Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Herečce Janě Paulové šlo o krk. Sama procestovala půl světa, aby pak málem zemřela jen kousek od domova... Co se stalo?

15.05.2015
Herečce Janě Paulové šlo o krk. Sama procestovala půl světa, aby pak málem zemřela jen kousek od domova... Co se stalo?

Foto: archiv

Popisek: Dobrodružka Jana Paulová se již několikrát ocitla v nezáviděníhodné situaci. Hrozící nebezpečí totiž často podceňuje.

Odvážná cestovatelka se sama vydává do vzdálených a nebezpečných koutů planety. S chladným rozumem zvládla nesčetně nebezpečných situací, a když jí pak šlo o život jen pár kilometrů od Ostravy, zůstala úplně bezmocná.

Na svých dobrodružných výpravách musela již nesčetněkrát čelit nebezpečí, tím spíš, když se drobná sexy blondýnka odvážně vydává sama do končin, v nichž představuje plavovlasá žena mimořádné lákadlo. Přesto si to nikdy nepřipouštěla, tvrdí, že v jejím věku už jí takové nebezpečí nehrozí. Každou krizovou situaci dokázala vždy zvládnout s chladným rozumem. Paradoxně ji pak ale málem nepřipravil o život neodbytný nápadník, ale porouchaná technika. Navíc jen pár kilometrů od Ostravy.

Arabové se vrhali na zem

Nejhorší chvíle prožila herečka v malém letadle na vnitrostátní lince do Ostravy. „Já se asi po dvaceti minutách podívala okýnkem a říkala si: Aha, to je vrtulové letadlo… ale to je zajímavé, ta vrtule se netočí,“ vyprávěla v rozhovoru pro týdeník 5plus2. V tu chvíli se prý stroj o kus propadl a vzápětí se ozvalo z reproduktorů zmatené hlášení letušky. Vyzvala cestující, aby zůstali na svých místech a připoutali se, protože se piloti pokusí nouzově přistát. „Zavládla panika, nějací Arabové se tam vrhali na zem a já si řekla, že jestli takhle mám umřít, chci být v klidu. Takže jsem se s Tím nahoře v tichosti smiřovala. Nakonec se nám přistát podařilo, a teprve až dole se mi rozklepaly nohy,“ přiznala herečka.

Houf nápadníků za dveřmi

Navzdory odvaze se ale ani jí nevyhnuly situace, kdy jí bylo opravdu úzko. „Jednou jsem se v Dillí dostala do bytu na jakémsi sídlišti. Za dveřmi byli tři chlapi, neměla jsem možnost se zamknout, potrhané sítě v oknech, všude plno komárů a já vůbec nevěděla, kdo ti lidé jsou,“ prozradila jeden z dramatických zážitků. „Kdybych se ale v tu chvíli bála, tak se zblázním. Takže jsem si řekla: Musím přistrčit postel ke dveřím, postříkám ji i sebe repelentem, nechám svítit světla, ať na mě komáři nejdou, a musím do rána vydržet.“ Jak to bylo nebezpečné, jí prý došlo až dodatečně. Když ale jde do tuhého, snaží se vždy situaci nějak řešit s chladnou hlavou a přiznává, že míru ohrožení v tu chvíli ani nevnímá.

Čtěte také:

Život Jany Paulové by mohl posloužit jako filmový scénář. Kde nechala srdce, co tak úpěnlivě tají a v které zemi by chtěla dožít? Tajnosti slavných

Nebezpečí, které nedomyslela

Úplně sama cestuje Paulová i do těch nejchudších asijských zemí. Je to tak prý pro ni lepší, protože se cítí zodpovědnou pouze sama za sebe. A navíc se rychleji dostane blíž k místním, v nichž vyvolává svou image pocit, že by ji měli ochraňovat. „Naštěstí jsem z té věkové kategorie, kdy už mě nikdo nenásilní. Ledaže by to byl nějaký milovník starožitností,“ zlehčuje Paulová nebezpečí, nad nímž by se mnozí velmi pozastavili. Existuje totiž problém, který si možná neuvědomuje.

Potíže přináší rozdílnost ras

Řadu komplikací může při cestování na jiné kontinenty přinést rozdílnost lidských ras, kterou si doma zpravidla do důsledku vůbec neuvědomujeme. Nejde pouze o vnější rozdíly, jinou mentalitu a kulturní zvyklosti, ale také o vzájemné vnímání. „U příslušníků jiné lidské rasy jen velmi obtížně dokážeme odhadnout jejich věk stejně jako oni u bělochů,“ upozornila KrajskéListy.cz Milena Vlachová, manželka bývalého diplomata, která dlouhodobě pobývala v řadě zemí Asie i na Blízkém východě. „I když už mi bylo pomalu šedesát, i na trh mě vždy doprovázela ochranka. Tamní muži totiž viděli jen plavé vlasy a nepoznali, že už jsem opravdu v letech. Navíc jsem nikdy nenosila místní tradiční oděv, takže se o seznámení pokoušeli i mladíci. A často dokázali být pořádně vlezlí i navzdory mému doprovodu,“ vypráví paní Vlachová. Něco na tom jistě je – koneckonců poznáte snad na první pohled, jestli je třeba obchodníkovi ve Večerce za rohem pětadvacet, nebo čtyřicet?

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace