Policie dnes od rána číhala v Ústeckém kraji na nelegální uprchlíky. Když je najde, dělá jim rentgeny kostí
21.07.2015
Foto: Youtube, repro
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto
Přes dvě stovky nelegálních migrantů zadržela od začátku roku policie v Ústeckém kraji. Nejčastěji šlo o Syřany, Afghánce a Iráčany.
Zátah se netýká jen hlavních tepen
Uvedl to během dne Daniel Franc z cizinecké policie. V kraji od rána kontroluje dodávky a nákladní vozy několik hlídek policistů. Nezaměřují se jen na hlavní tepny nelegální migrace, tedy železnici a dálnici D8, ale i na paralelní silnice vedoucí do Německa.
Policisté od brzkého rána kontrolují silnice prvních a nižších tříd, které vedou do Německa. Důkladně prohlížejí dodávky a nákladní vozy. „Zatím jsme žádného migranta neobjevili,“ řekl před 10. hodinou ředitel krajské dopravní policie Jiří Ušák. Stanovišť je několik v celém kraji a policisté je průběžně mění.
Právě silnice vedoucí poblíž D8 se stávají pro migranty důležitými. Policie chce proto trasy odhalit. „Máme určité indicie o tom, že se osoby nepřepravují pouze po železnici, ale samozřejmě také po silnicích. A máme také poznatky o tom, že to nejsou pouze hlavní tahy. Naše činnost směřuje k tomu, vytipovat si, využít poznatku, zjistit, kde ty kanály jsou, a případně, pokud možno, ty osoby zajistit,“ řekl Ušák.
Dnes jen jeden
Zatím jediným nelegálním migrantem, kterého policie dnes dopoledne v Ústeckém kraji odhalila, je Bangladéšan, který cestoval mezinárodním vlakem z Budapešti do Berlína. „Byl převezen na služebnu cizinecké policie a zjišťujeme, zda nepožádal v některé ze zemí schengenského prostoru o azyl,“ řekla krajská policejní mluvčí Šárka Poláčková.
Od začátku roku do pondělí zadrželi policisté v kraji 241 nelegálních migrantů. Za celý loňský rok jich bylo 155. „Nejčastěji jde o občany Sýrie, Iráku a Afghánistánu,“ doplnil Franc. Cizinci necestují jen vlaky a mezinárodními linkovými autobusy, přibývá i převaděčů. Naposledy minulý týden převážel muž z Mostu 21 Afghánců, s dodávkou ale havaroval. Migranty však často do Německa převážejí i cizinci. „Převaděčství se vrací, protože je to docela lukrativní obchod,“ řekl Franc.
Policie často řeší i případy, kdy se běženci vydávají za mladistvé a snaží se tak zabránit vyhoštění tím, že budou umístěni do ústavu pro mladistvé. Policie proto spolupracuje s nemocnicemi, které provádějí rentgeny kostí, ze kterých je skutečný věk možné zjistit. Například z dodávky na Lounsku se za mladistvé označilo osm mužů. Pod 18 let bylo ale podle France jen dvěma z nich.
Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na .
Vložil: Lucie Bartoš