Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zubatou převezl železnou vůlí a jede ve starých kolejích. Chytil to prý od chlapa s fousama… Tajnosti slavných

02.04.2018
Zubatou převezl železnou vůlí a jede ve starých kolejích. Chytil to prý od chlapa s fousama… Tajnosti slavných

Foto: repro/ČT

Popisek: Pavel Nový jako Pepa Bednář v komedii S tebou mě baví svět

Odjakživa sportovec každým coulem, kterého jste nepotkali jinak než v kraťasech, i když venku mrzlo nebo padaly trakaře. Skvělá fyzická kondice, podpořená železnou vůlí, na něm byla vidět na první pohled a s chutí ji využívali i filmaři. Jako kdyby tušil, že ji jednou bude zatraceně potřebovat.

Před filmovou kamerou sice stanul poprvé už jako kluk, celý národ ho má ale v paměti především jako Pepu ze slavné komedie Marie Poledňákové S tebou mě baví svět. Těžko říct, který z těch tří expertů si získal diváky nejvíc, každý nejspíš máme svého favorita. Pokud jde o fyzické výkony, jednoznačně vede právě Pavel Nový, i když například lyžařské ‘výkony‘ Václava Postráneckého – ty se taky musí umět. Dlouhá léta patřil v ulicích k rázovitým figurkám, byl prostě „ten v kraťasech“, který nikdy neoblékl nic jiného, i když se na chodnících hromadily kopce sněhu. Pak si s ním ale osud ošklivě pohrál. Ze dne na den se proměnil z vyhlášeného sportovce, sršícího energií, v nepohyblivého pacienta, odkázaného na pomoc druhých. Jen díky mimořádně pevné vůli se dokázal znovu vrátit naplno do života a odvedl výkon, za nějž byl si rozhodně zasloužil titul Železný muž.

Jako Jozef Matúš v dramatu Juraje Jakubiska z roku 1979 Postav dom, zasaď strom

Jako Jozef Matúš v dramatu Juraje Jakubiska z roku 1979 Postav dom, zasaď strom

Devatero řemesel

Narodil se 5. září 1948 v Plzni, dětství ale prožil na Šumavě. V padesátých letech totiž jeho otec musel nastoupit jako ‘politicky nespolehlivý‘ do uranových dolů v Příbrami, kam se přestěhoval s celou rodinou. Od té doby v tomto městě žije nejen Pavel Nový, ale také jeho bratr a sestra s rodinami, obě dcery a vnoučata. Před kamerou stanul poprvé již ve třinácti letech v rodinném filmu režiséra Václava Vorlíčka Kuřata na cestách a jeho velkým snem bylo stát se hercem. Po ukočení jedenáctiletky ale zůstala jeho touha nenaplněna. Absolvoval tři neúspěšné pokusy o přijetí na DAMU a mezitím se vyučil soustružníkem. Po základní vojenské službě pracoval v továrně, pak postupně vyzkoušel devatero řemesel. Ví například, jaké to je být lesní či traťový dělník. „Podbíjel jsem trať, opravoval železniční mosty a tak podobně a byla to dřina,“ prozradil. Pracoval také jako vysokohorský nosič, řidič u geologického průzkumu uranových dolů či číšník. Jako ‘pingl‘ ve vyhlášeném karlovarském Grandhotelu Pupp ale nedostal ani korunu, i když kvůli tomu dokonce vytáhl z vlastní kapsy tisícovku za smoking, což tenkrát byly obrovské peníze. Prý se tenkrát chtěl tuto práci naučit.

Kvůli divadlu se učil i na pozoun

Nakonec se ale k herectví dostal. „Já jsem nikdy nepochyboval o tom, že budu hercem. Věděl jsem to už od nejútlejšího dětství. Prostě jsem to věděl, hotovo,“ prohlásil před lety v rozhovoru pro Divadelní noviny. V letech 1969 až 1976 hrál v Krajském divadle v Příbrami, poté byl členem souboru Divadla Vítězslava Nezvala v Karlových Varech a v roce 1983 se vrátil na dalších pět let do Příbrami. V roce 1989 ho konečně přijali do pražské Ypsilonky, kde působí dodnes a říká, že ho odtud dostanou jedině nohama napřed. „Do Ypsilonky jsem se cpal deset let, ale nakonec se to povedlo a kvůli tomu jsem se pak začal učit hrát na pozoun,“ prozradil. První větší příležitosti před kamerou získal v sedmdesátých letech v romantickém muzikálu Balada pro banditu a v dramatu Juraje Jakubiska Postav dom, zasaď strom. Popularitu a oblibu publika mu ale přinesla teprve postava zvukaře Pepy z legendární rodinné komedie S tebou mě baví svět. Televizní diváci si ho zamilovali i jako hrázného Jana Palyzu díky seriálu Jaroslava Dietla Velké sedlo, který až přehnaně romantickou formou nahlédl do života vodohospodářů. V devadesátých letech se Pavel prosadil mimo jiné i jako svérázný moderátor televizních pořadů se zábavně sportovní tematikou.

S filmovou manželkou Zdenou Studenkovou v komedii S tebou mě baví svět

S filmovou manželkou Zdenou Studenkovou v komedii S tebou mě baví svět

Pes, který štěká…

Pavel Nový se řadí v českém showbyznysu k několika málo unikátům, protože je již téměř půl století šťastně ženatý a se svou ženou Jaroslavou má dvě dospělé dcery. Navíc se ženil velmi mladý a vysoké procento takových manželství končívalo dříve či později krachem. To Pavlovo vydrželo, rozhodně to ale neznamená, že by se neohlédl za pěknou holkou. Naopak to prý dělá prakticky neustále, bez ohledu na to, jestli má či nemá objekt jeho zájmu po boku dvoumetrového svalovce. Své domácí štěstí ale nikdy neohrozil. „Poprvé jsem se stal otcem v devatenácti a půl a dá se říct, že to bylo z leknutí. Po Kačence přišla po dvanácti letech na svět ještě Terezka,“ prozradil před časem v rozhovoru pro deník Právo.

Podruhé se narodil

V roce 2007 mu ale osud uchystal tvrdou zkoušku a zpočátku to vypadalo, že ho definitivně vyřadí z provozu. Při dovolené na řeckém ostrově Korfu se totiž nakazil západonilskou horečkou, takže se jednoho dne probudil ochrnutý. I když si to při cestování zpravidla ani neuvědomujeme, nakazit se touto zákeřnou nemocí je velmi snadné. Stačí totiž jediné štípnutí infikovaného komára. Název se odvozuje od skutečnosti, že se virus původně rozšířil od egyptské řeky Nil po celé Africe, a pak téměř do celého světa. Ke vší smůle se u Nového projevily následky, které postihnou jen zhruba jedno procento pacientů – otok mozkového kmene způsobil vyřazení centrální nervové soustavy a pohybových funkcí. „Když jsem se probral, zjistil jsem, že se nehýbu. Místo slov ze mě šly divný zvuky, špatně se mi dýchalo, u pusy jsem měl trubičku s kyslíkem, za sebou přístroje. Popadl mě takovej vztek, že jsem se zase propadl do bezvědomí,“ prozradil.

V dokumentu 13. komnata, natočeném v době, kdy udělal nové první kroky po boji se zákeřnou nemocí

V dokumentu 13. komnata, natočeném v době, kdy udělal nové první kroky po útoku zákeřné nemoci

Nejtěžší životní zkouška

„Byl jsem vypnutej, doktoři mě nahodili, tak bojuju,“ prohlásil. Zatnul zuby a znovu nasadil do boje svou až neuvěřitelně pevnou vůli. Věděl, že když hýbá rukama, je to na dobré cestě. „Byla to zatím moje nejtěžší zkouška. Radost, jakou jsem měl, když jsem si poprvé po týdnech došel na záchod a sám si utřel zadek, si ani neumíte představit,“ prozradil. Zpočátku byl na vozíčku a ujali se ho odborníci ve vyhlášené rehabilitační léčebně v Kladrubech. Po týdnech úsilí zvládl konečně první kroky s pomocí chodítka, postupně se propracoval k francouzským holím, časem jednu z nich odložil… V divadle nehrál půl roku, pak se po krůčcích vracel zpátky do života a po dvou letech se znovu postavil před kameru. Nezničitelný optimista ale dokáže na všem najít něco výjimečného. „Západonilskou horečku hned tak někdo nemá, jsem jediný ve střední Evropě!“ dodal.

Nakazil ho fousáč z Prahy

I když letos na podzim oslaví sedmdesátku, rozhodně nemíní své milované herectví pověsit na hřebík. Loni si mohl znovu naplno otestovat svoji fyzickou kondici během natáčení romantické komedie Bohdana Slámy Bába z ledu, v níž ztvárnil postavu otužilce Broni. Se svou pověstí šílence, kráčejícího životem v kraťasech, byl rozhodně pro tuto roli tím pravým. A jak k tomu vlastně dospěl? „Já jsem se neotužoval, já jsem to chytil od člověka z Prahy s fousama, který se chodil koupat do Vltavy,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Českou televizi. „V roce 1982 jsem ho potkal ve Varech, bylo třiadvacet pod nulou, psal se 25. únor a já měl na sobě Jägrovo prádlo, tedy i spodky, na tom jsem měl džíny, flanelovou košili a flaušový zimní kabát z Anglie po dědovi až na paty. Byla mi zima a potkal jsem tohohle člověka, bylo ráno před desátou, já chvátal do divadla na zkoušku a on byl v kraťasech, měl rozepnutou košili a lehkou šusťákovou bundičku. Tak jsme dali řeč, on mi to rychle vysvětlil a já mu řekl, že asi jo.“

V pražském Studiu Ypsilon v představení Varieté Freda A. aneb Chytání větru

V pražském Studiu Ypsilon v představení Varieté Freda A. aneb Chytání větru

Dech rozhodně neztrácí

Nejnověji můžeme Pavla vidět ve filmu Jana Švankmajera Hmyz, natočeném na motivy divadelní hry bratrů Karla a Josefa Čapků Ze života hmyzu. V květnu se chystá do kin další projekt Kluci z hor, tentokrát z dílny Tomáše Magnuska. V české variaci na Rain Mana, natočené podle skutečného příběhu, nás opět potěší svým uměním Martin Dejdar, Jiří Lábus a chybět nebude dokonce ani Václav Neckář. A jestli vám těch pár týdnů připadá přece jen příliš dlouhých, můžete si zatím zaskočit do pražské Ypsilonky. V současnosti v ní Pavel Nový hraje například v úspěšné inscenaci Pánská šatna aneb Improvizace v Ypsilonce a jeho nejnovější rolí je postava Huga Haase ve Schmidově inscenaci Varieté Freda A. aneb Chytání větru. Navíc v neuvěřitelném kostýmu.

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská