Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ekolist: Plzeňský a středočeský hejtman se neshodli na dělení Brd

16.01.2013
Ekolist: Plzeňský a středočeský hejtman se neshodli na dělení Brd

Popisek: ilustrační foto

Plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a jeho středočeský kolega Josef Řihák (ČSSD) ani na pondělním jednání v Plzni nedospěli ke shodnému názoru na dělení vojenského újezdu Brdy po odchodu armády. Plzeň podporuje vládní návrh, který počítá s rozdělením prostoru mezi oba kraje, Středočeši jsou zásadně proti. Oba hejtmani se naopak shodli na ostatních otázkách týkajících se bezpečnosti území, ochrany přírody a dalšího rozvoje oblasti, odmítli také vstup developerů a budování obřích staveb v Brdech.

Konečné rozhodnutí o tom, zda má 38 procent újezdu připadnout Plzeňskému kraji, nebo zda zůstane celé území ve Středočeském kraji, bude na zákonodárcích. Podle vládního návrhu se má po zrušení újezdu situace vrátit do původního stavu před jeho vyhlášením v roce 1950. Oba kraje jsou připraveny vyjednávat o podpoře svého stanoviska s poslanci a senátory. Například poslanec ČSSD Václav Votava doufá, že názor Plzeňského kraje podpoří všichni poslanci z kraje bez ohledu na politickou příslušnost. Kraje ale ani nevylučují, že svůj případný neúspěch se pokusí zvrátit u soudu. Území se má předávat v roce 2016.

"Shodli jsme se na všem s výjimkou rozdělení tohoto území mezi dva kraje. Nejde o to, že bychom nabývali nějaký majetek, ale je to pouze o správním členění a my tuto pozici hájíme v zájmu našich obcí, kterou jasně deklarovali starostové," řekl Chovanec. Podle něj, pokud by mělo celé území připadnout do středních Čech, v některých obcích z Plzeňského kraje by končilo správní území kraje jen dvacet metrů od posledního stavení. Zrušení újezdu se dotkne deseti obcí Plzeňského kraje. Část újezdu podle Chovance patřila k plzeňskému území po víc než 600 let. Vládní návrh a plzeňské stanovisko odpovídá i přirozené přírodní hranici rozvodí, odkud stéká voda do plzeňské a středočeské části. Plzeňský kraj považuje získání části katastru za důležité i kvůli nutnosti vyřešit ochranu pitné vody a protipovodňová opatření na Klabavě.

Ani Řihák nechce ustoupit. "Trváme na tom, abychom nepřišli o kus krásného území, které nám historicky patří," uvedl. Nedokáže si představit žádný problém, který by mohl lidem z vesnic z Plzeňského kraje způsobit přidělení celého území ke středním Čechám. Středočeši podle něj už svoje stanovisko neopustí a bude na poslancích, jak rozhodnou. Střední Čechy by se podle něj o území ve všech ohledech o území postaraly.

Hejtmani se shodli na ochraně brdské přírody vyhlášením chráněné krajinné oblasti, chtějí podporovat šetrný cestovní ruch a zabránit vstupu developerů. Domluvili také vytvoření skupiny, která bude pracovat až do předání území. Podle Řiháka je například už nyní třeba řešit problém bezpečnosti. Připomněl, že se po otevření okrajových enkláv újezdu pro cyklisty před několika lety nyní kupí podél zpřístupněných cest odpadky, jejichž úklid nikdo neřeší. Chovanec zase upozornil na to, že oba kraje musejí ještě jednat s vládou o vyčištění oblasti od nevybuchlé munice a zátěže. "Odhaduje se, že vyčistění prostoru může stát až kolem 1,5 miliardy korun, na což ani jeden kraj nemá peníze," upozornil Chovanec.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ČTK řekl, že pyrotechnická očista Brd bude dokončena do konce roku 2015. Začala loni v dubnu a kombinuje hloubkový pyrotechnický průzkum na dopadových plochách střelnic a povrchový sběr v ostatních lokalitách. První metodou je zatím vyčištěna pětina z 550 plánovaných hektarů plochy.

(zdroj: ekolist.cz)

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace