Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výměnu manželek uskutečnil populární představitel záporáků a vrahů hned dvakrát. A i když má volů kolem sebe nejspíš dostatek, rozhodl se ještě navíc chovat vlastní. A nejen je

20.06.2016
Výměnu manželek uskutečnil populární představitel záporáků a vrahů hned dvakrát. A i když má volů kolem sebe nejspíš dostatek, rozhodl se ještě navíc chovat vlastní. A nejen je

Foto: Sirius Films

Popisek: Poznali byste ho? Karel Roden jako rytíř Bořek v novém historickém filmu Křižáček, inspirovaném epickou básní Jaroslava Vrchlického Svojanovský křižáček, který má přijít do kin letos na podzim.

Nejdřív patlal keramiku, pak zdobil trička a teď zase chová voly. A navíc si Karel Roden zvolil profesi, v níž dostává jeho extrémně plachá povaha mimořádně zabrat. Nutit se ale do ničeho nenechá. Jak to bylo doopravdy s jeho skandální dvojnásobnou výměnou manželek a kdo všechno žije na jeho zámku Skrýšov?

Je mimořádně charismatický, obdařený zvláštním hereckým talentem, a díky tomu si již zahrál po boku hollywoodských hvězd, o nichž většina jeho kolegů jenom čte v časopisech. A přesto je stále neuvěřitelně skromný a extrémně plachý. Díky tomu všemu patří k hercům, kteří diváka doslova fascinují, a jeho jméno se stalo synonymem úspěchu. Diváci ho obdivují, divačky milují a kritika chválí, i když hraje ty největší záporáky. Co víc by si mohl herec přát?

Svěřovat se nepotřebuje, a tak to prostě nedělá

Jinému by možná narostlo sebevědomí až do nebeských výšin, Karel Roden ale dál zůstává až překvapivě plachý. Nechlubí se tím, že hrál s Robertem De Niro, Wesley Snipesem, Mattem Damonem či Gerardem Butlerem. A když mu někdo řekne, že dobyl Hollywood, jenom konstatuje: „Nic jsem nedobyl. Jenom jsem tam natočil nějaké filmy. To všechno je ale pomíjivé. Světská sláva, polní tráva…“

Rodenův soukromý ráj na zámku Skrýšov

Rodenův soukromý ráj na zámku Skrýšov

O svých úspěších mluví opravdu nerad a v podstatě všeobecně nerad o sobě vypráví v médiích. Rozhovory poskytuje velmi sporadicky, a pokud se to některému novináři podaří, může to považovat za malý zázrak. „To není proto, že nemám rád novináře. Jenom nemám chuť vyprávět. Člověk je naráz ve všech novinách, stále říká totéž a mně se to zkrátka nechce dělat. Mám pocit, že to nepotřebuji, a tak to nedělám. A z toho vzniklo, že nemám rád novináře. Já nemám rád bulvár. Nadělá spoustu škody a je mu to jedno. Nedívá se vlevo ani vpravo a vymýšlí si,“ prohlásil populární herec v jednom ze vzácných rozhovorů, který poskytl slovenskému deníku Korzár.

Zpočátku se odrodil

Přestože pochází z herecké rodiny a slavnými herci byli jeho otec i dědeček, v dětství zřejmě o této profesi vůbec neuvažoval. Navíc byl prý jako kluk pořádně divoký. „Bavilo mě chodit ven, běhat a vyvádět hlouposti. Venku jsem nadělal hromadu problémů. Pamatuji se, že po škole jsem vždycky jen zahodil tašku za dveře a už jsem letěl,“ zavzpomínal českobudějovický rodák na dětství, které, jak konstatoval, bylo opravdu krásné. Po základní škole si vybral střední keramickou školu, a teprve po maturitě ho přivábily herecké múzy.

Oficiální chovatel skotu se svými 'děvčaty'

Oficiální chovatel skotu se svými 'děvčaty'

Na pražské DAMU studoval v silném ročníku s Veronikou Žilkovou, Vilmou Cibulkovou, Evou Holubovou a Ivanou Chýlkovou, která ho doprovázela kariérou i životem dlouhá léta již od přijímaček. Při nich totiž dostal za úkol zahrát psa, jehož majitelkou měla být právě Ivana. Pak spolu hráli v řadě filmů a několik let byli i životními partnery. Po absolutoriu hrál v několika divadlech, díky zvláštnímu charisma, které kolem sebe šíří, a způsobu herectví velmi rychle zaujal, a tak šel z role do role. Jeho prvními filmovými postavami byl Honza ve třetím pokračování ‘básnické‘ série režiséra Dušana Kleina Jak básníci přicházejí o iluze a kapitána Tůmy v komedii Copak je to za vojáka, to byl ale opravdu teprve start. Následovaly další a další filmy a stále zajímavější role.

Využil možnosti zapracovat sám na sobě

Stopku v domácí herecké kariéře si dal počátkem 90. let sám. Využil příležitosti, kterou přineslo období po listopadové revoluci, a odešel na čas do Velké Británie. Zdokonaloval se tam v angličtině, současně chodil do hereckých kurzů, a aby měl z čeho žít, přivydělával si potiskem triček. A po návratu do Čech znovu naskočil do hereckého kolotoče, jakoby z něj nikdy nevystoupil. Opět získal role v řadě divadelních představení, dostával další filmové nabídky, a pak se konečně ozval i Hollywood.

Skrýšovský ovčí ráj

Skrýšovský ovčí ráj

První zahraniční angažmá si vyzkoušel v roce 2000 – po náročném konkurzu získal roli zločince Emila Slovaka v thrilleru 15 minut, v němž si zahrál po boku slavného Roberta De Niro, který si ho prý sám vybral. Dostal se tím do povědomí zahraničních tvůrců a díky tomu přišly nabídky do dalších filmů, například Blade 2, Neprůstřelný mnich, Hellboy, Prázdniny pana Beana či RocknRolla, a vzpomněli si na něj i tvůrci britského seriálu Wrong Mans.

V rolích se rád šťourá

Ve všech postavách, které kdy ztvárnil, je jeho mimořádný kumšt přímo do očí bijící, o Karlovi je totiž známo, že své role nehraje, ale se svými postavami se sžívá. Snaží se je pochopit a nechává je do sebe proniknout. Někdy možná až příliš. To se mu prý stalo například při natáčení válečného dramatu Lidice. „Z příběhu, ale i z Lidic, šla divná energie. Měl jsem tam pocit, že se to na mě pověsilo. Nebylo mi dobře. Já mám rád osudové postavy, rád o nich přemýšlím. Točím celý den, a pak přijdu domů a vlastně to ještě probírám. Těší mě ještě se v tom hrabat,“ přiznal před časem v jednom rozhovoru.

V poslední době se pustil i do chovu a drezúry koní

V poslední době se pustil i do chovu a drezúry koní

Nejlepší způsob, jak se postavy zbavit, je pro něj být doma a zaměstnat víc ruce než hlavu. I když je to obrovský nápor na psychiku, Karel to prý prostě jinak neumí. „Nedokážu předstírat. Když mi někdo řekne: Teď se tu budeš smát a něco tu uděláš, aby to vypadalo tak… Vůbec to nedokážu udělat. Najednou se začnu stydět, cítit se velmi nepříjemně, a tehdy dokážu být opravdu velmi zlý,“ přiznal.

Dvojnásobná výměna manželek podle Rodena

Nesmírně důležité je pro něj domácí zázemí a právě v souvislosti s ním se postaral o nejpikantnější skandál českého showbyznysu, přestože nesnáší bulvár a rozhodně neplní průběžně stránky jeho novin. Nejprve to způsobila jeho soukromá ‘výměna manželek‘. Není žádným tajemstvím, že se po letech soužití s Ivanou Chýlkovou zakoukal do herečky Jany Krausové a její manžel, herec a moderátor Jan Kraus, zase ‘sbalil‘ Chýlkovou. A tak si dámy prohodily partnery.

Na Skrýšově potkáte dokonce i krásné, ale extrémně svéhlavé a hlučné 'nájemníky'

Na Skrýšově potkáte dokonce i krásné, ale extrémně svéhlavé a hlučné 'nájemníky'

S Janou žil dvacet let, takže o to větší šok nastal před dvěma lety, když vyšlo najevo, že Karel čeká dítě s úplně jinou ženou. Toužil totiž po potomkovi, kterého mu už ale o osm let starší Jana dát nemohla, a tak se objevila na scéně zubní lékařka Laura. Porodila mu nejprve dceru Sofii, k níž pak ještě přidala syna Karla. Po narození prvního dítěte Karel stále ještě žil s Janou, nyní už je ale jejich vztah definitivně passé. Říká se, že ho Jana tak moc milovala, že ho velkoryse nechala odejít za štěstím.

Má co dělat do konce života

Vytoužený klid a odpočinek, podpořený manuální prací, si díky filmovým výdělkům dopřál před deseti lety koupí Skrýšova na Příbramsku. Poslední šlechtou, vlastnící objekt ze 16. století, který byl o dvě stě let později přestaven na barokní zámek, byli Lobkovicové, kteří o něj přišli v roce 1926 v rámci tehdejších pozemkových reforem. Pak zámek sloužil dlouhá desetiletí jako depozitář Národního muzea, až konečně dostal nového zámeckého pána. To už ale byl v notně zbědovaném stavu, takže do jeho oprav prý herec nacpe veškeré honoráře a má podle svých vlastních slov co dělat do konce života.

Karlův soukromý jazzový ráj

Karlův soukromý jazzový ráj

Rekonstrukce nového domova ale rozhodně není ve Skrýšově Karlovou jedinou pracovní náplní. Před čtyřmi lety přivezl do České republiky z Dánska nové plemeno skotu Dexter. Krávy produkují 7,6 až 9,5 litru mléka denně o tučnosti kolem čtyř procent, plemeno má také vynikající masnou užitkovost a mladí voli dorůstají porážkové hmotnosti již ve dvou letech. Známý herec se tudíž proměnil v úspěšného hospodáře a jeho chov je členem Českého svazu chovatelů masného skotu. Kromě skotu ale chová i kamerunské ovce, věnuje se chovu a drezúře koní, a dokonce tu potkáte i osla. Kromě péče o zvířata se Roden obklopuje i kulturou, kterou si také rád nechává přivézt až do domu. Každý rok hned dvakrát se na zámku Skrýšov koná tzv. Jazz u Rodena. Nezaměnitelnou atmosféru akci dodávají prostory již zrekonstruované jízdárny a schází se na ní mnoho skvělých jazzových muzikantů. K těm nejvzácnějším doposud patřili Štěpán Markovič, newyorská jazzová zpěvačka Shayna Steele, Laco Deczi, Christina Praga či Lucie Bílá.

Čtěte také:

Neodmyslitelný doutník a manželka, kterou nikdo nikdy neviděl. Charismatický gentleman Josef Laufer je zkrátka takový český Columbo. Jenže nyní se ocitl na dně. Jeho životní lásce totiž jde o život

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace