Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez drahé péče zemřu. Namísto aby stát pomáhal vážně nemocným, vyhazuje peníze za účtenkovku

komentář 14.11.2017
Bez drahé péče zemřu. Namísto aby stát pomáhal vážně nemocným, vyhazuje peníze za účtenkovku

Foto: iDnes.cz / repro

Popisek: Pavla Dandová v Rozstřelu iDnes.cz

KOMENTÁŘ Celá řada českých médií nedávno zveřejnila příběhy těžce nemocných lidí, jimž stát odmítá zaplatit nejmodernější terapii, ať už se týká nádorových onemocnění nebo žloutenky typu C. Celé Česko šokoval příběh matky dvou tříletých holčiček, která se rozhodla, že prodá byt, aby si mohla zaplatit tzv. cílenou biologickou léčbu. Tu ji odmítla uhradit její zdravotní pojišťovna. Namísto toho jí nutili do invazivní chemoterapie, avšak ta šance na úspěch výrazně snižuje.

Když paní Pavla Dandová zjistila, že díky účinné biologické léčbě, která stojí měsíčně sto tisíc korun, by mohla se svými holčičkami přežívat podstatně déle, rozhodla se, že prodá byt a náklady si uhradí sama. Navíc se odvážila svůj příběh zveřejnit a to jí zásadně pomohlo. Pohled na mladou, nemocnou maminku, po dosavadní léčbě zcela holohlavou, nenechal mnoho lidí lhostejnými. Pod tlakem médií i veřejného mínění se nakonec Česká průmyslová zdravotní  pojišťovna rozhodla drahou léčbu zaplatit. Samotnou Pavlu překvapil její postup, de facto rozhodující o tom, zda ji dá šanci dále žít nebo ji odsoudí k smrti: „Trošku mě zarazilo, že teprve až poté, co já jsem se veřejně ozvala, někdo z pojišťovny kontaktoval přední onkology,“ uvedla Pavla v pořadu Rozstřel na iDnes.cz. Rozhořčila se i nad tím, že se v Česku deklaruje bezplatná péče, ale ve skutečnosti tomu tak není. 

Nejde  jen o vyvolené, ale o všechny

Zdaleka však nejde pouze o tuto pojišťovnu. Podobně se k pacientům se stejnou diagnózou, jakou má Pavla, chová například i Všeobecná zdravotní pojišťovna. David, trpící agresívním nádorem ledvin, je rovněž otcem dvou dětí a také on si musel účinnou pomoc vybojovat. Podařilo se mu to opět až poté, co o jeho kauze informovali novináři. Jak on, tak Pavla jsou ale přesvědčeni, že pouze oni nemohou být vyvolenými a že pojišťovny musí uhradit účinnou léčbu všem, kteří ji potřebují. A setkávají se s obrovskou podporou veřejnosti. Každý rozumný člověk si totiž uvědomí, že se do stejné situace jako oni, může dostat také.  Ostatně, o víkendu upozornila televize Prima na potíže, jimž čelí pacienti se žloutenkou typu C. Ti musejí na moderní léky čekat v pořadníku a bez nich jim hrozí fatální komplikace nebo smrt. Skandální přitom byla i reakce tiskové mluvčí zdravotnictví, která si kladla podmínky, za jakých je ochotno ministerstvo na tento problém reagovat. 

Nejsou peníze?

Veřejnost právem ostře kritizuje, že zdravotní pojišťovny i nemocnice  plýtvají obrovskými částkami a jejich šéfové si vyplácí nadstandardní odměny. Palčivému problému úhrady moderních léků se věnoval i pořad České televize Máte slovo. Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v něm přiznal, že prostředky ve zdravotnictví jsou omezené a nejsou schopny pokrýt veškeré náklady. Jenom léčba zmíněné žloutenky typu C u všech stávajících pacientů by prý stála čtyřicet miliard ročně. A vedoucí tiskového oddělení VZP Oldřich Tichý dokonce tvrdí,  že zákon  neumožňuje nejlepší péči uhradit a stěžoval si, že se na různé druhy moderní léčby, například protonovou, liší i názory odborníků. Jedni je prý doporučují, jiní odmítají. Lékaři se zase brání, že u nás nejsou stanovena jasná pravidla.

 

Diváci na výmluvy, že stát nemá dostatek peněz na léčbu nemocných, například reagovali podivem nad tím, že se vyplýtvají  stamilony korun na pořádání účtenkové loterie, zatímco by mohly pomoci zachránit život mnoha lidem. A hosté ve studiu si zase stěžovali, že pojišťovny vyhazují velké částky za různé reklamy a promo akce, jak nalákat nové klienty. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .    

Vložil: Adéla Hofmanová