Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Volby 2017

Volby 2017

Žhavá část kampaně se blíží

Letošní Karlovy Vary

Letošní Karlovy Vary

Co se dělo na festivalu

Kultura

Kultura

Pojďme se bavit: Je tu hudba, film, knihy, výstavy, nechybí exkluzivní recenze

Životní knockouty

Životní knockouty

Dal vám život ránu na solar? Nejste v tom sami, čtěte skutečné příběhy

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Rozhovory

Rozhovory

Politici, umělci, zkrátka každý, kdo má co říci

Ekolist: Čechy nad zlato dál bojuje proti průzkumu a těžbě zlata

09.02.2013
Ekolist: Čechy nad zlato dál bojuje proti průzkumu a těžbě zlata

Sdružení Čechy nad zlato chce zamezit případnému průzkumu a těžbě zlata v českém masivu. Podle dostupných informací několik prospektorských firem požádalo úřady o stanovení průzkumného území, sdělilo sdružení ČTK. O situaci zástupci sdružení mimořádně jednali v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku. Zájem těžařů v poslední době vyvolává cena zlata, která vzrostla během krize.

Obavy jsou podle sdružení na místě vzhledem k tomu, že se v současnosti připravuje takzvaná velká novela horního zákona, který dosud zakazoval kyanidové loužení, a také nové znění české surovinové politiky. Podle sdružení nyní hrozí zrušení průlomového paragrafu o zákazu použití kyanidu v procesu získávání zlata.

"Současná technologie těžby za pomoci kyanidu je pro území České republiky zcela nevyhovující a mohla by výrazně poškodit životní prostředí," upozornil místopředseda sdružení Jiří Šťástka. "Stávající ložiska bude možné využít v budoucnosti za předpokladu poznání nových technologií, které budou šetrnější k životnímu prostředí a krajinnému rázu," podotkl.

Nájezdů zlatokopů se obávají zejména obce na Šumavě v okolí Kašperských Hor, kde se nachází největší ložisko zlata v Česku. Strach z novodobé zlaté horečky ale mají také lidé z Mokrska a Vacíkova na Příbramsku. "Těžba zlata by znamenala absolutní likvidaci Petráčkovy hory u Vacíkova a to je pro nás nepřípustné," uvedla starostka Hvožďan Markéta Balková.

Sdružení obcí, měst a dalších právnických osob Čechy nad zlato vzniklo v roce 1996 za účelem ochrany životního prostředí v oblastech ohrožených průzkumem ložisek a těžbou zlata. Jeho hlavním úspěchem bylo prosazení zákazu kyanizace při loužení nerostů do tehdejší legislativy.

Při dnešním jednání si členové zvolili nové vedení. Předsedou se stal starosta Rožmitálu Josef Vondrášek, místopředsedy starostka Hvožďan Balková a starosta Chotilska Šťástka.

V Česku se nachází pod zemí asi 392 tun zlata, což představuje stovky miliard korun. V Kašperských horách je vedle zlata navíc i ložisko wolframu.

(zdroj: ekolist.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace