Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Musel jsem se naučit říkat NE, prozradil nový příbramský starosta

25.05.2013
Musel jsem se naučit říkat NE, prozradil nový příbramský starosta

Autor: archiv města Příbram

Popisek: V křesle starosty Pavel Pikrt sedí už 5 měsíců.

DOTAZNÍK Pavel Pikrt je starostou Příbrami, nadšeným sportovcem a řezbářem samoukem. Před pěti měsíci nahradil ve funkci Josefa Řiháka, který se stal středočeským hejtmanem, a kterého on sám považoval za nejlepšího starostu Příbrami od roku 1989. Bude se snažit být lepší než on?

Ve funkci jste už 5 měsíců. Už jste zalitoval, že jste na starostu kandidoval?
Za tuto dobu jsem svého zvolení nelitoval, věděl jsem, do čeho jdu.

Několikrát jste prohlásil, že nejlepším starostou Příbrami byl nynější středočeský hejtman, Josef Řihák. Máte ambici být lepší než on?
Svého předchůdce MVDr. Josefa Řiháka si velice vážím a respektuji ho, jsou za ním velmi dobré výsledky jeho práce, kterou pro město Příbram odvedl. Mou ambicí je být především dobrým starostou.

Jaké jsou vaše hlavní priority? Čeho byste do příštích voleb chtěl dosáhnout?
Mezi mé hlavní priority patří plnění volebního programu ČSSD, především v oblastech – sociální a zdravotní, životní prostředí, doprava, bezpečnost a další. Rád bych dosáhl dokončení rozdělaných i připravených projektů, na které jsme dostali dotace z fondů EU, ale i těch, které financujeme z vlastních zdrojů. Rád bych, aby lidé z Příbrami vnímali naše město jako místo, ve kterém se dobře žije.

Dostal jste se ve své funkci již do nějaké složité situace, ze které jste nevěděl, jak ven?
Za dobu mého starostování zatím žádná taková situace, se kterou bych si nevěděl rady, zatím nenastala. V případě potřeby konzultuji a radím se s kolegy. Na MěÚ Příbram pracuje celá řada schopných pracovníků.

Co to vlastně obnáší být starostou Příbrami?
Je to především každodenní setkávání ať už s občany, či představiteli různých subjektů, jako jsou výrobní a obchodní společnosti, občanská sdružení i neziskové organizace. Při jednáních se snažíme společně najít možná řešení, problémů, požadavků, návrhů, potřeb, spoluprací. Samozřejmou činností je vedení jednání rady města a zastupitelstva města a dále. Navenek vystupuji jako představitel města při pořádání veřejných společenských či kulturních akcích.

Obrací se na vás asi řada subjektů a nejrůznějšími žádostmi. Naučil jste se říkat ne?
Ano, obrací se na mě řada subjektů s nejrůznějšími žádostmi. Ne všem je možno vyhovět, „NE“ jsem se skutečně říkat naučil. Konečné rozhodnutí v souvislosti s nejrůznějšími žádostmi má v některých případech rada města, případně městské zastupitelstvo.

Myslíte si, že je možné vyhovět všem?
NE

Co Příbram nejvíce trápí?
Věcí, které Příbramáky v současné chvíli trápí, je určitě více. Domnívám se, že mezi hlavní problémy v Příbrami patří dopravní situace a především parkování. Následuje problém s nezaměstnaností a také drobnou kriminalitou.

Co se vám naopak na Příbrami líbí, co považujete za hlavní přednost tohoto města?
Věcí, které se mi v našem městě líbí, je hodně. Začal bych tím, čím se město Příbram pyšní a chlubí na veletrzích, což je Hornické muzeum a Svatá Hora. Dále bych vyzdvihl například množství zeleně. Líbí se mi obě zrekonstruovaná náměstí jak ve staré Příbrami, tak na sídlišti, nebo nově zateplené budovy škol a školek či nově zrekonstruované školky v Žežické ulici. Za zmínku stojí určitě i klidová zóna Obora nebo nově zrekonstruované autobusové nádraží. Město se stavebně neustále mění k lepšímu. V oblasti kultury jsem rád, že se za pomoci města daří provozovat Divadlo Antonína Dvořáka a knihovnu Jana Drdy. Velkou radost mi dělají i sportovci města Příbram.

Spousta obyvatel Příbrami asi zajímá, jak daleko je výstavba obchvatu?
Zahájení výstavby obchvatu bylo v minulých letech odkládáno s odkazem na nedostatek finančních prostředků a nevykoupením některých menších pozemků. Jednání o zahájení jsou stále živá. V dohledné době bude vyvoláno jednání mezi vedením města Příbram a ŘSD o dokončení příprav a možném zahájení JV obchvatu. O výsledcích jednání a o možném zahájení první etapy (celkem 3 etapy) budeme občany včas informovat.

Příbrami se dlouho přezdívalo české Palermo. Stále je tato „nálepka“ aktuální? Jak je na tom Příbram s bezpečností obecně? Jak si na tom stojíte s prevencí kriminality?
Před několika lety byla Příbram některými médii skutečně nazvána českým Palermem. Myslím si, že tato nálepka již není aktuální. V současném žebříčku výskytu kriminality již Příbram nefiguruje na spodních příčkách, přestože nás, jak již jsem zmínil, drobná kriminalita stále trápí. Město Příbram je velmi aktivní v oblasti prevence kriminality, a co se týče projektů prevence kriminality, v letošním roce jsme podali 5 projektů se žádostmi o dotace a byli jsme stoprocentně úspěšní.

Původním povoláním jste strojní inženýr. Co vás vůbec přivedlo do politiky?
Bylo mi nabídnuto místo na kandidátce v komunálních volbách od politické strany ČSSD, ke které jsem měl názorově nejblíže. V těchto prvních komunálních volbách jsem byl na kandidátce zařazen jako nezávislý. V roce 1998 jsem vstoupil do strany ČSSD a zároveň kandidoval v dalších komunálních volbách a byl jsem zvolen zastupitelem.

Ve volném čase prý rád vyřezáváte z lipového dřeva. Jste řezbářem samoukem?
V oblasti řezbářství jsem úplným samoukem. Možnost vyřezávání přišla ve chvíli, kdy jsem měl k dispozici lipové dřevo a nástroje vhodné k vyřezávání, patřící mému synovi. Chtěl jsem si vyzkoušet, zda-li dokážu nějaké figurky vyřezat. Do dnešní doby jsem vyřezal celkem 15 figurek, ze kterých jsem sestavil malý betlém, který dnes využívá má dcera s rodinou. Další dvě figurky mám připraveny k zahájení vyřezávání.

Také prý hrajete tenis a volejbal, co dále děláte ve svém volném čase?
Celý život jsem se snažil sportovat. Převážně jsem hrával fotbal. V současné době se snažím být stále v oblasti sportu aktivní, chodím hrát pravidelně tenis, chodím trochu plavat. Dále se starám a pomáhám mamince manželky v rodinném domku.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace