Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Malé Příčovy mají největší větrný mlýn v Evropě. Tedy, jeho torzo. Přesto je to unikát. Český poutník

01.12.2018
Malé Příčovy mají největší větrný mlýn v Evropě. Tedy, jeho torzo. Přesto je to unikát. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Torzo obdivovaného větrného mlýna

FOTOGALERIE Na dnešní výlet vás zvu do Příčov na Sedlčansku. Malá obec s přibližně 320 obyvateli má na svém katastru evropský architektonický unikát. Na vrchu kopce Chlumky stojí majestátní torzo bývalého větrného mlýna. Podle mnohých jde o největší a nejkrásnější dochovanou stavbu mlýna takzvaného holandského typu nejen v Česku, ale i v Evropě.

Za zříceninou se musíte vydat z Příčov po červené značce. Z centra obce je to k mlýnu necelý kilometr. Torzo větrného mlýna je dominantou okolní krajiny a skýtá hned několik nej. Jedná se o největší větrný mlýn holandského typu v celé Evropě, nejstarší mlýn holandského typu v Čechách a po právu je též označován za nejkrásnější památku tohoto druhu u nás.

Historie zahalená tajemstvím

Samotná historie mlýna je přitom zahalena nejedním tajemstvím. Nikdo například zatím neví, kdy přesně mlýn vznikl. S jistotou nelze určit ani toho, kdo jej nechal postavit. První písemné záznamy o mlýnu jsou z počátku 17. století, kdy je v roce 1604 poprvé zmiňován v Urbáři lobkovického panství. V urbáři se píše, že mlýn Chlumky má dvě kola a je najat mlynáři na třetinu. Podle odborníků šlo ale pravděpodobně o jiný mlýn, který stával na stejném místě, protože tento typ větrného mlýna se v našich zeměpisných šířkách začal stavět až o víc jak století později. Dobu vzniku současného mlýna odhadují na první polovinu 18. století.

Záhadný vznik i zánik

Za zakladatele mlýna považují někteří Lobkovice, jiní se přiklání k Jakubu Krčínovi z Jelčan a Sedlčan a třetí část názorového spektra přisuzuje jeho vznik rodu Schönpflugů z Gamsenbergu, který v 18. století nechal vystavět příčovský zámek. Další záhadou je i zánik mlýna. Z doposud neznámých důvodů přestal sloužit svému účelu přibližně ve druhé polovině 18. století, kdy také došlo k jeho poboření. Do dnešních dnů se z větrného mlýna dochovalo torzo o průměru 13,5 metru, výšce 10 metrů a šířce zdiva až 1,2 metru ve spodní část stavby.

Lékařka zachraňuje zámek

Pokud vám jedna památka nestačí, můžete se při zpáteční cestě zastavit v Příčovech u místního zámku. Ten je sice veřejnosti přístupný jen výjimečně, například při adventních koncertech, ale lze ho obdivovat přes nízkou zídku. Zámek dlouhá léta chátral, o jeho záchranu se nyní snaží jeho nová majitelka, lékařka Alice Tomková.

V obecní kronice se uvádí: „Z historie zámku víme následující: V roce 1712 kapitula svatého Víta odprodala Příčovy panu Ferdinandu Ignáci Schönpflugovi z Gamsenbergu za cenu 6 700 zlatých. Obec Příčovy se stala centrem nově vytvořeného šlechtického majetku, majitel si v ní vystavěl nový poplužní dvůr, kapli a zámek, v němž trvale sídlil. Mše svatá se měla v kapli sloužit vždy na svátky svatého Vojtěcha a svatého Isidora, sloužit je měl sedlčanský kaplan. První mše byla sloužena 23. 8. 1716.“

V současné době prochází zámek a kaple postupnou rekonstrukcí. Mimo adventních koncertů je možné na zámku uspořádat například také svatbu, křtiny či rodinnou oslavu. Z Příčov mířím k Sedlčanům a Kosově Hoře, mezi těmito sídly budeme putovat v příštím dílu. Do té doby přeji pevné boty a putování zdar!

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace