Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Opustil ji muž, přišla o dítě, zemřel jí partner, překonala rakovinu, vyrazili jí z práce… Teď vyrábí a prodává šperky. Svérázná moderátorka má život na román. Tajnosti slavných

02.10.2014
Opustil ji muž, přišla o dítě, zemřel jí partner, překonala rakovinu, vyrazili jí z práce… Teď vyrábí a prodává šperky. Svérázná moderátorka má život na román. Tajnosti slavných

Foto: ČT

Popisek: Zuzana Bubílková žije už léta v Levém Hradci u středočeských Roztok.

Svérázná televizní moderátorka Zuzana Bubílková patří k mimořádně populárním osobnostem v Čechách i na Slovensku díky četným televizním pořadům i tomu, že už léta jezdí po českých obcích a svoji politickou satiru prověřuje před jejich obecenstvem.

Narodila se v Čechách, ale rodina se odstěhovala na Slovensko. V Bratislavě vystudovala žurnalistiku a v roce 1977 tam nastoupila jako redaktorka a moderátorka do rozhlasového pořadu pro motoristy Pozor, zákruta! To už byla vdaná, měla syna. Její muž v roce 1982 emigroval a Zuzana odmítla jít s ním. Zůstala sama s dítětem, druhé bylo na cestě, dostala vyhazov z rozhlasu a musela odolávat tlaku Státní bezpečnosti. Z velkého stresu o druhé dítě přišla.

Pro Slováky málo slovenská

Po roce 1989 byla krátce zástupkyní šéfredaktora zpravodajství Slovenské televize, načež přijala místo zpravodajky z Federálního shromáždění. Její pražské angažmá jí přineslo mohutné nesympatie slovenského publika v době před rozdělením Československa – náhle vadilo, že je „málo slovenská,“ navíc původem Češka? Přesídlila do Čech, se synem i s rodiči; s Otou Černým uváděla v ČT pořad Co týden dal, pak nastoupila do rádia Frekvence 1, a když vyšla její úspěšná kniha Co kamery neviděly, nabídl jí spolupráci Miloslav Šimek. Devět let spolu autorsky připravovali satirické pořady.

Rakovina!

Pak Miloslav Šimek podlehl rakovině. Zuzana Bubílková neskrývala takřka vdovský smutek, a skoro bez přestávky začala vystupovat sama. Navzdory skeptickým předpovědím byla úspěšná. Na otázku, jak moc ji v životě chybí Miloslav Šimek, tehdy odpověděla: „Chybí! Moc! A nejen pracovně. Například i proto, že ho při jednáních brali jako autoritu a jednali s ním zcela jinak než se mnou. Proto také vždy všechno dojednával on. Teď to musím dělat já. A trvalo mi to dlouho, než jsem si zvykla.“

Tehdy už ji sužovala těžká choroba, po čase se ukázalo, že je to rakovina štítné žlázy. Bubílková se i této nemoci postavila čelem a zdárně ji překonala. „Zatím držím! Ale v listopadu jdu na kontrolu a všechno může být jinak. Příští rok budu muset absolvovat další pití radioaktivního jódu. Zatím jako prevenci. S touhle nejistotou se člověk při zhoubné nemoci musí naučit žít. A ignorovat ji. Jinak by se z toho zbláznil. A to já rozhodně nechci,“ odpověděla novinářům na otázku po svém zdraví v roce 2007.

Pracovní maléry

I zde má Zuzana Bubílková poměrně turbulentní život. Přes svých dvaašedesát, které by dávno zakládaly nárok na penzi, stále pracuje. Na začátku roku 2008 se vrátila na ČT1 a moderovala pořad Co týden vzal. Ale už v polovině roku 2008 její pořad zrušili kvůli údajně nevhodné politické narážce. Od roku 2009 do roku 2013 se objevovala na nové televizní stanici TV Barrandov a od srpna 2013 byla moderátorkou na Šlágr TV. V současné době můžeme Zuzanu Bubílkovou uvidět od března na TV Regina v pořadu BUBU show a Kamarádky.

Teď vyrábí šperky

Lidé ji znají jako moderátorku a pohotovou komentátorku politického dění, málokdo však ví, že se prakticky celý život věnuje také ručním pracím. Zuzana Bubílková dříve pletla, háčkovala, tkala gobelíny, před nedávnem se nadchla pro výrobu šperků, jak zjistil v lednu tohoto roku Deník.cz.

Základy se naučila na kurzu ?v Americe, nyní koníčku věnuje téměř všechen volný čas. „Nejkrásnější je, když už výrobek dokončujete, jste strašně zvědaví, jak bude vypadat. Pak jsem schopná pracovat do půl třetí v noci," říká.

„Dělala jsem už všechno možné, například háčkovala. Když přišla práce, tak to samozřejmě šlo bokem, ale když mi ještě za socialismu emigroval manžel a já se stala politicky nepohodlnou, byla jsem na volné noze a věnovala se ručním pracím. Bylo zajímavé, že ti, co mě vyhodili, po mně potom chtěli svetry a čepice. Tehdy byly hrozně módní takové svetry se vzorem, kde byla vypletená celá krajinka – chaloupka, stromy, sněhulák a já nevím co ještě. To si lidé objednávali. Také jsem dokonce tkala koberce. Koupila jsem si stav a dělala přehozy a gobelíny na stěnu,“ vyprávěla Bubílková.

Šila si na sebe oblečení i do televize

A na otázku, zda se tomuto hobby věnovala i po revoluci, řekla: „Vrátila jsem se k novinářské profesi, ale šila jsem si oblečení na obrazovku. Když na to přišli bulvární novináři, šíleně kritizovali, v čem to chodím a že si to šiju po večerech. To mě znechutilo a přestala jsem. A vlastně celá ruční výroba tehdy postupně  zdevalvovala. Lidé se zbláznili do stánků s tureckými šunty, ze kterých trčely nitě, a podobně. Až teď se poctivá ruční výroba zase navrací.“ A dodala, jak se dostala ke šperkům: „Byla jsem u syna v Americe, ležela jsem u bazénu a abych si ukrátila dlouhou chvíli, háčkovala jsem takovou ozdobu na tričko. Američanky chodily kolem, koukaly na to a jedna potom povídá, jestli bych jí to nevyrobila taky. Když jsem souhlasila, začaly chodit všechny. Syn se šíleně smál a říkal: Hele mami, ty by ses tím mohla živit. A právě syn tehdy končil školu, kde studoval automobilový design a jeden rodinný příslušník studenta si tam mohl vzít jakýkoli kurz zadarmo. Nabízeli i kurz, kde se učily ruční práce, tak jsem hned souhlasila a přihlásila se.“

Bubílková také prozradila, že napodobuje i  už existující šperky, a zároveň, že je i prodává: „Jeden šperk jsem například udělala podle toho, co jsem viděla na lady Dianě. Zahlédla jsem ho v nějakém dokumentu, líbil se mi a myslím, že se mi podařilo přijít na to, jak ho vyrobit. Jen ona  měla šperk určitě z drahokamů, kdežto můj je z bižuterie,“ dodala s tím, že materiál si obstarává v obchodě, kde potom výrobky i prodává. A právě proto má prý i pořad o hobby na televizi Šlágr: „Já jsem to navrhla a líbilo se to, takže teď máme jednou týdně pořad, kam si zvu lidí, kteří dělají různé ruční práce. Já si to užívám, strašně se mi to líbí a učím se nové věci.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová