Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Svatba ve třetí dimenzi. Ani miliardář si nemůže koupit všechno, a tak se Janeček oženil jinak, než plánoval. Máme exkluzivní podrobnosti

27.05.2015
Svatba ve třetí dimenzi. Ani miliardář si nemůže koupit všechno, a tak se Janeček oženil jinak, než plánoval. Máme exkluzivní podrobnosti

Foto: Facebook

Popisek: Karel Janeček je tak trochu dobrodruh, zbytečné a přehnané riziko však neuznává

FOTOGALERIE, VIDEO, ROZHOVOR V Česku nemáme moře ani velehory, dokonce tu nenajdeme ani akvárium, v němž by se mohli snoubenci nechat oddat za asistence delfínů či krvežíznivých žraloků. A tak je obřad ve vzduchu jednou z mála možností, jak si dopřát mimořádný zážitek. A Karel Janeček prý toužil po něčem mimořádném. Nechal se slyšet, že se chtěl oženit ve ‘třetí dimenzi‘, tedy ve vzduchu, který nabízí ojedinělý pocit svobody. S konkrétním nápadem na vrtulník pak prý přišli jeho přátelé.

Před deseti lety po něm ani pes neštěkl, zhruba před pěti se najednou vyloupl na veřejnosti geniální matematik, který údajně vydělal svůj první milion v americkém kasinu díky extrémně bystrému mozku. Miliardář Karel Janeček vystupuje jako filantrop, odkud se ale bere jeho pohádkové bohatství, to zůstává zahaleno tajemstvím stejně jako většina podrobností z jeho soukromí. Ví se o něm, že má z prvního manželství dvě děti, miluje společnost krásných žen a věrnost mu nic neříká. Možná právě proto si vybral za partnerku krásnou Tunisanku, která je ze své domoviny zvyklá muže poslouchat. Vzal si ji v Příbrami a svou druhou svatbu proměnil, podobně jako každou prezentaci svých myšlenek, v efektní show.

Ženichovu svobodomyslnost naznačovala i poněkud nedbalá rozhalenka

Ženichovu svobodomyslnost naznačovala i poněkud nedbalá rozhalenka

Obří efekt za pár tisícovek

Velký dopravní vrtulník MI-8 v moderní klimatizované verzi, v němž se Janeček ženil, dokáže přepravovat až 28 osob a parašutisté z něj skáčou ze čtyř kilometrů. V sanitní verzi pojme až dvanáct nosítek a ve vojenské dokáže unést v závěsu 128 neřízených raket. Dokonce existuje i verze, která má uvnitř nákladového prostoru kompletní malý operační sál. Svatba ve vrtulníku sice většinu lidí ohromí, ve skutečnosti to ale zase není extrémně nákladná záležitost. Přinejmenším pro Karla Janečka. Pronájem přijde na zhruba 70 000 korun na hodinu, takže za kolonu luxusních limuzín by Janeček nejspíš zaplatil víc.

Premiéru měla i radnice

Tunisanka Mariem Mhadhbi, kterou prý se známým miliardářem spojuje kromě citu především matematika, žila doposud ve Francii a věnovala se bankovnictví. Na svou první svatbu oblékla elegantní bílé šaty korzetového střihu v délce sensual neboli smyslné, tedy zhruba do poloviny stehen, s výrazným šněrováním v zadní partii a tmavě modrou květinovou výšivkou přesně v odstínu ženichova obleku, doplněnou modrými kameny, zřejmě pravými safíry. Barevně ladilo i modré zdobení kytice z bílých květů ve stylu biedermeier, mezi nimiž dominovaly, přesně v duchu současných trendů, plnokvěté tulipány, doplněné pro odlehčení vazby bělostnými peříčky. Navzdory tomu, že ji čekalo klopýtání po trávníku, obula elegantní lodičky na středně vysokém podpatku. Při příchodu na místo obřadu měla přes šaty teplý, černý kabátek sportovního střihu, který ve vrtulníku nahradil společenský sametový plášť v odstínu mléčné čokolády. Během hlavní části obřadu, která se odehrála na zemi a k níž zajistilo hudební doprovod smyčcové kvarteto, Mariem odvážně odhalila nahá ramena, i když jí zjevně byla pořádná zima.

Podívejte se na video:

 .

Ani miliardář si počasí nekoupí

Svatební obřad prožíval ve vzduchu poprvé i starosta Příbrami Jindřich Vařeka, který snoubence oddával. Konal se sice již 1. května, všechny přítomné však Janeček dočasně zavázal mlčenlivostí,. Prvomájové počasí, které letos lehkým společenským toaletám právě nepřálo, překazilo i původní plán, podle nějž si chtěl ženich pro svou vyvolenou nejprve z vrtulníku seskočit. Nad travnatou plochou, na níž se svatba odehrávala, se dokonce začala stahovat černá mračna. Nevěstu si Janeček odnesl do vrtulníku v náručí, kvůli komunikaci na palubě si pak museli nasadit sluchátka, s čímž půvabná tmavovláska evidentně počítala i při plánování svatebního účesu – volného uzlu, přizdobeného několika živými bílými květy. Ve vzduchu oficiálně podepsali nezbytné papíry, dopřáli si první manželský polibek, který byl více než vášnivý, a slavnostní přípitek, během nějž se ze všech sil snažili udržet šampaňské ve sklenicích. Trochu se ho sice vybryndalo, bylo ale bílé, takže nenadělalo škodu. Podrobnosti o obřadu prozradil KrajskýmListům.cz Jindřich Vařeka.

Karel Janeček se narodil v Plzni a žije v Praze. Prozradil vám, proč si pro místo svého sňatku zvolil právě Příbram?

Máme s panem Janečkem společné přátele, kteří celou záležitost zorganizovali.

Kde přesně se nachází letiště, z nějž vrtulník startoval, a která firma let zajišťovala?

Mám na svém pozemku volnou travnatou plochu, a tak jsme ji využili jako heliport. Pozemky se nachází v katastru obce Příbram, takže bylo vyloučeno jakékoli procedurální pochybení z hlediska místní příslušnosti.

Jak dlouho dopředu se obřad v oblacích připravoval?

Obřad v oblacích se připravoval méně než deset dní. Největším časovým problémem se ukázala superlegalizace zahraničních dokumentů.

Už jste někdy dřív oddával ve vrtulníku?

Ve vrtulníku ani v letadle jsem ještě nikdy neoddával. Jsem rád, že jsem tuto zkušenost získal.

Kolik lidí bylo na palubě?

Jednalo se o „dospělý“ vrtulník typu MI-8. Nepočítal jsem pasažéry, ale odhaduji něco mezi 20 až 25.

Byl obřad ve srovnání s klasickým něčím výjimečný?

Obřad byl výjimečný nejen rychlostí příprav, ale především tím, že jeden ze svatebčanů nepocházel ze států EU, a tudíž bylo třeba věnovat obzvláštní pozornost mimořádným úkonům, jako je například oficiální tlumočení, mimořádná kontrola dokladů, atd.

U obřadu je přítomen vždy ceremoniář z úřadu. Kdo převzal tuto funkci a co říkal tomu, že bude pracovat ve vrtulníku?

Přítomna obřadu byla paní matrikářka, která prokázala obrovskou ochotu a také odvahu. Myslím, že strach z letu měla, ale nedala ho najevo. Odvedla velmi profesionální výkon.

Obřad byl ve třech jazycích. Znamená to, že ve vzduchu byli přítomni i dva oficiální tlumočníci?

Naprostá většina obřadu se odehrála na zemi, jen jeho právně závazná část proběhla za přítomnosti paní tlumočnice ve vrtulníku. Oficiálními jazyky byly francouzština a čeština a domluva ve vzduchu se odehrávala pomocí intercomů. Dalšími jazyky, používanými v průběhu obřadu, byly také arabština a angličtina.

Jak se k obřadu ve vzduchu stavěla nevěsta, nebála se?

Nevěsta se chovala, jakoby se vzduchu vdávala obden. Po strachu ani památky.

Letěl vrtulník po celou dobu obřadu, nebo zůstal ve vzduchu na místě? Pokud ano, bylo předem zvoleno nějaké konkrétní místo?

Posádka vrtulníku měla za úkol nahlásit výšku 1221 metrů, a potom se držet v katastru obce Příbram. Létala v kruhu kolem Svaté Hory.

Došlo během letu k nějaké nečekané či vtipné situaci?

Let probíhal podle plánu a krom nějaké té vylité kapky nealkoholického šampaňského se nic mimořádného nestalo. Novomanželé si namísto prstýnků vyměnili řetízky. Není úplně snadné zapnout řetízek partnerovi, máte-li pod sebou kymácející se podlahu.

Konala se v Příbrami i svatební hostina?

Po návratu na zem se konal raut pro svatební hosty. Mezi gratulanty se objevil i Daniel Landa.

Spolupracuje příbramská radnice nějak s panem Janečkem?

S panem Janečkem zatím příbramská radnice nespolupracuje, ale je-li jeho software Demokracie 2.1 dost dobrý pro New York, předpokládám, že by mohl vyhovovat i Příbrami.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Galerie