Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konečně pravda o životě Petra Hapky: Máme unikátní svědectví i jeho poslední fotky z filmu, kde už je na vozíku

17.01.2015
Konečně pravda o životě Petra Hapky: Máme unikátní svědectví i jeho poslední fotky z filmu, kde už je na vozíku

Autor: Magnusfilm

Popisek: V romantické komedii režiséra Petra Šíchy Obchodníci se objevil Petr Hapka před kamerou naposledy

Byl ještě větší samorost, než si většina z nás vůbec dokáže představit. Jak vlastně žil skladatel Petr Hapka, který nás navždy opustil po těžké nemoci koncem loňského listopadu? Do jeho soukromí nás nechá nahlédnout knížka o jeho životě Váš Petr Hapka, kterou ještě hudební génius autorizoval.

Autorizovaná biografie Petra Hapky, kterou připravili David Laňka a Petra Jančálková, vyšla u příležitosti jeho sedmdesátin. Nabízí pohled na skladatelův soukromý a pracovní život. Dává nahlédnout do vrstevnatosti jeho duše, přibližuje to, co bylo pro Hapku podstatné a co určovalo jeho osobnost. Ukazuje, v kom se rodily ty krásné melodie, které z jeho umu vycházely a jež se už dávno staly národním pokladem, který lidé milují.

Jak se lovil Petr Hapka?

Ta odpověď je snadná – těžko. Tedy pro normálního smrtelníka, který vstává v běžnou ranní hodinu a v běžnou večerní hodinu jde spát. Protože Petr Hapka byl přesný opak běžného denního režimu. Přes den spal a v noci žil a pracoval. „Vůbec nechápu, proč lidi v noci spí, když noc je krásnější než den a přináší daleko zajímavější situace,“ prohlásil, poté co se konečně podařilo domluvit s ním schůzku.

Jeho práce i život byly cokoliv, jen ne průměrné, nudné a šedivé. Petr Hapka si totiž uměl užívat všeho – života i práce. „Chápu, že v životě je občas nutné vykonat věci, které jsou otravné a nudné, ale i k těm je potřeba si najít cestu, aby vás alespoň trochu bavily. Protože z otrávenosti se rodí průměrnost. Z průměrnosti se rodí šmejd. A průměrnosti a šmejdu je kolem nás poslední dobou tolik, že je nutné se jim bránit,“ prohlásil.

V autorizované biografii, vydané k Hapkovým blížícím se sedmdesátinám, pootevřel skladatel utajená zákoutí své duše a leccos na sebe prozradil

V autorizované biografii, vydané k Hapkovým blížícím se sedmdesátinám, pootevřel skladatel
utajená zákoutí své duše a leccos na sebe prozradil

Vášeň na celý život

Hapkova maminka byla totiž koncertní zpěvačka, která zpívala ve Velké operetě a v Divadle Urania. Tatínek akademický malíř žil na Moravě. „Světlo světa jsem spatřil v Praze, v posledním roce války, na schodech Zemské porodnice, protože nahoru už se mnou maminka nedoběhla,“ vyprávěl. A zatímco maminka byla láskyplná rozevlátá umělecká duše, která syna hýčkala, měla pochopení pro všechna jeho přání a splnila mu bezmála vše, co mu na očích viděla, tatínek zastával názor, že bez cílevědomosti a píle se v životě nikam nedostane, a vštěpoval mu pracovitost a pevnou vůli.

Odmalička vyrůstal v lásce k hudbě, k níž ho nevedla jen maminka, ale i otec. Pod jeho dohledem začal hrát na piano, a právě tehdy se zrodila Petrova nechuť k povinnostem a k ‘diktatuře‘. „Když se z něčeho stane povinnost, začne vás to otravovat. Ale pokud k něčemu přistupujete s vášní, vydržíte u toho klidně celý život,“ prohlásil.

Čtěte také:

Ať je ti lehká zem: Jaký byl a jak žil geniální skladatel, výstřední bouřlivák a milovník krásných žen Petr Hapka, který v úterý zemřel? Tajnosti slavných

Bohém se zrodil v šestnácti

První písničky napsal pro studentské představení, které sklidilo v Divadle Paravan, dnešní Redutě, obrovský úspěch a ředitel mu nabídl spolupráci. Který šestnáctiletý kluk by nepropadl dojmu, že mu může být nějaká škola ukradená, a nezačal by ji flákat, když se mu sypou honoráře? Hapka nebyl výjimkou. Začal vést bohémský život se vším, co si pod tím lze představit, vyjma drog, které v té době byly nedostupné. Bylo jen otázkou času, kdy ho vyhodí ze školy.

Začal hrát po nocích po barech, s nalepovacím knírem, aby vypadal starší, a časem ještě začal pracovat v továrně, by vylepšil ‘kádrový profil‘. Tím, že byl ‘namočený‘ v divadle, se Hapka začal vážně a naplno věnovat scénické hudbě. Psal ji pro všechna možná divadla, od Prahy po Ostravu. A odstartoval skutečně úspěšnou kariéru, o čemž svědčí fakt, že ve třiadvaceti letech dostal nabídku na místo dirigenta v Divadle Za branou.

Úspěch na poli scénické hudby brzy přinesl další zajímavou nabídku – napsat hudbu k filmu. Není skladatel, který by tuhle disciplínu nechtěl vyzkoušet. A Hapka ji nejen vyzkoušel, ale také si ji zamiloval. Především pro možnosti, které mu nabízela. „Najednou jsem mohl psát třeba pro stočlenný orchestr a nikomu to nevadilo, zatímco v divadle jsem mohl použít pět lidí, a ještě na ně neměli peníze,“ dodal Hapka.

Během natáčení filmu Obchodníci v roce 2013 byl již Petr Hapka upoután na invalidní vozík

Během natáčení filmu Obchodníci v roce 2013 byl již Petr Hapka upoután na invalidní vozík

Nejdůležitější potřeba v životě

Pokud Petr Hapka něco opravdu potřeboval k životu, byla to volnost. Samozřejmě měl smysl pro povinnost, bez ní by to ve svém oboru nikdy nedotáhl tam, kam se dostal. Nicméně kdyby se někdo pokusil něco mu nařizovat, u Hapky by skončil. „Nenávidím organizovaný čas, nenávidím povinnosti, potřebuji volnost, ta je nejlepší organizátor,“ přiznal legendární hudebník.

I to byl jeden z důvodů, proč stále osciloval mezi ženami, proč se navzdory věku nikdy neusadil. Jistá volnost se týkala také jeho práce pro film. Psal hudbu až na hotový film, nikdy dopředu nečetl scénář a ani o pocitech a dojmech z natočeného filmu nemluvil s režisérem. „Chci být překvapen. Chci reagovat na člověka, na film, na text,“ vysvětlil svůj přístup.

Hapka očima přátel

Součástí knihy Váš Petr Hapka jsou vzpomínky Hapkových přátel a kolegů, ncapsané speciálně pro tuto knihu. Dozvíme se tak, co mu vyčítá Hana Hegerová,o na něm obdivuje Lucie Bílá či jak ho dostal do úzkých Ondřej Brzobohatý. Jakou společnou zálibu mají s Michalem Pavlíčkem. Nebo jak plnil svérázná hudební zadání pro režiséra Juraje Herze.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace