Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Ivan Mládek podporoval knížete, přesto nyní hájí Zemana. Koho by dnes zavřel do basy a na koho jako komik nemá?

13.12.2014
Ivan Mládek podporoval knížete, přesto nyní hájí Zemana. Koho by dnes zavřel do basy a na koho jako komik nemá?

Autor: archiv KL

Popisek: „Češi, jako nejzbožnější národ na světě, by si konečně zasloužili prezidenta, který se před každým křížem vrhá na kolena. A bojí se čerta," říká Ivan Mládek, který žije v Dobřichovicích.

ROZHOVOR Hudebník, skladatel, kreslíř a humorista Ivan Mládek v rozhovoru ParlamentníchListů.cz přiznal, že při prezidentské kampani podporoval Karla Schwarzenberga. Přesto si nemyslí, že by měl Miloš Zeman nyní odstoupit z postu hlavy státu, jak si to přejí někteří jeho kritikové.

„Když si národ někoho zvolí, tak ať si ho pět let pěkně užívá!“ poznamenal k tomu Mládek. Na dotaz, zda ho v souvislosti se Zemanovými slovy, která pronesl v pořadu Hovory z Lán, napadá něco vtipného, řekl: „O nic vtipného se radši pokoušet nebudu, jako komik na Zemana totiž nemám!“

Co si myslíte o protestech proti prezidentovi Miloši Zemanovi, které vyvrcholily 17. listopadu na Albertově házením vajec?

Mám radost, že je u nás svoboda, že lidi můžou veřejně nadávat na prezidenta a nikdo je za to nepronásleduje, že můžou po politicích házet vejce, že notoričtí petičníci si můžou psát petice, že notoričtí demonstranti si můžou demonstrovat… A že já si můžu klidně říct do tisku, že všechny petice, demonstrace a házení vajec jsou ve svobodném prostředí k smíchu, protože stejně nikdy k ničemu nevedou a jsou jen bezzubou vzpourou proti parlamentní demokracii. Když si národ někoho zvolí, tak ať si ho pět let pěkně užívá.

Akce s červenými kartami se poprvé objevila sice 17. listopadu, ale od té doby, kam se Zeman hne, tam za ním proudí nespokojenci s těmito kartami. Nepřehání to podle vás už trochu?

Když nespokojence s červenými kartami baví pronásledovat Miloše Zemana, tak proč by si ho nepronásledovali? V mém okolí je také hodně nespokojenců s prezidentem, ale mají moc práce a nemají na takové koníčky čas.

Miloš Zeman je kritizován za svou zahraniční politiku ve vztahu k Rusku a k Číně. Často mu dávají nálepku, že je ‘proputinovský‘. S tím souhlasíte?

Při prezidentské kampani jsem podporoval Karla Schwarzenberga, ale za Putinova fanouška Miloše Zemana nepovažuji. Jak prezident pseudosocialista Zeman, tak exprezident konzervativec Klaus jsou dobří ekonomové a vidí ve stále více se socializující Evropské unii větší nebezpečí pro naše hospodářství než v dravém a živelném kapitalismu 19. století, který se stopadesátiletým zpožděním zachvátil Rusko a Čínu.

Jste známým hudebníkem a lidi vás znají v souvislosti s prezentací vtipných písniček a scének. Napadá vás v souvislosti se Zemanovými slovy, která pronesl v pořadu Hovory z Lán, něco vtipného?

O nic vtipného se radši pokoušet nebudu, jako komik na Zemana nemám.

Prezidentovi se ale nelíbí, že zrovna ruská punk rocková skupina Pussy Riot dostala cenu Václava Havla. Podle něj to nejsou žádné politické vězeňkyně, jak se dívenky z této skupiny veřejně prezentují. Právě proto o nich v Hovorech z Lán Zeman hovořil tak pejorativně, aby poukázal na absurditu kolem této skupiny. Našel byste pochopení pro ony ruské dívky, nebo měl do určité míry v tomto přece jen Zeman kousek pravdy?

S tímhle na mne jako na ortodoxního dixielanďáka nechoďte! Kdybych byl diktátor, zavřel bych nejen Pussy Riot, ale i všechny bigbeaťáky, rockery, folkaře, dechovkáře, jihomoravské ejchucháře. Směl by se u nás hrát jen jazz a originální americká klasická country.

Čím dál častěji zaznívá, že by Miloš Zeman měl odstoupit z postu hlavy státu. Jaký na to máte názor?

Co je to za nesmysl? Prezident se přece volí na pět let! Nespokojenci, petičníci, demonstranti a další aktivisté by si měli radši šetřit síly pro příští prezidentskou kampaň.

Jaké jste měl pocity z toho, když američtí diplomaté v souvislosti s odhalováním busty Václava Havla v americkém Kongresu kritizovali Českou republiku za to, že opouští Havlovu politiku lidských práv?

Americké kritice nerozumím. Někteří naši disidenti ještě sedí?

Zatímco si ve Spojených státech Václava Havla cení, tak u nás doma na jeho hlavu padá mnoho kritiky. Václav Klaus o něm nedávno dokonce řekl, že i když to fakticky nebyl komunista, tak mentálně v mnoha ohledech tím reformním komunistou byl a také prý nechtěl politickou demokracii standardního typu, neboť nenáviděl politické strany. Čím to je, že Havla tolik lidí v poslední době kritizuje?

Václav Klaus má podle mne samozřejmě pravdu, a divím se, že tolik lidí rozhořčuje. Nemíní svým výrokem nic zlého, jen konstatuje skutečnost. Václav Havel se stal v našich dějinách bezesporu mezníkem, byl v čele Gorbačovovy něžné revoluce, která zbavila Československo dogmatických komunistů, aby se mohli ujmout vlády komunisté revizní. Co na tom? Náš národ ale nestál o pouhou komunistickou demokratizaci a v roce 1992 si zvolil cestu opravdové demokracie. Svobodu, tržní ekonomiku a kapitalismus volné soutěže. Ale proto bych ještě Václava Havla nekritizoval, jeho éra byla nutným přechodným obdobím od socialismu k parlamentní demokracii. V roce 1989 ještě nebyly podmínky pro vládu ODS v čele s Václavem Klausem. Ruské tanky mohly tenkrát ještě zakročit, kdybychom už tehdy chtěli něco víc než tu jejich perestrojku.

V souvislosti s debatou o možném odchodu Miloše Zemana se začíná hovořit o tom, který ‘havlistický‘ kandidát by měl být vygenerován v příští prezidentské volbě. Padají jména Šimon Pánek či Tomáš Halík. Koho byste si představoval na postu hlavy státu vy?

Šimona Pánka téměř neznám, ale pan Halík, to nevím… Když tak už rovnou pan biskup, nebo snad už arcibiskup Malý. Češi, jako nejzbožnější národ na světě, by si konečně zasloužili prezidenta, který se před každým křížem vrhá na kolena. A bojí se čerta.

Jak se vám jevila zcela nedávná debata českých poslanců ve sněmovně o tom, o kolik si od ledna zvednou platy?

Je to jasný střet zájmů! O platech poslanců by měla rozhodovat nějaká úplně jiná skupina občanů. Třeba fotbaloví fanouškové. Třeba před zápasem Sparta–Slavie by k mikrofonu přistoupil nějaký moderátor a poprosil by všechny diváky, kteří si přejí, aby poslanci dostali přidáno, tak aby zvedli ruku. A když by byli v menšině, poslancům by se přidalo h… Televize, která by to natáčela, by měla určitě rekordní sledovanost.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Redaktor KL

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace