Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Ekolist: Plzeňský a středočeský hejtman se neshodli na dělení Brd

16.01.2013
Ekolist: Plzeňský a středočeský hejtman se neshodli na dělení Brd

Popisek: ilustrační foto

Plzeňský hejtman Milan Chovanec (ČSSD) a jeho středočeský kolega Josef Řihák (ČSSD) ani na pondělním jednání v Plzni nedospěli ke shodnému názoru na dělení vojenského újezdu Brdy po odchodu armády. Plzeň podporuje vládní návrh, který počítá s rozdělením prostoru mezi oba kraje, Středočeši jsou zásadně proti. Oba hejtmani se naopak shodli na ostatních otázkách týkajících se bezpečnosti území, ochrany přírody a dalšího rozvoje oblasti, odmítli také vstup developerů a budování obřích staveb v Brdech.

Konečné rozhodnutí o tom, zda má 38 procent újezdu připadnout Plzeňskému kraji, nebo zda zůstane celé území ve Středočeském kraji, bude na zákonodárcích. Podle vládního návrhu se má po zrušení újezdu situace vrátit do původního stavu před jeho vyhlášením v roce 1950. Oba kraje jsou připraveny vyjednávat o podpoře svého stanoviska s poslanci a senátory. Například poslanec ČSSD Václav Votava doufá, že názor Plzeňského kraje podpoří všichni poslanci z kraje bez ohledu na politickou příslušnost. Kraje ale ani nevylučují, že svůj případný neúspěch se pokusí zvrátit u soudu. Území se má předávat v roce 2016.

"Shodli jsme se na všem s výjimkou rozdělení tohoto území mezi dva kraje. Nejde o to, že bychom nabývali nějaký majetek, ale je to pouze o správním členění a my tuto pozici hájíme v zájmu našich obcí, kterou jasně deklarovali starostové," řekl Chovanec. Podle něj, pokud by mělo celé území připadnout do středních Čech, v některých obcích z Plzeňského kraje by končilo správní území kraje jen dvacet metrů od posledního stavení. Zrušení újezdu se dotkne deseti obcí Plzeňského kraje. Část újezdu podle Chovance patřila k plzeňskému území po víc než 600 let. Vládní návrh a plzeňské stanovisko odpovídá i přirozené přírodní hranici rozvodí, odkud stéká voda do plzeňské a středočeské části. Plzeňský kraj považuje získání části katastru za důležité i kvůli nutnosti vyřešit ochranu pitné vody a protipovodňová opatření na Klabavě.

Ani Řihák nechce ustoupit. "Trváme na tom, abychom nepřišli o kus krásného území, které nám historicky patří," uvedl. Nedokáže si představit žádný problém, který by mohl lidem z vesnic z Plzeňského kraje způsobit přidělení celého území ke středním Čechám. Středočeši podle něj už svoje stanovisko neopustí a bude na poslancích, jak rozhodnou. Střední Čechy by se podle něj o území ve všech ohledech o území postaraly.

Hejtmani se shodli na ochraně brdské přírody vyhlášením chráněné krajinné oblasti, chtějí podporovat šetrný cestovní ruch a zabránit vstupu developerů. Domluvili také vytvoření skupiny, která bude pracovat až do předání území. Podle Řiháka je například už nyní třeba řešit problém bezpečnosti. Připomněl, že se po otevření okrajových enkláv újezdu pro cyklisty před několika lety nyní kupí podél zpřístupněných cest odpadky, jejichž úklid nikdo neřeší. Chovanec zase upozornil na to, že oba kraje musejí ještě jednat s vládou o vyčištění oblasti od nevybuchlé munice a zátěže. "Odhaduje se, že vyčistění prostoru může stát až kolem 1,5 miliardy korun, na což ani jeden kraj nemá peníze," upozornil Chovanec.

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ČTK řekl, že pyrotechnická očista Brd bude dokončena do konce roku 2015. Začala loni v dubnu a kombinuje hloubkový pyrotechnický průzkum na dopadových plochách střelnic a povrchový sběr v ostatních lokalitách. První metodou je zatím vyčištěna pětina z 550 plánovaných hektarů plochy.

(zdroj: ekolist.cz)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace