Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výstavba vodovodu a kanalizace v obcích na Křivoklátsku v ohrožení

28.05.2013
Výstavba vodovodu a kanalizace v obcích na Křivoklátsku v ohrožení

Autor: Profimedia.cz

Popisek: S nedostatkem vody se potýká hned několik obcí na Křivoklátsku.

Několik obcí na Křivoklátsku se dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Spásou pro tamní obyvatele by měla být výstavba nového vodovodu a kanalizace, na kterou obcím dokonce byla přislíbena dotace ve výši 600 milionů korun. Ta ovšem náklady na výstavbu zcela nepokryje a zbytek obce budou muset dofinancovat z vlastních zdrojů.

Tekoucí voda a kanalizace by v jednadvacátém století měla být samozřejmostí. Tak tomu ovšem všude není. S nedostatkem vody se dlouhododobě potýká hned několik obcí na Křivoklátsku. V této lokalitě ubývá podzemní voda a do řady z nich musí být navážena cisternami.

Například v samotném Křivoklátu původní vodovody od konce 18. století vedly dubovými kmeny, které až v roce 1910 nahradilo litinové potrubí. Novější vodovod byl podle starosty Milana natažen pouze k hradu a podle starosty Milana Nadě zásobuje jen 336 ze 680 obyvatel.

Povolení na dotaci vypršelo

Na začátku tohoto roku se už zdálo, že se obyvatelům Křivoklátska blýská na lepší časy. Dotace na výstavbu nového vodovodu a kanalizace byla Státním fondem ministerstva životního prostředí přislíbena, v červenci měla být zahájena samotná výstavba a do dvou let lidem voda měla téct z kohoutku. Na tomto projektu ostatně obce Křivoklát, Městečko, Velká Buková, Nezabudice, Pustověty, Nový Dům, Račice, Zbečno a Sýkořice na Rakovnicku pracují už osm let a za tu dobu ušly dost velkou cestu.

O dotaci původně žádali starostové jednotlivě, přidělana jim ale byla až poté, co vytvořili tzv. svazek obcí. V lednu tohoto roku bylo zahájeno výběrové řízení, do kterého se přihlásilo 27 firem. V dubnu ale kvůli novému zákonu o veřejných zakázkách muselo být změněno a lhůta pro podávání nabídek se musela prodloužit, což mělo za následek, že povolení na dotaci pozbylo platnosti.

Bez vlastních zdrojů dotace nebude přidělena

Obce tedy musejí žádat o povolení nové a do konce června musí úřadům doložit, že disponují dostatečným množstvím finančních prostředků nutných k dokončení projektu. Pokud se jim to podaří, státní fond vydá rozhodnutí, ve kterém bude výše dotace upřesněna. V opačném případě se smlouva podle roztockého starosty zruší.

Až poté podle předsedy projektu a starosty Roztok Vladimíra Melče budou moci firmy nabízet cenu, za kterou vodovod postaví. „Kdy bude stavba zahájena záleží na tom, jestli se firmy budou odvolávat. „Byli bychom rádi, kdyby to do konce roku bylo postaveno, záleží to ale na uchazečích, řekl Melč.

Podle mluvčích ministerstva i státního fondu získání dotace pro obce podmíněno doložením potřebních dokumentů o financování. Upozornili však, že termín pro jejich podání už byl dvakrát odložen a zda-li bude odložen i potřetí není jisté. Mluvčí Státního fondu životního prostředí Veronika Šteflová zdůraznila, že bez zajištění a doložení vlastních zdrojů nebude možné dotaci přidělit.


Zdá se tedy, že na vodu z vodovodu a kanalizaci si křivoklátští nějakou dobu budou muset počkat.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace