Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nejkrásnější Vánoce Heleny Vondráčkové: Zpěvačka si vybrala nového bratra. A šíleně smutná princezna byla smutná doopravdy

24.12.2014
Nejkrásnější Vánoce Heleny Vondráčkové: Zpěvačka si  vybrala nového bratra. A šíleně smutná princezna byla smutná doopravdy

Autor: Česká mincovna

Popisek: Helena Vondráčková žije už léta v středočeské Řitce.

Leccos překvapivého na sebe prozradila Helena Vondráčková v jednom z nejdelších rozhovorů posledních let. Kromě toho, že bilancovala svoji padesátiletou kariéru, vzpomínala na svoje idylické dětství a nejkrásnější vánoce. Evokovala tak dobu, kterou si mnozí z nás velmi dobře pamatují. Zajímavý dialog vedla s mužem, jehož označila za svého bratra.

V nočním Mikrofóru Českého rozhlasu ji zpovídal jako „šíleně smutnou princeznu“ moderátor Jan   Cimický, známý psychiatr a spisovatel. Z dialogu, který více než hodinu vedli, bylo zřejmé, že ti dva k sobě mají opravdu hodně blízko.  V jednu chvíli se dokonce přiznali, že se považují za bratra a sestru. Cimický ji tak i několikrát oslovil, pokud zrovna nezvolil familiérní „Helčo“.

„My jsme si jednou s Helenou říkali, že by bylo docela hezký, kdyby si člověk mohl sestru a bráchu vybrat. Tak jsme si se vybrali,“  prozradil Cimický. O konfliktech s bratrem Jiřím přitom nepadlo ani slovo. 

Ladovská idyla

Nostalgický nádech intimního povídání umocnily okamžiky, kdy Helena Vondráčková  vyprávěla  o svých  nejkrásnějších vánocích. S Cimickým se shodla na tom, že tyto vzpomínky si člověk nese celý život v sobě. Jedním z důvodů, proč  lidé na dřívější svátky tak rádi vzpomínají, je podle nich také  pocit, že tehdy bylo více sněhu a děti si užívali ladovskou idylu. Rodiče je vyhnali ven, aby na  Štědrý den nepřekáželi, a tak celý den bruslili, sáňkovali  nebo lyžovali. 

Vánoční pohroma: Lanďák

Vondráčková si postupně vybavila, jak její šikovná a pracovitá maminka úžasně vyzdobila celý dům, pletla adventní věnec, pekla tisíce druhů cukroví, děti kolem ní kroužily a uždibovaly.  Jednou se u Vondráčkových  před svátky objevil na návštěvě Pavel Landovský a spořádal tolik cukroví, že maminka musela udělat nové. Cimický zase přidal k dobru historku, jak sám  upekl cukroví svým pacientům v léčebně. Helena se přiznala, že ona sama kvůli předvánočním koncertům  už nepeče, má kamarádku, která  vyrobí čtyřiadvacet druhů cukroví a daruje jí dvě obrovské krabice. Zato každý rok sama zvládne vánoční štolu a speciální dort Malakov. Posluchačům Mikrofóra dokonce  poskytla recept.

Chudé, ale šťastné

Zpěvačka vyprávěla i o tom, že vánoce u Vondráčkových byly na dnešní poměry chudé. Dárky vyrobila maminka, většinou něco upletla nebo přešila, maso bylo vzácné, rodina si sama pěstovala králíky a drůbež, na jižní ovoce se musely stát fronty, byla to vzácnost.  S Cimickým si postupně vybavovali skromné, ale oblíbené pokrmy, například šišky s mákem. Řeč došla i  na půst, ale u Vondráčkových byl překvapivě docela snesitelný, ráno vánočka, na oběd chleba se sardinkami.  Ale méně jídla vynahradily koledy, které zněly u Vondráčkových celý den.  A večer se podávala česká klasika, rybí polévka, kapr a bramborový salát. Na půlnoční šla věřící rodina do kostela. 

Zklamaná princezna

Samozřejmě, že večer nechyběly pohádky. A tak, jako většina dětí té generace, Helena nejvíce milovala Pyšnou princeznu a Princeznu se zlatou hvězdou na čele. Když po letech sama získala  roli Šíleně smutné princezny, splnil se jí dětský sen, protože si na princezny od malička ráda hrála. Ale když si přečetla scénář, byla napřed velmi zklamaná. Místo princezny s korunou měla hrát jen jakousi husopasku. Takže byla šíleně smutná doopravdy.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                        

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace