Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čechy nad zlato. V republice je ho prý ukryto přes 400 tun

25.04.2013
Čechy nad zlato. V republice je ho prý ukryto přes 400 tun

Autor: archiv Středočeského kraje

Popisek: Středočeský hejtman Josef Řihák podpořil starosty v boji proti těžařům

Zahraniční firmy do Česka láká vidina zlata. V celém Česku by se mělo ukrývat více jak 400 tun tohoto vzácného kovu. O povolení průzkumu si v poslední době zažádalo několik zahraničních firem.

„Těžba zlata má v Česku tradici. A přinesla by hodně peněz i státu," řekl novinářům Petr Morávek, geolog a objevitel zlata u Mokrska. Dodal ovšem, že těžařské firmy to nebudou mít jednoduché, starostové obcí jsou totiž ve většině případů proti. A nutno dodat, že nejen starostové. Proti záměru se postavil i hejtman Středočeského kraje, Josef Řihák (ČSSD). Po osmnácti letech totiž znovu hrozí průzkum a těžba zlata technologií kyanidového loužení v Petráčkově hoře u Vacíkova na Příbramsku.

Jedno procento světových zásob zlata je v Čechách

Celkově je v Česku asi jedno procento světových zásob zlata, což je podle odborníků na tak malou zemi, jakou je Česká republika, docela hodně. Na Petráčkově hoře geologové zlato objevili už v 90. letech minulého století, k těžbě ovšem nedošlo. To ovšem může změnit chystaná novela horního zákona a aktualizovaná surovinová politika státu. Jako problémová se ovšem ukazuje metoda, jak zlato ze země získat – kyanidové loužení, kvůli které by bylo zapotřebí v lokalitě otevřít povrchový lom nebo důl.

„S takovou těžbou samozřejmě nemůžeme souhlasit,“ říkají jednotně starostka nedalekých Hvožďan Markéta Balková a starosta Rožmitálu Josef Vondrásek. A nejsou sami. S příliš vřelou odezvou se záměr těžařských firem nesetkává ani u samotných obyvatel, kteří dokonce uspořádali protestní pochod. Po naučné stezce z Vacíkova až na Petráčkovu horu se minulý víkend vydalo více než sedm lidí.

Organizátory ze sdružení Čechy nad zlato podpořil i středočeský hejtman Řihák. „Není mi jedno, v jakém stavu zanecháme přírodu a životní prostředí v České republice našim potomkům. Proto podporuji starosty obcí a další členy sdružení Čechy nad zlato, kteří chtějí zastavit těžařské firmy žádající o povolení průzkumu zlatonosných ložisek u nás. I když cena zlata na světových burzách je čím dál vyšší, nic se nestane, když české zlato ponecháme v zemi našim potomkům. Příklad, jak těžba zlata zdevastovala krajinu, máme například v rumunském Baia Mare, kde jedovaté kyanidy unikly do řeky a nenávratně tak zamořily životní prostředí,“ řekl hejtman.

Přírodou proti zlatu

Účastníky pochodu přivítala Markéta Balková, starostka obce Hvožďany, v jejímž katastru se osada Vacíkov i Petráčkova Hora nachází. Ta mezi významnými hosty přivítala kromě hejtmana Řiháka i Miloše Kužvarta, bývalého ministra životního prostředí a nynějšího poradce prezidenta Miloše Zemana pro ekologii, předsedu sdružení Čechy nad zlato a starostu Rožmitálu Josefa Vondráška a celou řadu starostů z obcí a měst v České republice, kteří rovněž aktivně vystupují proti záměrům těžit u nás zlato.

Cílem putování se stalo prostranství před vchodem do bývalé průzkumné štoly na úbočí Petráčkovy hory. Právě v těchto místech středočeský hejtman Řihák a další hosté symbolicky zasadili památnou lípu. „Ať zde tento strom žije staletí a vzkáže tak lidem, kteří zde budou žít po nás, že jsme před zlatem a bohatstvím dali přednost zdravé a čisté přírodě,“ uzavřel hejtman po zasazení lípy.

Jana Vlková

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na . Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace