak psa?! 

Podle sociálních demokratů občan může zřejmě do politiky mluvit jen v době voleb, jinak nesmí. Alespoň tak to předvedli na včerejším zastupitelstvu zastupitelé ze ČSSD. Kritickou vůči radním je na posledních zasedáních zastupitelstva Pavla Vacková. Nelíbí se jí především arogantní způsob komunikace bývalé hejtmanky Vaňhové, hlavně se ale domnívá, že Vaňhová kryla zlodějiny na kraji. Vacková jako občan kraje využívá veřejného zasedání zastupitelstva, aby kontrolovala práci jí volených zastupitelů. Na posledním zastupitelstvu ji ale rázně a hlasitě umlčeli sociálně demokratický primátor Chomutova Jan Mareš a bývalá hejtmanka kraje Jana Vaňhová. ,,Slyšeli jste, jak na mě křičeli? To je prosím demokracie," konstatovala Vacková a opustila sál. 

Kryštof Marek

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na !

Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace