Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Provozovat záchytku je peklo: Opilci i pojišťovny odmítají platit

13.05.2013
Provozovat záchytku je peklo: Opilci i pojišťovny odmítají platit

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Příbram zřejmě přijde o svou záchytnou stanici.

Ve středních Čechách jsou tři záchytné stanice: v Kolíně, Mladé Boleslavi a Příbrami. Té příbramské ale hrozí zánik, peníze od Středočeského kraje na její provoz prý nestačí.

Na středočeských záchytných stanicích v loňském roce strávilo noc 966 podnapilých osob, což je o 56 víc, než v roce předloňském. Středočeský kraj každou záchytnou stanici dotuje částkou ve výši jeden milion korun ročně. Ta příbramská však vyžaduje další milion navíc, který město doplácí ze svého rozpočtu.

Pojišťovny převoz podnapilých neproplácejí

V Kladně byla záchytná stanice zrušena před sedmi lety a nahrazena byla dvěma pokoji v tamější nemocnici s lůžkem a kamerovým systémem. Podle náměstka ředitele kladenské nemocnice Davida Homera nemocnice na těchto lůžkách prodělává. "Je to ztrátová a nevděčná činnost. Děláme to k odlehčení situace v nemocnici, a abychom nezanedbali péči u lidí, u kterých není jasné, zda jsou jen opilí, nebo mají nějaké onemocnění a poranění,” uvedl.

Kladenští “opilci” byli proto občas posílání právě na příbramskou záchytnou stanici, problém se ovšem ukázal s dopravou, neboť pojišťovny převoz podnapilých na záchytnou stanici neproplácejí. A vzhledem k tomu, že klienti se často vracejí a jejich finanční prostředky jsou minimální, šance, že si pobyt a s ním spojenou cestu uhradí ze svého, je mizivá. Noc na záchytné stanici se přitom pohybuje mezi třemi tisíci (záchytná stanice v Kolíně) a čtyřmi tisíci korunami (záchytná stanice v Mladé Boleslavi). To, že provoz záchytné stanice, je ztrátový, potvrdila i mluvčí boleslavské nemocnice Kamila Hamáčková, podle které to jsou velmi těžko vymahatelné peníze.

Kraj se od nápadu zcela nedistancuje

Po vlastní záchytné stanici naopak touží Benešov. Cesta do nejbližší záchytné stanice totiž tam a zpět trvá dvě hodiny. Tým bezpečnostní komise Benešova se proto obrátil na vedení města, zda by bylo reálné záchytnou stanici zřídit přímo v Benešově, který navíc každý rok přispívá záchytným stanicím v Příbrami a Kolíně, a to částkami ve výši několika tisícovek v závislosti na počtu hospitalizovaných.

Kraj se od nápadu zcela nedistancuje, ale upozorňuje, že problémem jsou finance. Záchytku, která by byla blíž, si přejí i další města jako Beroun či Rakovník, která opilce převážejí většinou do Příbrami.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace