Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To, co nestihl zničit císař, útoční Sasové a ani vzteklí Švédi, dokonal jeden hloupý požár. Český poutník

25.12.2019
To, co nestihl zničit císař, útoční Sasové a ani vzteklí Švédi, dokonal jeden hloupý požár. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Kostel v Rakovníku

FOTOGALERIE Vánoční svátky můžete nejen prosedět u televizní obrazovky, ale také jich využít pro romantickou procházku podvečerním městem ve svém okolí. My vás dnes vezmeme na okruh historickou částí Rakovníku.

Hned pod nádražím se zastavíme u botanické zahrady. Ta sice teď není otevřená, ale i pohled přes plot nás může potěšit. Botanická zahrada slouží především pro výuku studentů zdejší zemědělské školy. Od března do listopadu je pak zahrada otevřená i veřejnosti. Zdejší ‘botanka‘ byla založena v roce 1963 a v roce 2003 vyhlášena významným krajinným prvkem v intravilánu města. Naleznete zde nespočet hájových rostlin, áronovitých rostlin, dřevin, pivoňkovou louku a také motýlí zahradu.

Pražská brána

Dalším zastavením nám bude Pražská brána. Jedna z nejpůvabnějších staveb svého druhu v českých zemích. Jedná se o charakteristické dílo české vladislavské gotiky. Brána byla postavena v letech 1516 – 1517 a její stavbou byla zahájena výstavba městských kamenných hradeb. Pražská brána byla původně oboustranně uzavírána jednokřídlými vraty, její zdi jsou 1,40 až 1,60 metru silné, k hlavní římse měří 12,30 metrů, sedlová střecha je opatřena čtyřmi nárožními věžičkami.

Padací most byl zvedán řetězy, které běžely přes kladky, jež jsou dodnes dobře zachovány. Nad podjezdem na východní straně je gotický výklenek, v němž stával kamenný kalich, znak husitského města. Vpravo vedle výklenku je dosud zachovaná omítka se sledy písma.

Kostel se třemi oltáři

Naproti Pražské bráně se nachází kostel svatého Bartoloměje, který byl vybudován na místě původní románské svatyně, zasvěcené svatému Mikuláši. Bohužel v roce 1422 vyhořel a téměř zanikl. Později byl ale obnoven a několikrát přestavován. V interiéru se nachází hlavní oltář se sochou svatého Bartoloměje z roku 1875, oltář svatého Josefa ze 17. století a oltář svatého Václava ze 16. století. Od kostela míříme úzkou uličkou k další významné bráně. Tato nese název Vysoká, protože je opravdu nepřehlédnutelná.

Vysoká brána

Stejně jako Pražská je i Vysoká brána pozůstatkem městského středověkého opevnění. Byla postavena v letech 1518 – 1524. Je to monumentální, 46 metrů vysoká šestipodlažní stavba, která je zakončena otevřeným ochozem a dlátovou střechou. Součástí Vysoké brány je její předbraní, které je zakončeno ochozem a cimbuřím se střílnami. Vysoká brána dnes slouží jako rozhledna, z jejíhož ochozu je výhled na celé město a do širokého okolí. Mohutná stavba se skládá z vlastní věže, k ní přistavěného schodiště a z předbraní, které je u nás ojedinělým příkladem opevnění věže.

Věž má vedle přízemku celkem čtyři patra a ochoz. V přízemku jsou až dosud zachovány u hořejší části severního oblouku zazděné dubové trámce s otvory, v nichž se otáčela vřetena vrat, jimiž se brána přes den v čas potřeby zavírala. Na noc se brána uzavírala zdvihacím mostem, který se spouštěl řetězem, běžícím po kladkách, jež se spatřují v otvorech, zachovaných v koutech nad severním obloukem.

Židovská čtvrť

Židovská čtvrť existuje v Rakovníku již od 17. století. Předtím zde žilo jen několik židovských rodin. Vznik židovského ghetta v Rakovníku je všeobecně datován do roku 1678. V roce 1727 tu byly tři budovy, v polovině 19. století již deset budov, později více. Z tohoto bývalého ghetta na severním okraji centra města, kde se nachází také synagoga, zůstalo dodnes jen přibližně deset domů. Rakovnická synagoga byla vybudovaná v barokním stylu v šedesátých letech 18. století a vícekrát rekonstruovaná, dnes slouží jako koncertní síň a je ve správě rakovnické Rabasovy galerie.

Náměstí s barokní radnicí a vánočním stromem

Barokní radnice z let 1734 – 1738 stojí na Husově náměstí na místě gotické radnice z roku 1515. Stará budova podlehla požáru v roce 1733. V interiéru jsou pozoruhodné barokní klenby, nástropní malby a štuková výzdoba z obrobí kolem 1755.

Již od svého vzniku měla stavba věž s hodinami. Budova byla několikrát vydrancována a poničena za třicetileté války – v roce 1631 císařskými vojsky, 1634 Sasy a nakonec v roce 1639 Švédy. Vždy byla ale opravena. Bohužel nakonec podlehla ničivému požáru v roce 1733. Na místě gotické radnice byla následně postavena barokní budova radnice. Dnešní podoba radnice vznikla kolem poloviny osmnáctého století.

Modernizovaný aquapark

Pokud vás procházky městem nelákají, případně chcete udělat sportovní tečku za svým výletem, zastavte se v nově opraveném aquaprku. Město ho opravovalo od roku 2015 až do letošního listopadu. Nyní zde běží zkušební odpolední provoz. Slavnostního otevření se nové moderní plavecké centrum dočká na začátku ledna. Přejeme Vám krásný vánoční čas.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace