Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Jan Rosák: Zoufalý, s hlavou v dlaních. Denně přichází o ranec peněz

12.11.2014
Jan Rosák: Zoufalý, s hlavou v dlaních. Denně přichází o ranec peněz

Autor: Facebook

Popisek: Oblíbený moderátor Jan Rosák žije v Mníšku pod Brdy.

Český rozhlasový a televizní hlasatel, scenárista, příležitostný herec a moderátor Jan Rosák zoufá. Televize Nova sice ustavičně vysílá soutěžní pořad Riskuj, ovšem moderátor z jeho repríz nemá ani korunu.

Jak nám prozradil hercův kolega, běžná praxe u filmu je taková, že v případě opakovaných vysílání dostávají zainteresované osoby takzvané tantiémy, což je jednoduše řečeno odměna umělci za vystupování nebo autorovi za dílo formou podílu na zisku. Nejtypičtější jsou příklady v hudbě, kdy svaz autorů, (například) OSA, vyplácí roční podíly textařům a interpretům za počet odvysílaných skladeb. U většiny umělce se sice jedná o tisíci koruny, ale například Karel Svoboda se v minulosti nechal slyšet, že jen za Včelku Máju může každým rokem kupovat nový luxusní vůz. 

Peníze za to, jak často je dílo vysíláno. S výjimkou Novy?

U filmařů je systém podobný. Režisér, scenárista, ale i další postavy filmografie berou peníze za to, jak často je jejich dílo vysíláno. Čím prestižnější stanice, čím lepší vysílací čas, tím víc peněz. V případě Jana Rosáka je ovšem situace zcela opačná. Každý večer před Televizními novinami, což je nesledovanější pořad TV Nova, vysílá tato stanice Riskuj. Rosák v něm exceluje, stejně jako kdysi ve Videostopu. Jeho kolega však pro KrajskéListy.cz řekl: „Honza může přicházet tak o půl milionu ročně, když bych to přeložil do filmové řeči, je to škoda, ale s tím do toho tehdy šel a o tom věděl, takže teď si může leda zoufat s hlavou v dlaních, ale víc neudělá,“ přiblížil situaci, kterak se nejsledovanější televizní stanice u nás staví k reprízám svých populárních pořadů.

Jan Rosák, který měl ve své zaměstnanecké smlouvě klauzuli o mlčenlivosti, právě s ohledem na ni situaci nekomentoval. Připomeňme, že Jan Rosák začínal v Československém rozhlase v roce 1971, odkud pak v roce 1976 přešel pracovat do Československé televize. Jedná se o pětinásobného držitele ceny TýTý v kategorii moderátor. Se svou rodinou žije ve středočeském městě Mníšek pod Brdy. Poté, co byl několik let hlavní tváří Novy, se z obrazovek bohužel nadobro vytratil.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Zdeněk Svoboda

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace