Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jdeme proti proudu a zakládáme naši ODS znovu, říká předsedkyně z Libčic

27.03.2013
Jdeme proti proudu a zakládáme naši ODS znovu, říká předsedkyně z Libčic

Foto: archiv Ilony Chrtové

Popisek: Ilona Chrtová u voleb

ROZHOVOR Na Praze západ začala obnova Občanské demokratické strany potom, co výkonná rada ODS, její nejvyšší orgán, celou oblast, neboli celou ODS na území Prahy západ, zrušila kvůli podezřelým náborům členů v některých obcích. 11.března znovu oficiálně vzniklo místní sdružení strany v Libčicích nad Vltavou jako v jedné z prvních obcí na Praze západ.

„V Libčicích nad Vltavou jsme nikdy problémy s podivnými nábory neměli. Doplatili jsme na nezvládnuté ambice bývalého vedení oblasti. Jsem ale přesvědčená o tom, že se nejen s pomocí obnovených Libčic povede oživit celou oblast. Od června, kdy nám skončí karanténa, už snad začne oblast zas normálně fungovat,“ říká Ilona Chrtová, dlouholetá předsedkyně ODS v Libčicích nad Vltavou. „Tak trochu jdeme proti proudu – zatímco jinde varují před tím, že ODS členové ubývají, my jsme se rozhodli naši ODS založit znovu,“ dodává Chrtová s úsměvem. „V České republice je jen jedna opravdová pravicová strana, a to je ODS. Doma v Libčicích jsme sdružení lidí, kterým jde o to, aby město a ostatně i celá oblast dobře fungovaly. Proto jsme se rozhodli začít s obnovou oblastní ODS, protože to Praha západ potřebuje."

Výkonná rada ODS na konci února rozhodla o zrušení celého oblastního sdružení ODS na Praze západ, včetně všech místních organizací. Podmínkou pro jejich obnovu je to, aby zakládající členové měli trvalé bydliště tam, kde bude místní sdružení působit. Vznik toho Libčického musí ještě v souladu se stanovami strany formálně schválit výkonná rada ODS. 

Paní Chrtová, jaké si coby znovuzaložené sdružení dáváte šance?

Zaprvé jsem přesvědčena o tom, že licenci pro místní sdružení opravdu dostaneme. Problémy se zvláštním nárůstem členů se totiž týkaly úplně jiných sdružení, ne Libčic. Bohužel jsme na to pak doplatili i v Libčicích, ale ono je nakonec dobře, že výkonná rada zrušila celou oblast, protože se díky tomu očistíme v rámci celé Prahy západ, nebo alespoň v to pevně doufám. A potom nám, a i ODS jako celku, dávám velké šance, protože tu budou lidé, kterým jde o věc, ne o vlastní prospěch. 

Nebojíte se neúspěchu?

Radnici už skoro osm let ovládá sdružení Liběhrad. Už se na nich poněkud začíná projevovat únava. Takže bude záležet na tom, pro koho se Libčice rozhodnou. 

S jakým programem jste místní sdružení otvírali?

Chceme dobře pečovat o město. Nemyslím si, že právě tohle Liběhrad zvládá. Naštěstí i Liběhrad drží linii, kterou už dřív nastavila ODS, a to je nezadlužovat město. Díky tomu se nepotýkáme s hlubokými problémy, ale během posledních čtyř let – v době, kdy Česká republika mohla čerpat nejvyšší dotace – k nám nepřišlo prakticky nic, a to je pro další rozvoj města problém. 

Jaké problémy v současné době Libčice nad Vltavou nejvíce tíží?

Základní umělecká škola, kterou ještě před pár lety ministerstvo školství vybralo jako jednu z deseti nejlepších pro psaní osnov pro ostatní, je po osmi letech vlády Liběhradu v rozkladu. Komplikované je to i se základní školou. Ke všemu nám před pár týdny shořela restaurace / kulturní / sportovní centrum na libčickém koupališti, což je hrozná škoda. To jsou věci, které musíme rychle vyřešit. 

Čím konkrétně vaše sdružení přispěje k eliminaci těchto problémů?

Zajištění profesionální opravy budovy umělecké školy a ujištění ředitelů škol, že chceme, aby školy kvalitně rozvíjeli. Pak je to rekonstrukce koupaliště včetně hledání způsobů, jak areál využívat. Nesmí se stát, že by areál chátral, až zchátrá a prodá se na stavební pozemky. Tomu chceme zabránit i s využitím státních a evropských dotací. V neposlední řadě, Libčice stále trochu hledají rozvojovou tvář, takže dlouhodobým cílem je dohodnout se nad tím, kam bychom měli zamířit. V minulém volebním období se to částečně podařilo, nicméně Liběhrad se před volbami úspěšně rozhádal a lidé, kteří byli schopní přinášet dlouhodobé myšlenky, jsou dnes spolu s námi na radnici v opozici a dlouhodobější rozvoj města je poslední tři roky prakticky nulový.

Jana Vlková