Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Prodej příbramské kliniky stále doprovází řada otazníků

16.05.2013
Prodej příbramské kliniky stále doprovází řada otazníků

Autor: Profimedia.cz

Popisek: O prodej příbramské polikliniky se policie již jednou zabývala.

Na konci dubna na radnici v Příbrami dorazila skupinka detektivů, zadržen však nikdo nebyl. V hledáčku policie opět měl být sporný prodej tamní kliniky.

Podle mluvčího úřadu, Ondřeje Šlechtického o návštěvě věděla tajemnice úřadu, rozhodně se prý nejednalo o nečekanou návštěvu. „Policisté navštívili odbor silničního hospodářství a investic, a jestli se nepletu, tak stahovali data z jednoho počítače. Nedokážu říct, jak dlouho se zdrželi, ale určitě to nebylo celý den, bylo to v řádu hodin," sdělil novinářům Šlechtický.

O prodej příbramské kliniky, proti kterému předloni v prosinci postavili jak lékaři, tak i část veřejnosti, se policie už jednou zajímala. Výsledkem vyšetřování byl závěr, že okolnosti výběrového řízení lze označit za „trestuhodné“, ne však trestné. Na tom by ještě nebylo nic zvláštního, kdyby vedoucí vyšetřovatelů Emil Mašanka následně nedosedl do křesla vedoucího odboru veřejných zakázek Středočeského kraje, což nejenom řada opozičních politiků vnímá jako protislužbu za to, že kauzu zametl pod koberec.

Hejtman trvá na tom, že prodej byl v pořádku

Prodej polikliniky byl příbramskými zastupiteli schválen v prosinci předloňského roku s odůvodněním, že nájem nestačí ani na běžnou údržbu a budova navíc vyžaduje rekonstrukci. Poliklinika spolu se sousední budovou se záchytnou stanicí a noclehárnou pro bezdomovce byla prostřednictvím výběrového řízení nabídnuta k prodeji. Zájem projevily čtyři společnosti: nejvyšší cenu ve výši 20,5 milionů korun nabídla společnost Triticum. Dvě z poražených firem, Ravak a Rodiso, soutěž napadly kvůli netransparentnosti. Nebyly prý přizvány k otevírání obálek, kterého se zúčastnil pouze právník, který úzce spolupracuje s městem.

Hejtman Josef Řihák (ČSSD) jakoukoliv kritiku odmítá a trvá si na svém, že prodej kliniky byl v pořádku. „Pan Mašanka nic špatného neprovedl, uspěl ve výběrovém řízení a k jeho odvolání nevidím jediný důvod. Policie ať prošetří to, co prošetřit má, já se tomu nebráním. Mně spíš vadí, že je to přímý přenos, jako když Američané obsazovali Panamu, že se ty informace takto dostávají ven. Protože ač jsem nevinen, tak už to ze mě nikdo nesmaže," vyjádřil se ke kauze hejtman Řihák.

Byl či nebyl spáchán trestný čin?

To, že křeslo vedoucího odboru bylo pro Mašanku odměnou za to, že se případem nebude zabývat, v únoru tohoto roku napadl předseda Věcí veřejných Vít Bárta. "Celá situace působí dojmem, že Bc. Mašanka účelově zastavil vyšetřování, aby následně dostal jako protiplnění lukrativní post na krajském úřadě. Jsme přesvědčeni, že zde jsou důvody k zahájení úkonů směřujících k objasnění a prověření uvedených skutečností, které důvodně nasvědčují spáchání trestného činu,“ uvedl Bárta. Věci veřejné poukazují i na to, že výběrové řízení bylo vyhlášeno 4. ledna a uzávěrka přihlášek stanovena na 21. leden. Na základě zápisu z porady vedoucích odborů, byl ale Mašanka coby šéf nového odboru představen už 19. prosince.

Mluvčí kraje Nicole Mertinová novinářům již dříve novinářům sdělila, že Mašanka od loňského prosince pracoval na oddělení veřejných zakázek jako řadový referent a porady se zúčastnil proto, aby se s ním mohli vedoucí seznámit. Jakým směrem se bude ubírat vyšetřování, se teprve ukáže stejně jako to, jestli byl či nebyl spáchán trestný čin.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace