Jdeme proti proudu a zakládáme naši ODS znovu, říká předsedkyně z Libčic
27.03.2013
Foto: archiv Ilony Chrtové
Popisek: Ilona Chrtová u voleb
ROZHOVOR Na Praze západ začala obnova Občanské demokratické strany potom, co výkonná rada ODS, její nejvyšší orgán, celou oblast, neboli celou ODS na území Prahy západ, zrušila kvůli podezřelým náborům členů v některých obcích. 11.března znovu oficiálně vzniklo místní sdružení strany v Libčicích nad Vltavou jako v jedné z prvních obcí na Praze západ.
„V Libčicích nad Vltavou jsme nikdy problémy s podivnými nábory neměli. Doplatili jsme na nezvládnuté ambice bývalého vedení oblasti. Jsem ale přesvědčená o tom, že se nejen s pomocí obnovených Libčic povede oživit celou oblast. Od června, kdy nám skončí karanténa, už snad začne oblast zas normálně fungovat,“ říká Ilona Chrtová, dlouholetá předsedkyně ODS v Libčicích nad Vltavou. „Tak trochu jdeme proti proudu – zatímco jinde varují před tím, že ODS členové ubývají, my jsme se rozhodli naši ODS založit znovu,“ dodává Chrtová s úsměvem. „V České republice je jen jedna opravdová pravicová strana, a to je ODS. Doma v Libčicích jsme sdružení lidí, kterým jde o to, aby město a ostatně i celá oblast dobře fungovaly. Proto jsme se rozhodli začít s obnovou oblastní ODS, protože to Praha západ potřebuje."
Výkonná rada ODS na konci února rozhodla o zrušení celého oblastního sdružení ODS na Praze západ, včetně všech místních organizací. Podmínkou pro jejich obnovu je to, aby zakládající členové měli trvalé bydliště tam, kde bude místní sdružení působit. Vznik toho Libčického musí ještě v souladu se stanovami strany formálně schválit výkonná rada ODS.
Paní Chrtová, jaké si coby znovuzaložené sdružení dáváte šance?
Zaprvé jsem přesvědčena o tom, že licenci pro místní sdružení opravdu dostaneme. Problémy se zvláštním nárůstem členů se totiž týkaly úplně jiných sdružení, ne Libčic. Bohužel jsme na to pak doplatili i v Libčicích, ale ono je nakonec dobře, že výkonná rada zrušila celou oblast, protože se díky tomu očistíme v rámci celé Prahy západ, nebo alespoň v to pevně doufám. A potom nám, a i ODS jako celku, dávám velké šance, protože tu budou lidé, kterým jde o věc, ne o vlastní prospěch.
Nebojíte se neúspěchu?
Radnici už skoro osm let ovládá sdružení Liběhrad. Už se na nich poněkud začíná projevovat únava. Takže bude záležet na tom, pro koho se Libčice rozhodnou.
S jakým programem jste místní sdružení otvírali?
Chceme dobře pečovat o město. Nemyslím si, že právě tohle Liběhrad zvládá. Naštěstí i Liběhrad drží linii, kterou už dřív nastavila ODS, a to je nezadlužovat město. Díky tomu se nepotýkáme s hlubokými problémy, ale během posledních čtyř let – v době, kdy Česká republika mohla čerpat nejvyšší dotace – k nám nepřišlo prakticky nic, a to je pro další rozvoj města problém.
Jaké problémy v současné době Libčice nad Vltavou nejvíce tíží?
Základní umělecká škola, kterou ještě před pár lety ministerstvo školství vybralo jako jednu z deseti nejlepších pro psaní osnov pro ostatní, je po osmi letech vlády Liběhradu v rozkladu. Komplikované je to i se základní školou. Ke všemu nám před pár týdny shořela restaurace / kulturní / sportovní centrum na libčickém koupališti, což je hrozná škoda. To jsou věci, které musíme rychle vyřešit.
Čím konkrétně vaše sdružení přispěje k eliminaci těchto problémů?
Zajištění profesionální opravy budovy umělecké školy a ujištění ředitelů škol, že chceme, aby školy kvalitně rozvíjeli. Pak je to rekonstrukce koupaliště včetně hledání způsobů, jak areál využívat. Nesmí se stát, že by areál chátral, až zchátrá a prodá se na stavební pozemky. Tomu chceme zabránit i s využitím státních a evropských dotací. V neposlední řadě, Libčice stále trochu hledají rozvojovou tvář, takže dlouhodobým cílem je dohodnout se nad tím, kam bychom měli zamířit. V minulém volebním období se to částečně podařilo, nicméně Liběhrad se před volbami úspěšně rozhádal a lidé, kteří byli schopní přinášet dlouhodobé myšlenky, jsou dnes spolu s námi na radnici v opozici a dlouhodobější rozvoj města je poslední tři roky prakticky nulový.
Jana Vlková