Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ať je ti lehká zem: Jaký byl a jak žil geniální skladatel, výstřední bouřlivák a milovník krásných žen Petr Hapka, který v úterý zemřel? Tajnosti slavných

27.11.2014
Ať je ti lehká zem: Jaký byl a jak žil geniální skladatel, výstřední bouřlivák a milovník krásných žen Petr Hapka, který v úterý zemřel? Tajnosti slavných

Foto: Facebook

Popisek: Petr Hapka naposledy ve studiu, při natáčení alba vypravěče a zpěváka Františka Segrada, na němž se autorsky podílel.

VIDEO Na svém milovaném Harleyi, v černé kůži a s vlající bílou hřívou, se vydal génius české populární hudby na cestu, z níž už není návratu. Mimořádný hudební skladatel, zpěvák a muzikant Petr Hapka podlehl v úterý večer vážné nemoci.

Byl stejně mimořádný, výstřední a nezapomenutelný jako jeho tvorba. Nikdy se nedokázal podřídit pravidlům, život s ním byl stejně divoký jako on sám. Všude chodil pozdě, jeho denní rytmus se plně podřizoval momentálnímu tvůrčímu rozpoložení. Kdo s ním pracoval, míval zpravidla nervy nadranc, přesto se k němu rád znovu a znovu vracel. Kdo s ním či v jeho blízkosti žil, míval dost často chuť zastřelit výstředního muže, pro nějž jako by neplatila žádná pravidla. Přesto mu vždy odpustil. Zlobit se na něj, to zkrátka nešlo.

Petr Hapka miloval život a všechno živé a nejšťastnější byl mezi svými nejbližšími

Petr Hapka miloval život a všechno živé a nejšťastnější byl mezi svými nejbližšími

Mimořádný svět hudebního génia

Jako včera vidím před sebou charismatického muže, který před léty bydlíval v sousedním domě. A právě my měli tenkrát tu čest být s Petrem Hapkou spoluúčastníky na jedné telefonní lince. Dopoledne jsme mohli telefonovat po libosti, jakmile však extravagantní soused po poledni konečně vstal a začal pracovat, měli jsme po legraci. V té době byl totiž dvorním skladatelem královny českého šansonu Hany Hegerové, takže spolu tvořili po telefonu, klidně i několik hodin. Po dobrém či po zlém, nepomáhalo nic, zkrátka jsme byli bez telefonu. Hapka však měl pro ženy takové kouzlo, že dokázal odzbrojit i naši jindy velmi ráznou a temperamentní matku. Takže když se u Hapků skládalo, u nás se netelefonovalo.

Jeho život plynul po vlastních svérázných kolejích, kterých se okolní svět dotkl, jen když to bylo nezbytně nutné. Většinou se to podařilo pouze v případech, které souvisely s jeho tvorbou, nebo když mu přeběhla přes cestu nějaká pěkná kočka. A tak když jsme po letech chtěli svým čtenářům v jednom z nejčtenějších týdeníků nabídnout rozhovor, dlouho na něj nic nezabíralo. Až jsme se uchýlili ke staré osvědčené lsti – nasadili jsme na něj tu nejkrásnější holku z redakce. A bylo to!

Ženy, hudba a zpěv

Hezké ženy byly jeho velkým celoživotním koníčkem a v tomto směru se nikdy neomezoval. Byl galantní, okouzlující a nesmírně dominantní partner, kterému se nedalo odolat. A tak ani není divu, že krásky, které prošly jeho náručí, by zřejmě ani sám nedokázal spočítat. Byl dvakrát ženatý a s pěti partnerkami přivedl na svět sedm dětí – Petru, Markétu, Kašpara, Haštala, Mikuláše, Kamilu a Ferdinanda. Mezi nejstarší Markétou a nejmladším Kašparem je téměř čtvrt století věkového rozdílu. Všechny je miloval, všichni milovali jeho a ani jeho bývalé partnerky se na něj nikdy nedokázaly dlouho zlobit.

Se všemi svými dětmi doma v Okoři

Se všemi svými dětmi doma v Okoři

Petr Hapka miloval silné motorky a rychlá auta, jeho život byl temperamentem, city a emocemi doslova nabitý. „Nejvíc se cítím motorkářem, pak střelcem a potom skladatelem,“ prohlásil před časem v jednom rozhovoru. Trochu divočejší koníčky pro něj byly ventilem, jímž upouštěl „páru“, když už jí bylo příliš. Většinu svých vnitřních pocitů a emocí však dokázal předat světu ve své hudbě, která je jedinečná, mimořádná a dotýká se samotných hlubin lidských duší.

Nečekaný zvrat

Hapkovy zdravotní problémy se začaly projevovat zcela nečekaně. Loni v březnu podstoupil zdánlivě jednoduchou operaci kyčelního kloubu. Jeho tělo se však nedokázalo vypořádat s narkózou, která odstartovala rychlý nástup Alzheimerovy choroby. Začal být agresivní, nepoznával ani své nejbližší… Když už situace začala být neúnosná, musel být hospitalizován v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích. Tamním lékařům se podařilo jeho stav stabilizovat a geniální hudebník si přál vrátit se domů do Okoře, kde chtěl v klidu dožít. Stalo se.

Loni v říjnu byl převezen domů. Sice upoutaný na invalidní vozík, ale přesto šťastný. Vypadalo to, že se jeho stav zlepšuje. Jenže brzy přestal poznávat své kamarády a den ode dne se horšil. V úterý 25. listopadu po 18. hodině odešel navždy, tak jak si přál, mezi svými blízkými. V posledních okamžicích s ním byla celá jeho rodina.

Talent od Boha

Velmi úspěšný a uznávaný skladatel měl na kontě nejen populární hity, z nichž některé sám i nazpíval, ale také hudbu k téměř stovce celovečerních filmů, seriálů či dokumentů. Narodil se 13. května 1944 v Praze, v rodině operetní zpěvačky a malíře, mezi jeho příbuzné patřil i hudební skladatel Franz Lehár. Hrát na klavír se naučil už ve třech letech a ve čtyřech složil první písničky. „Když mi bylo asi třináct roků, tak jsem zjistil, že zaujmu holky daleko víc tím, že zahraju ve třídě na pianino, než kluci, co venku hráli fotbal,“ prozradil v jednom rozhovoru.

Geniální skladatel a výstřední samorost se nikdy netajil tím, že ho hudba živí

Geniální skladatel a výstřední samorost se nikdy netajil tím, že ho hudba živí

Už v 60. letech se objevil v několika epizodních rolích a filmu se začal věnovat naplno jako skladatel s nástupem normalizace. Sám si nejvíc cenil spolupráce s Jurajem Jakubiskem a Jurajem Herzem. „Jejich filmy se nedají brát jako kšeft, protože jsou geniální,“ nechal se kdysi slyšet skladatel, který se nikdy netajil tím, že svou práci dělá pro peníze. Odmítal ale dělit muziku na vysokou a nízkou. „Hudba je jen jedna. Někdo ji dělá lépe, někdo hůř, to je všechno,“ prohlašoval.

Absolvoval konzervatoř, kde mimo jiné vystudoval herectví u legendárního Kristiána Oldřicha Nového. Působil jako pianista v divadlech, pro která také skládal scénickou hudbu, a v pouhých 23 letech se stal dirigentem v Divadle za Branou režiséra Otomora Krejči, kde také hrál. S textařem Petrem Radou, s nímž svého času tvořil nerozlučnou autorskou dvojici, vytvořil pro Hanu Hegerovou Kázání v kapli Betlémské nebo Obraz Doriana Graye. A stal se jejím dvorním skladatelem. Jeho hity však zpívali mimo jiné i Lucie Bílá, Helena Vondráčková, Hana Zagorová, Václav Neckář, Michael Kocáb, Jana Kircher či Richard Müller. Svou tvorbou připsal do knihy české hudby významnou kapitolu, kterou svým odchodem v úterý vpodvečer bohužel definitivně uzavřel.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace