Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čo som kokot, aby som sa furt smál? Babišova učitelka češtiny nechala nahlédnout do soukromí vicepremiéra. Popisuje řadu pikantérií, čtěte

22.10.2014
Čo som kokot, aby som sa furt smál? Babišova učitelka češtiny nechala nahlédnout do soukromí vicepremiéra. Popisuje řadu pikantérií, čtěte

Autor: Hans Štembera

Popisek: Babiš podepisuje knihu o sobě.

Jana Postlerová je hlasovou poradkyní – učí správně mluvit moderátory všech významných českých televizí. A také předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Je proto jednou ze 14 osobností, které poskytly rozhovor o něm bez něj do knihy, kterou Babiš dostal ke svým šedesátinám. Jmenuje se výstižně: O Babišovi bez Babiše.

Mimo jiné popisuje své první setkání s dnešním ministrem financí a místopředsedou vlády. „Říkala jsem: ‚Pane Babiši, buďte tak laskav a usmívejte se na ty lidičky, se kterými budete mluvit.‘“ A z něj prý vyběhla ihned velice ostrá reakce: „Čo som kokot, aby som sa furt smál?“

A to, jak Jana Postlerová (též rozhlasová hlasatelka, herečka a dabérka) vzpomíná, byla voda zase na „její mlýn“. „Ne, vy se prostě smát budete. Je to potřeba!“ řekla a ihned poté prý zjistila, že si s Babišem porozuměli.

„Najal si mne proto, abych ho naučila něco, o čem nemá ani ahnung. Já zas nemám ahnung o jeho práci, ale stojím si též za svým. On to pochopil a pak už šlo vše hladce,“ uvedla Postlerová. Přiznala pak například i to, že si občas s Babišem „zasprosťačí“, což uvolňuje atmosféru. Výrazem má na mysli to, že zkrátka občas s šéfem hnutí ANO hovoří sprostě a že ji to jako ženu rozhodně nepobuřuje.

V rozhovoru nemohla chybět ani otázka na to, jak zareagovala, když přišla nabídka, aby Andreje Babiše učila mluvit. „Šíleně jsem se nejdřív lekla. Ježíši Kriste, Babiš! Fackovací panák. Hrozně se mi tehdy nelíbil v televizi u paní Jílkové, jak se neskutečně rozčiloval a byl protivný. A nebylo to jen tohle. Novináři vytvářeli tehdy dojem, že ten člověk je něco tak strašného, že bychom ho snad neměli ani pustit do republiky. Už jen to jméno Babiš evokovalo něco tak děsivého, že to byl snad démon právě vypuštěný z pralesa, se kterým bych se nikdy nechtěla setkat, ani jedním očičkem na něj pohlédnout,“ vzpomíná Postlerová. Nutno dodat, že přišla šéfa hnutí ANO podpořit i do pražského knihkupectví Daniel, kde pořádal autogramiádu knihy, z které přináší ParlamentníListy.cz některé zde uvedené citace.

Když je „démon z pralesa“ pozorný

Přiznala, že při své práci pochopila, že s Andrejem Babišem bude muset postupovat při svých lekcích trochu jinak, jelikož není profesionální moderátor. „Musela jsem z něj ten hlas dostat ven, protože mnohdy nesrozumitelně šeptá a kuňká. Na tom dodnes pracujeme, aby to zlepšil, ale jelikož je introvert, asi bude šeptat trochu stále. Je nesmírně jemný, citlivý a to mně vyrazilo dech. Zvlášť, když mně hned při našem prvním setkání ten démon z pralesa gentlemansky vzal tašku a pomohl mi obléci si kabát,“ uvádí ve svém povídání Postlerová.

Nechává přitom nahlédnout i pod pokličku společných hodin češtiny. Na nich si prý často čtou v češtině a ona Babiše opravuje. „Musí pocítit češtinu tak, aby v ní mohl myslet. Jde o temporytmus české věty, aby se mu dostal do podvědomí. Slovenská věta má totiž jiné složení – jinam se dává sloveso, jinam podstatné jméno. Mám pak radost, když ho vidím v televizi. Jenomže někdy se stane, že ho někdo namíchne, ujedou mu nervy a skočí do nějaké záhoráčtiny, které nerozumí zase nikdo. Přesto věřím tomu, že se naučí v češtině i přemýšlet,“ popisuje Jana Postlerová v knize rozhovorů O Babišovi bez Babiše. Prozradila pak též, jaká slova dělají místopředsedovi vlády největší potíže, která špatně vyslovoval: zemedělec, zákazky.

Mnohokrát jsme byli zklamáni. Babišovi se snad aspoň na chvíli něco podařilo...

Téma tohoto rozhovoru se však netočilo jen kolem výuky češtiny Andreje Babiše, nutně se dostalo i k tomu, jak nahlížet na něj jako na politika, za kterého se sám, jak s oblibou zdůrazňuje, nepokládá. Na jeho budoucnost na politické scéně i na ostatní politiky.

„Tento stát, to jsou odpadky, skládka. Lidi se v ničem nevyznají, nic moc nechtějí. Prostě 40 let minulého režimu, potom 25 let toho marasmu. Lidé jsou v tom zamotaní a bojí se věřit. Už jsme byli mnohokrát zklamáni, mnohokrát! Babišovi já věřím. Kdo mu uvěřil, tak je svým způsobem šťastný, že se aspoň na chvilku něco podařilo. Vím, že je možné, připusťme si ten okamžik, že to nedojde tam, kam si přesně pan Babiš představuje, protože není na tom světě sám. A ani v té vládě. Ale jsem ráda, že jsem část toho snažení mohla vnímat a mám u toho vnitřní pocit radosti,“ uvedla pak též Jana Postlerová.

14 rozhovorů o Babišovi bez Babiše uvedl prezident. Není to agitka, napsal

Rozhovor s ní se uskutečnil letos a byl jednou čtrnáctinou souboru rozhovorů s řadou dalších osobností. A kteří na stejné téma též pohovořili? Mimo partnerky Moniky Babišové to byli Věra Čáslavská, Věra Jourová, jeho osobní řidič Josef Votava, Jaromír Joo (majitel cirkusu), lékař Pavel Kolář, zpěvák Richard Krajčo, novinář István Léko, Zbyněk Průša (generální ředitel chemičky DEZA), zpěvačka Marie Rottrová, Jannis Samaras (firma Kofola), žokej Josef Váňa, kartářka Hana Aubrechtová či Jiří Haspeklo (člen představenstva Agrofert). Předmluvu napsal prezident Miloš Zeman.

„Tato kniha nemá být politickou agitkou, byť politickým tématům se v ní nebylo možné zcela vyhnout, poněvadž jeho vstup do veřejného prostoru je v poslední době nepřehlédnutelný,“ uvedl například Zeman.

Alena Hechtová

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Tagy
Babiš,

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace