Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Všechny cesty vedou do Prčice! A to nejen v době legendárního pochodu. Český poutník

18.08.2018
Všechny cesty vedou do Prčice! A to nejen v době legendárního pochodu. Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Vítkovo náměstí v Prčici

FOTOGALERIE V dnešním putování po Středočeském kraji vás zvu do obce, která byla do roku 1957 samostatným městysem a kterou proslavil nejmasovější turistický pochod v České republice a kam bychom měli všichni zamířit, když nás někdo pošle do Prčic. Měli bychom přeci vědět, kam že to máme jít a co tam pro nás mají připravené. Vítejte v Prčici!

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1184. Tehdy náležela pánu Vítku z Prčice, od něhož odvozují svůj původ nejstarší české šlechtické rody Vítkovců, tedy Rožmberkové, páni z Krumlova, páni z Hradce, páni z Landštejna a páni ze Sezimova Ústí.

Tři tvrze a zámek

Původní panské sídlo se nacházelo vedle románského kostela svatého Vavřince, jenž postupně prodělal nejprve gotickou a po požáru roku 1701 i barokní přestavbu. Jak šel čas, vznikly v Prčici tři tvrze a roku 1591 zahájil Adam Voračický z Paběnic stavbu zámku.

První tvrz v Prčici byla podle doposud provedených průzkumů postavena spolu s kostelem na terénním ostrohu, v nejvyšším místě Prčice. Tvrz se nacházela na konci tohoto ostrohu, na západní straně u kostela. Předpokládá se, že byla postavena ve slohu románském, obvyklém pro tehdejší dobu. První tvrz v Prčici byla postavena Vítkem I. z Prčice a nepochybně stála již před rokem 1184.

Prčické mezníky: 1957 a 1966

V novodobé historii byly pro Prčici důležitá dvě data. 6. září 1957 bylo rozhodnuto, že bude městys Prčice sloučen se sousedním městečkem Sedlec a 17. dubna 1966 se konal první ročník pochodu Praha – Prčice.

První pochod organizovala parta recesistů a pro pamětní stužku si do cíle pochodu přišlo 469 výletníků. Dnes je tento legendární pochod nejmasovějším a nejdéle bez přerušení trvajícím turistickým pochodem v České republice. V roce 2018 se konal již 53.ročník, kterého se zúčastnilo neuvěřitelných 24473 pochodujících.

Prčický škrpál

Legendární pochod má přímo v centru Prčice na Vítkově náměstí svůj pomník. Prčický škrpál najdete před bývalou radnicí a dnešním informačním centrem. Mimo škrpálu najdete na Vítkově náměstí, které je městskou památkovou zónou také již zmiňovaný kostel, pomník padlým a ve spodní části bývalou nemocnici, kterou v roce 1843 založil místní rodák a pozdější arcibiskup ve Lvově František de Paula Pištěk. Dnes je v areálu bývalé nemocnice léčebna dlouhodobě nemocných.

Chloubou Prčice je také zámek postavený v první polovině 16. století. Dnes je v soukromých rukách a přístupný je pouze příležitostně. Konají se zde svatby, oslavy a plesy.

Mecenáš Karel Burka

Se Sedlecem spojuje Prčici most Karla Burky. Empírový most byl postaven zásluhou pražského měšťana Karla Burky, který se ve městě podílel i na dalších stavbách a investicích. Položení základního kamene proběhlo roku 1815, samotná stavba trvala osm let. Most zdobí dvě sochy svatých: Floriana a Jana Nepomuckého od českého sochaře Ignáce Platzera v nadživotní velikosti z roku 1819.

Jak vidno ze všeho výše uvedeného, Prčice stojí za návštěvu i mimo datum konání známého pochodu. A pokud by vás procházka městem hodně unavila, můžete vyrazit do nedalekého Monince za sportovními a turistickými aktivitami.

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace