Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náročná cesta do Albertových skal. Vítejte ve středočeských Alpách. Český poutník

25.08.2018
Náročná cesta do Albertových skal. Vítejte ve středočeských Alpách. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Nádherný výhled z Albertových skal na řeku Vltavu

FOTOGALERIE Stejně jako v minulém dílu našeho putování, zůstaneme i dnes u řeky Vltavy, jen se na ni budeme dívat pěkně z výšky. Čeká nás výšlap po jedné z nejkrásnějších stezek středočeského toku Vltavy. Vítejte v Albertových skalách.

K cestě dnes využijeme osobního automobilu. Ze silnice číslo 119, která spojuje Sedlčany s Dobříší, odbočíme v Nalžovicích směrem na Nalžovické Podhájí. Projedeme celou vesnicí a pokračujeme ještě kousek za ní na Přední a Zadní Hlubokou. Po chvíli dojedeme k malému parkovišti, které je zároveň výchozím bodem naučné stezky Drbákov – Albertovy skály, která nás provede stejnojmennou Národní přírodní rezervací.

Pevné boty jsou základem

Na cestu je dobré vybavit se prádlem, které dobře saje pot a především pevnými botami, protože cesta vede na několika místech velmi obtížným a náročným terénem. Naprosto nevhodná je pro kola a kočárky, cestu by si měli rozmyslet i rodiče s malými dětmi.

Lana a řetězy

Ale dosti poučování a vzhůru za zážitky. Chvíli kráčíme po cestě na okraji louky, abychom se vzápětí ponořili do lesního porostu a pozvolna stoupali ke skalám pyšně čnícími nad údolím řeky Vltavy. Velká část trasy, jak už bylo jednou řečeno, vede velmi náročným terénem úzkých stezek, schůdků a skalních říms zbudovaných ve vysokém a příkrém skalním srázu nad hladinou přehrady, s mnoha krkolomnými stoupáními a klesáními. Často se musíme přidržovat řetězů a lan připoutaných ke skalám, které nám pomáhají zdolat nebezpečný terén.

Nejimpozantnější vyhlídka

Krkolomná a adrenalinová cesta nás ale odmění mnoha krásnými vyhlídkami na řeku Vltavu a okolní krajinu. Za nejhezčí je „profi“ turisty označována Albertova vyhlídka, která je pojmenována podle bývalého významného sedláka z nedalekých Nalžovic. Z vyhlídky je impozantní pohled nejen na řeku Vltavu, která je zde už součástí Slapské přehrady, ale i na protějším břehu ležící Smilovice s rekreačním areálem Generálního finančního ředitelství České republiky a nedalekou žraločí zátoku.

Klobouk dolů před zakladateli

Opomenout při své návštěvě nesmíme ani Bartůňkovu vyhlídku, která je pojmenována po zakladateli naučné stezky Karlu Bartůňkovi, bývalém zedníkovi a hajném z nedaleké osady zadní Hluboká. Po jeho smrti v roce 1972 se pak o stezku dlouhá léta staral František Veselý, sedlčanský skaut a ochránce přírody známý pod přezdívkou Robin. Pánové, smekám klobouk.

Závěrem ještě trocha naučného povídání : Chráněným územím se Drbákov stal v roce 1933 pod názvem Drbákovské tisy. V roce 1977 byla ochrana rozšířena také na sousední Albertovy skály. Jedná se o jedno z nejkrásnějších míst středního Povltaví.

Unikátní ekosystém

Národní přírodní rezervace Drbákov – Albertovy skály ochraňuje jedinečný soubor ekosystémů, typických pro střední Povltaví. Lokalita se nachází na strmých skaliskách a slunných stráních lemujících pravý Vltavský břeh naproti letoviska Smilovice. Trasa naučné stezky, která skalnatém územím prochází je dlouhá asi 7 km, z čehož minimálně polovina, vede skutečně vysokohorským terénem. Stezka vás provede překrásnými přírodními partiemi s několika úchvatnými skalními vyhlídkami na Vltavu. Po celé trase vás bude provázet 11 informačních tabulí se zajímavými informacemi o historii a současnosti této jedinečné lokality.

Pokud tedy ještě nevíte, kam se vydat na výlet v posledním prázdninovém týdnu, pak neváhejte a za cíl zvolte Drbákov – Albertovy skály. Určitě nebudete litovat!

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace