Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza poliklinika: Trestuhodné, nikoli trestné?

26.03.2013
Kauza poliklinika: Trestuhodné, nikoli trestné?

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Poliklinika, ilustrační foto

Policie se před několika dny znovu začala zabývat sporným případem prodeje příbramské polikliniky. Ten v prosinci roku 2011 posvětil tehdejší starosta města a nynější středočeský hejtman Josef Řihák.

Ve středu zájmu je především podezřelé angažmá bývalého kriminalisty Emila Mašanky, který loni na podzim kauzu odložil a krátce na to získal lukrativní post na středočeském hejtmanství. 

Kontroverzní prodej příbramští zastupitelé schválili v prosinci roku 2011. Přesto, že poliklinika podle tehdejších dostupných údajů hospodařila dobře, starosta Josef Řihák tvrdil, že vybírané nájemné nepokryje ani běžnou údržbu, objekty navíc podle něj bylo třeba zrekonstruovat. Proti prodeji se postavili zástupci TOP 09, Příbramáků pro Příbram a KSČM. Představitelé ODS a ČSSD, kteří měli v zastupitelstvu pohodlnou většinu 17 z 25 hlasů, byli naopak pro. Rozhodnutí tenkrát vzbudilo velké vášně i v ulicích města, do kterých se vydalo protestovat několik stovek lidí. 

Policie znovu ve hře 

Do tendru na prodej polikliniky a sousední budovy se záchytnou stanicí a noclehárnou pro bezdomovce se přihlásily čtyři společnosti. Nejvyšší cenu, 20,5 milionu korun, nabídla firma Triticum. Dvě z neúspěšných společností, Ravak a Rodiso, napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti. Nelíbilo se jim to, že jejich zástupci nebyli přizváni k otevírání obálek. Údajně se konalo jen za přítomnosti právníka, který s městem spolupracoval. Proti prodeji kliniky vznikla petice a neúspěšní uchazeči podali trestní oznámení. Policie následně došla k závěru, že okolnosti soutěže lze označit za trestuhodné, nikoli však trestné a případ byl na podzim loňského roku odložen. A Emil Vašanka byl krátce na to jmenován šéfem odboru veřejných zakázek na Středočeském kraji, kterému nyní vládne právě Řihák. 

Před několika dny se ovšem policie případem opět začala zabývat. „Z vlastní iniciativy jsme znovu případ otevřeli na základně zveřejněných informací o tom, že pan Mašanka přešel na krajský úřad, a na základě vyhodnocení spisu," prohlásil šéf příbramské policie René Peták. 

To, jestli lukrativní post exkriminalista nedostal výměnou za to, že případ úmyslně odložil, oba striktně odmítají. Mašanka měl uspět v řádném výběrovém řízení, do kterého se podle ředitele krajského úřadu Zdeňka Štětiny přihlásilo sedm uchazečů. Samotný hejtman Josef Řihák odmítl i výhrady kritiků týkající se samotné soutěže a to, že se policie případem znovu začala zabývat, dokonce i vítá. „Ať se konečně zjistí, že v Příbrami se nic špatného neudálo a že jsme jako zastupitelstvo postupovali podle zákona," prohlásil sebevědomě hejtman. 

Jana Vlková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace