Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ČSSD na krajském zastupitelstvu umlčela hlas občanů

25.04.2013
ČSSD na krajském zastupitelstvu umlčela hlas občanů

Foto: Archiv

Popisek: Jana Vaňhová, bývalá hejtmanka se pustila do své "neposlušné" voličky.

Zastupitelstvo Ústeckého kraje na svém úvodu vzalo na vědomí rezignaci Petra Jakubce (ČSSD) na mandát člena zastupitelstva. Žhavou debatu vyvolal návrh opozičního hnutí Pro!Kraj. Ostrá byla také diskuze k ROP Severozápad. Sociální demokraté neunesli tíhu kritiky a zvýšili hlas na občana.

ROP Severozápad po Xté

Leo Steiner (Pro!Kraj), bývalý zaměstnanec dotačního úřadu ROP Severozápad, informoval hejtmana Oldřicha Bubeníčka (KSČM) o petici, na základě které má krajské zastupitelstvo na nejbližším svém zasedání zařadit bod právě k dotačnímu úřadu ROP Severozápad. ,,Petici podepsalo přes tisíc lidí," sdělil Steiner. Tímto způsobem chce, aby zastupitelstvo prošetřilo, kdo za chyby v ROP Severozápad nese politickou odpovědnost. Zastupitelstvo se peticí bude zabývat na červnovém zasedání. 

Vladislav Raška (ODS) upozornil všechny přítomné: „Pokud má kdokoliv z přítomných podezření nebo důkazy o tom, že došlo ke spáchání trestného činu, ať to okamžitě předá orgánům činným v trestním řízení a nečeká na červen.“

K dotačnímu úřadu ROP Severozápad se vyjádřili také dva občané. „Podepsala jsem se pod petici. Za toto selhání musí platit ti, kteří pochybili. A ano podporuji hnutí Pro!Kraj,“ řekla Pavla Vacková, která dlouhodobě kritizuje politickou garnituru v Ústeckém kraji. Jmenovala dokonce politiky, kteří jsou za ROP Severozápad zodpovědní. Jsou to podle ní hlavně oba bývalí hejtmani Šulc a Vaňhová.

„Je to moje první vystoupení. Dotaz je na pana hejtmana. V dotačním úřadu měl Ústecký kraj své zástupce. Jak vysvětlíte všem svým voličům to, pane hejtmane, že paní Vaňhová byla u všech těch kauz, které ROP Severozápad přivedlo tam, kde je. Měla přeci kontrolovat. Voliči vám dali protestní hlasy, protože doufali, že se zbaví paní Vaňhové, a vy si jí vyberete jako náměstkyni? To v celém zastupitelstvu nejsou kvalitnější a kompetentnější lidi, hlavně bez skandálu?“ interpeloval hejtmana ústecký živnostník Michal Kolman.

„Já se k tomu vyjadřoval od voleb několikrát. Mohu opakovat pouze jediné, pokud nikdo není pravomocně odsouzen, nemohu se na něj dívat tak, že je vinen. Jiným způsobem se k tomu postavit nemůžeme. Personální obsazení je výsledkem koaliční smlouvy,“ odpověděl Kolmanovi hejtman Bubeníček. Ten už žádá všechny poslance a senátory z Ústeckého kraje, aby interpelovali na vládu a ministra financí ve věci ROP Severozápad. 

Nelíbí se mi, že si mě natáčíte

Zastupitelé dále živě diskutovali o tom, zda archivovat audio a video záznamy ze zastupitelstev. Diskuzi podnítili zástupci hnutí Pro!Kraj. Předložili návrh na archivaci.  „U nás v Děčíně to funguje a nikdo s tím problém nemá,“ potvrdil bývalý primátor Vladislav Raška (ODS). Naopak sociální demokraté se stavěli striktně proti archivaci videozáznamů. Velkou kritičkou byla Dagmar Waicová (ČSSD): ,,Nelíbí se mi, že si mě natáčíte a fotíte." Komunistický poslanec Šenfeld tu upozornil, že by se jednalo o protizákonou věc, kdyby návrh prošel. Prozatím tedy k tomuto návrhu usnesení nepadlo. 

Seřvali jí jak psa?! 

Podle sociálních demokratů občan může zřejmě do politiky mluvit jen v době voleb, jinak nesmí. Alespoň tak to předvedli na včerejším zastupitelstvu zastupitelé ze ČSSD. Kritickou vůči radním je na posledních zasedáních zastupitelstva Pavla Vacková. Nelíbí se jí především arogantní způsob komunikace bývalé hejtmanky Vaňhové, hlavně se ale domnívá, že Vaňhová kryla zlodějiny na kraji. Vacková jako občan kraje využívá veřejného zasedání zastupitelstva, aby kontrolovala práci jí volených zastupitelů. Na posledním zastupitelstvu ji ale rázně a hlasitě umlčeli sociálně demokratický primátor Chomutova Jan Mareš a bývalá hejtmanka kraje Jana Vaňhová. ,,Slyšeli jste, jak na mě křičeli? To je prosím demokracie," konstatovala Vacková a opustila sál. 

Kryštof Marek

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na !

Těšíme se na ně.