Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Provokace, nebo naprostá tupost a ingorance? Rakovník uctil památku českých letců v řadách britské RAF a u pamětní desky stál esesák! Kdybych tam byl, asi by mě trefil šlak, prohlásil kamenický mistr, který desku vytvořil

21.11.2016
Provokace, nebo naprostá tupost a ingorance? Rakovník uctil památku českých letců v řadách britské RAF a u pamětní desky stál esesák! Kdybych tam byl, asi by mě trefil šlak, prohlásil kamenický mistr, který desku vytvořil

Foto: Archiv Antonína Nešpora

Popisek: Uniforma SS na čestné stráži v Rakovníku

Říká se sice, že v Čechách je možné všechno, ale aby čestnou stráž u desky, připomínající Čechy bojující v řadách britské RAF proti německému nacismu, stál mladík v uniformě zločinecké organizace SS, jako tomu bylo před několika dny na Den veteránů v Rakovníku, to tu ještě nebylo. Obrovský skandál, který nazdvihl i potomka jedné z přeživších žen z Lidic, dokonce spojil v názorech i lidi a společnosti, kteří ještě včera stáli proti sobě. Například dvě 'sesterské' organizace, sdružující válečné veterány – Český svaz bojovníků za svobodu a Československou obec legionářskou.

„Možná si aktéři z KVH neuvědomili, že ten wehrmacht tam z morálního hlediska nemá co dělat. Ti mladí ale už to nevnímají jako my, co máme ztracené rodinné příslušníky; my vnímáme německé uniformy do konce života jako Satanovo znamení. Oni se už na to ale bohužel mnozí dívají jen jako na dávnou historii, zvláště ti, co nemají ztráty v rodinách,“ vyjádřil se za další veteránskou organizaci Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS) její vlivný představitel Jiří Jaroš.

„Tohle mi fakt hlava nebere! Nehledě na to, že to stejné udělali už loni,“ potvrdil vážnost situace ParlamentnímListům.cz mluvčí Československé obce legionářské (ČsOL) Miloš Borovička.

Podobně jako Borovička je pobouřena také Čecho-belgičanka Milena Kolaříková, která se dlouhodobě věnuje péči o válečné hroby Čechoslováků v západní Evropě. „Domnívám se, doufám, správně, že ČsOL by se měla k tomuto strašlivému tyátru na Den veteránů vyjádřit!“ je přesvědčena aktivistka, které se letos podařilo vůbec poprvé prosadit, že v pochodu veteránů na 11. listopadu v Londýně pochodovali kromě příslušníků Commonwealthu také Češi.

Velmi silný apel na rakovnický skandál přišel od Antonína Nešpora, syna jedné z nemnoha žen z Lidic, které přežily své muže a německý koncentrační tábor. „Je to pro mne nepředstavitelné a nepřijatelné. Máme s esesáky svoje zkušenosti. Mně například uloupil esesák Boehme sotva šestinedělní sestru Věrušku a dal mojí mamince „čestné slovo německého důstojníka“, že po výslechu jí miminko vrátí. Nestalo se! Proto protestuji proti prezentaci nacistických symbolů SS kdekoliv a kdykoliv, obzvlášť pak při takových příležitostech, kdy vzpomínáme na naše hrdiny. Ti muži v uniformě SS v Rakovníku jsou výsměchem těm na pamětní desce uvedeným,“ dodal Antonín Nešpor, oběť německé bestiality.

Co tam bude stát příští rok?

Zděšený a pobouřený ze způsobu, jakým v Rakovníku připomínají české oběti německé okupace a bojů za osvobození, je také vojenský badatel Jan Kutal z Prahy. „Co tam bude stát příští rok? Sudeťáci Henlein nebo Karl Hermann Frank, když byl nedaleko odtud v květnu 1945 chycený?“ je zděšený Kutal.

A doslova zděšený z toho, kdo stál u pomníku čestnou stafáž, je také tvůrce pamětní desky, kamenický mistr Ladislav Humpál: „Nebyl jsem tam sice u toho, ale kdybych byl, asi bych z toho omdlel nebo mě trefil šlak,“ řekl ParlamentnímListům.cz autor pocty československým letcům.

Jiří Svoboda, šéf rakovnického Klubu vojenské historie, se hájí tím, že se nejednalo o pietní akt, ale o připomínku Dne veteránů. „Tam byly uniformy od 1. světové války až po Vietnam. A na shromáždění veteránů v Normandii se přece také setkávají Němci s Brity,“ řekl ParlamentnímListům.cz Svoboda, jehož oba dědové podle jeho slov bojovali za Velké války v řadách československých legií v Itálii. Na argument, že je rozdíl mezi řadovým německým vojákem z wehrmachtu a příslušníkem Waffen SS, které byly Mezinárodním soudem v Norimberku označeny za zločineckou organizaci, Svoboda dodal, že ta samá uniforma stála v Rakovníku na náměstí už před rokem. „Tehdy tam byli dokonce hned čtyři Němci, a nikomu to nevadilo. To vadí až teď, když jsem se odvážil zastat hlavy státu,“ dodal Svoboda.

Fandové 'military' jsou zděšeni

Jak ale ParlamentníListy,cz zjistily, v Rakovníku se lidé z komunity vojenských nadšenců se Svobodou už před časem vesměs rozešli ve zlém, a to právě kvůli jeho angažování fandů v esesáckých uniformách na podobných akcích v minulosti. „Náš historický klub Vysloužilci s ním naštěstí už tři roky nemá nic společného. Rozešli jsme se spolu ve zlém, vadilo nám, jak na naše akce chodí s těmi lidmi v esesáckých uniformách,“ řekl pod podmínkou zachování anonymity jeden z tamní komunity 'military' fandů. 

Krokem Klubu vojenské historie Rakovník, který se jinak zaměřuje i na činnost rakousko-uherské armády, je velmi překvapen i válečný reportér České televize Karel Rožánek. „Čestnou stráž u pamětní desky rakovnických občanů, kteří za války sloužili v RAF, drží člověk v uniformě SS?! To si dělají srandu,“ uvedl na svém facebookovém profilu reportér, který často zpracovává reportáže o českých vlastencích z druhé světové války. „Udělalo se mi normálně blbě. Co s tím? Trestní oznámení?“ ptá se Rožánek.

„Ten esesák je v pořádku, podle odznaků měl co do činění s partyzánami,“ říká ironicky bývalý policista Jiří W., který nyní pracuje jako žoldnéř na Předním východě (redakce jeho totožnost zná, ale z pochopitelných důvodů si nepřeje být jmenován). „Možná i ta náušnice, co má ta buzna v uchu, je autentická,“ míní kontraktor.

Tohle je snad urážka i Klubů vojenské historie

„Na uniformě má esesák protipartyzánský odznak, protože na odznacích jako takzvané mzdě činu si Němci zakládali,“ potvrzuje jeho postřeh člen Klubu vojenské historie z Ostravska Viliam Kalinčík. Takový odznak měli podle historiků například příslušníci speciálních trestních komand, kteří ovšem spíš než přímé boje s partyzány vypalovali a vraždili celé vesnice jejich skutečných, ale i často jen domnělých a neozbrojených podporovatelů.

„To je strašné. Už se to řeší v mnoha diskusích. Tohle je snad urážka i Klubů vojenské historie,“ domnívá se Lukáš Frýbert z Prahy, který se sám také zaměřuje na sběratelství německých uniforem a výstroje. „Je mi z toho do pláče. Přitom všichni vypadají jak hastroši. Kdyby raději položili kytičku a zapálili svíčku v civilním oblečení, udělali by nejlépe. Tohle je na pokutu toho klubu,“ domnívá se Frýbert.

„Jako fór je to dobrý, tohle musím ocenit. To prostě nevymyslíš,“ vrtí nechápavě hlavou Jiří Hrazdíra z Prahy, který pochází z česko-německé rodiny v Podkrušnohoří. „Možná to je generál východoněmecké armády, jen se nepřevlékl ze starého mundůru,“ směje se jeho kamarád Tomáš Hnízdo z Prahy.

Petr Blahuš

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Redaktor KL

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace