Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zábavný i nebezpečný cifršpión Rybička. O co všechno přišel nekonečným putováním. Tajnosti slavných

25.05.2020
Zábavný i nebezpečný cifršpión Rybička. O co všechno přišel nekonečným putováním. Tajnosti slavných

Autor: ČT

Popisek: Mnislav Hofman (na snímku vpředu, za ním elita československých herců) jako předseda inventarizační komise v Kachyňově laskavé, nesmrtelné komedii Holky z porcelánu

FOTO, VIDEO Protivný cifršpión, otravný ouřada, strážný, policajt či dědové všeho druhu. I v té nejmenší roli byl vždy nepřehlédnutelný. Velkou hlavní roli dostal od Kachyni jenom jednou, nad jeho výkonem se ale dodnes tají dech.

„…viděla malou rybičku, jak polykala vodičku.“ Tak si ho dobíraly holky ve slavné komedii Juraje Herze. S postavou komického předsedy inventarizační komise se zapsal do naší kinematografie, s příjmením Rybička ale nezůstali tvůrci jeho postav jen u Holek z porcelánu. Stejné mu přidělil i scenárista Josef Šilhavý o rok později v neméně úspěšné kriminálce Holka na zabití. Díky těmto dvěma projektům režiséra Juraje Herze, v nichž zazářila tehdy začínající Dagmar Havlová Veškrnová, prostě zůstane Mnislav Hofman pro diváky navždy Rybičkou. Jinak k němu byli tvůrci s nabídkami skoupí, což byla vzhledem k jeho mimořádnému komediálnímu talentu obrovská škoda.

 

Jako Ondřej Třesořitka (uprostřed) v Shakespearově sváteční komedii Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete – Krajské oblastní divadlo Karlovy Vary 1952

Jako Ondřej Třesořitka (uprostřed) v Shakespearově sváteční komedii Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete – Krajské oblastní divadlo Karlovy Vary 1952; vis.idu.cz

Hercem díky válce

Narodil se 24. března 1920 v Příbrami a bývá uváděn i jako Hoffman či Hofmann. Divadlo ho okouzlilo už v dětství a brzy začal vystupovat s příbramskými ochotníky. K rozhodnutí vykročit na hereckou dráhu ho ale nakonec přiměly historické události, během druhé světové války se totiž coby student herectví mohl vyhnout totálnímu nasazení na práci v nacistickém Německu. Státní konzervatoř v Brně absolvoval v roce 1946, už od roku 1942 ale hrál v brněnském souboru Komorní hry. Po osvobození ještě v moravské metropoli setrval až do roku 1948 a své první profesionální působení spojil s tamním nově založeným Svobodným divadlem a Zemským národním divadlem.

První štěky

První zkušenost s filmovou kamerou získal v roce 1947, když mu režisér Petr Mach nabídl malou roli podomka v ztřeštěné okupační komedii Nikdo nic neví. Námět k dobrodružství dvou pražských tramvajáků, kteří se snaží zachránit před malérem svou sousedku Věru, napsal společně s režisérem Vladimír Neff, skrytý pod pseudonymem Petr Nedoma, a Mach natočil mimořádně zdařilý a zábavný film s groteskní nadsázkou. Na další filmovou příležitost si pak musel Hofman počkat dvacet let. Alespoň mezitím krátce přičichl k televizní tvorbě, když se mihl v roce 1961 coby policajt ve čtvrté části povídkového filmu Chvíle rozhodnutí, který natočil na námět spisovatele Adolfa Branalda režisér Jaromír Vašta.

 

Komisař ve slavné komedii Carla Goldoniho Poprask na laguně – Divadla A. Dvořáka Příbram 1959

Komisař ve slavné komedii Carla Goldoniho Poprask na laguně – Divadla A. Dvořáka Příbram 1959; divadlopribram.eu

Putování po oblasti

V roce 1948 se přesunul do Karlových Varů, kde v tamním Krajském oblastním divadle působil dvě sezóny nejen jako herec, ale poprvé si zkusil i divadelní režii inscenace klasické hry Josefa Kajetána Tyla Čert na zemi. Následující čtyři roky hrál ve Východočeském divadle v Pardubicích, poté působil jednu sezónu jako ředitel Krajského oblastního divadla ve Varnsdorfu. Pak v rychlém sledu vystřídal oblastní jeviště Městského oblastního divadla Český Těšín, Divadla F. X. Šaldy v Liberci a Městského oblastního divadla v Benešově. V té době bylo shodou náhod rozhodnuto o řešení nevyhovujících divadelních scén v Benešově a Hořovicích. Definitivně je v roce 1959 nahradilo nově založené divadlo v Příbrami, takže se Hofman řízením osudu navrátil do rodného města.

Skřehotavý prcek

Na příbramské scéně působil až do oficiálního odchodu do důchodu v roce 1980 a svůj herecký projev v kombinaci s fyzickým zjevem uplatnil především v řadě komediálních až komických postav a figurek. Jeho devízami byly nápadně drobná postava, výrazný, do komična laděný obličej a zvláštní skřehotavý hlas. Své umění uplatňoval převážně v českém klasickém repertoáru, občas si ale zahrál i v představeních zahraničních autorů, především v shakespearovských komediích a dramatech A. P. Čechova. Několikrát se znovu vrátil i k divadelní režii.

 

Předseda JZD Pitin v dramatu Noc nevěsty

Předseda JZD Pitin v dramatu Noc nevěsty; repro / youtube.com

První a poslední

Před kameru se konečně vrátil v roce 1967, a hned hlavní rolí. Režisér Karel Kachyňa mu svěřil postavu opovrhovaného, nemajetného a prťavého předsedy JZD Picina v dramatu z počátku padesátých let Noc nevěsty. Scénář Jana Procházky nikomu nestraní, prostě zachycuje střet dvou protikladných světů a hodnotových žebříčků. Po generace budovaných gruntů, náboženství, tradic a pověr se světem těch, kteří se rozhodli vybudovat novou společnost i za cenu bezohledného rozbití té staré. Jeptiška, přezdívaná Slečna, se stala životní rolí Jany Brejchové. Zahořklého a mstivého předsedu Pitina ale soudruzi Procházkovi odpustit nemohli, takže se krátce nato stal z kdysi prominentního autora symbolem odporu proti režimu.

Vražedné drama

Koncem šedesátých let se Hofmanova filmografie konečně začala pomalu rozrůstat, většinou šlo však i nadále jen o epizodní role. Několikrát si ho do svých projektů vybrali režisér Karel Kachyňa, Juraj Herz či Jindřich Polák, párkrát byl dokonce obsazen především díky tomu, že se natáčely exteriéry v okolí Příbrami. Právě tak získal například v roce 1979 nabídku zahrát si vrátného v úspěšné kriminálce Smrt stopařek, kterou natočil režisér Jindřich Polák na motivy skutečného kriminálního případu, který v roce 1976 otřásl celou republikou. Dvojnáobný vrah Miroslav Somora, který byl už dříve trestán za sexuální delikty, a dokonce uprchl z psychiatrické léčebny, byl velmi rychle dopaden díky všímavosti lidí a v únoru 1979 popraven.

 

Holky z porcelánu:

Jako předseda inventarizační komise Rybička naplno rozehrál svůj komediální talent

Nenápadný odchod

I po odchodu do penze Mnislav Hofman příležitostně spolupracoval s rozhlasem a až do roku 1982 pravidelně dostával filmové nabídky. Naposledy se objevil na obrazovce v roce 1983 jako dědeček s televizí v úspěšném pohádkovém sci-fi seriálu Návštěvníci. Zemřel tak trochu pozapomenut v rodné Příbrami 29. srpna 1989 v pouhých 69 letech, jeho odchod ale nebyl dlouho znám a mělo se za to, že stále ještě žije. Informace vyšla ve známost až dvacet let po jeho smrti. Rodná Příbram na něj ale nezapomněla a řadí ho k nejlepším osobnostem své divadelní scény.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace