Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč spolu nemají Václav Vydra a Jana Boušková děti? Tragické i veselé momenty legendární dvojice... Čtěte Tajnosti slavných

08.09.2014
Proč spolu nemají Václav Vydra a Jana Boušková děti? Tragické i veselé momenty legendární dvojice... Čtěte Tajnosti slavných

Foto: archiv

Popisek: Václav Vydra a Jana Boušková se vzali až po třiadvaceti letech. Jedinou šanci na společného potomka Jana málem zaplatila životem. Nyní žijí v Přestavlkách u Slap.

Znají se už ze školy, osud je však svedl dohromady až o deset let později. Společného potomka ale Jana Boušková a Václav Vydra nemají, přestože vychovali dva. Co odsoudilo slavné herecké jméno Vydra k vymření?

Už na konzervatoři padla synovi nezapomenutelné legendy Dany Medřické a herce Václava Vydry II. do oka temperamentní tmavovláska. Když se do ní opravdu zamiloval, bylo mu sedmnáct a Janě Bouškové (54) o rok a půl víc. V tomto věku propastný rozdíl. Denně jí pokládal tajně karafiáty či ananas na okno, netušil, že za ním spí Janin tatínek. „Trvalo to docela dlouho, až mi Jana řekla, že z toho opravdu nic nebude,“ přiznal v jednom rozhovoru.

Vražedná klukovina

Tenkrát byl pro Janu Václav Vydra III. „ucho“ a po partnerovi se rozhlížela v jiných sférách. Díky angažmá v Národním divadle se zamilovala do herce Petra Svojtky, lehké to však s ním neměla. Z prvního manželství s herečkou Kateřinou Macháčkovou měl syna Petra, s kolegyní Janou Janěkovou zase nemanželskou dceru Janu. Příčinou problémů, které způsobily rozpad všech jeho vztahů, byly jeho celoživotní vážné psychické potíže, které vydatně přiživoval alkoholem.

Jana Boušková s prvním manželem Petrem Svojtkou na jevišti Národního divadla v roce 1977, v představení Bílí čápi nad Brestem

Jana Boušková s prvním manželem Petrem Svojtkou na jevišti Národního divadla
v roce 1977, v představení Bílí čápi nad Brestem

Svojtka byl mistrem složitých psychologických postav, tato součást jeho „já“ se však čím dál víc projevovala i v soukromí. Stával se z něj stále větší introvert, a právě to k němu Janu táhlo. Notně posilněn alkoholem se vracel po představení domů i 9. května 1982. Dodnes není jasné, jak se dostal mezi vozy tramvajové soupravy, přátelé o něm říkávali, že se na spojovací oji tramvajové soupravy rád vozíval už dřív. Tentokrát ale něco nevyšlo. Byl mrtvý na místě a Jana se pouhý den po svých 28. narozeninách stala vdovou.

Uplakané štěstí

Jak se přihodilo, že Jana vzala na milost dobrosrdečného Václava, který se o ni před lety tak vytrvale ucházel? „Našli jsme se až v roce 1983 během cesty vlakem,“ přiznává. „Já tehdy oplakávala smrt Petra, Václav se sbíral ze smrti své maminky Dany Medřické.“ Jeli z natáčení v Ostravě soupravou, v níž se netopilo. V pět hodin ráno vystoupila Jana na kost promrzlá na nádraží a spěchala do peřin. Za chvíli ji vzbudila maminka a povídá: Janičko, je tady Vašek. „Stál ve dveřích, na hlavě měl klobouk, v podpaží držel přenosnou barevnou televizi, což byl tehdy hit, a v ruce krásné velké žluté porsche pro mého, tehdy čtyřletého syna Honzu.“

Petr Svojtka byl mistrem komplikovaných postav. Ve filmu Propast si zahrál krátce před svou tragickou smrtí.

Petr Svojtka byl mistrem komplikovaných postav. Ve filmu Propast si zahrál
krátce před svou tragickou smrtí.

Jen dodejme, že to bylo na Štědrý den 1983 v devět hodin ráno. Současně tím definitivně skončilo Vydrovo manželství s hereckou kolegyní Hanou Homolovou. „Žili jsme spolu dohromady asi sedm nebo devět let včetně manželství. No a pak zemřel partner Bouškové Petr Svojtka, kterého usmýkala tramvaj, a Vašík jí tak dlouho pomáhal, až tam zůstal,“ shrnuje stručně konec svého manželství Homolová.

Takhle vstoupil Václav do Janina života a už z něj neodešel. Honzík ho vídal už dřív, takže s novým nájemníkem neměl problém. Vydra ho naučil lyžovat, začal ho brát na koně. Když se jednou vraceli domů, Honzík se ho zeptal, jestli mu může říkat táto. „Řekl jsem, že samozřejmě ano. Pak mi ale stejně říkal Vašku,“ usmívá se herec. Zhruba o dva roky později přibyla do rodiny ještě Janina neteř Terezka, jejíž maminka vážně onemocněla. Žili všichni pohromadě ještě s Janinou maminkou, která jim s dětmi pomáhala.

Herečku Hanu Homolovou opustil Václav Vydra na Štědrý den, po devíti letech společného života, protože Janu nepřestal nikdy milovat

 Herečku Hanu Homolovou opustil Václav Vydra na Štědrý den, po devíti
letech společného života, protože Janu nepřestal nikdy milovat

Janě šlo o život

Žili spolu navenek spokojeně, jen se občas někdo podivil, proč si nepořídí potomka. Málokdo ví, jak usilovně se o to snažili. Jenže místo vysněné radosti je čekalo další drama, protože další těhotenství Jana málem zaplatila životem. „Zachránili mě v podolské porodnici. Byli zlatí a moc jim za to děkuju,“ přiznala herečka teprve po patnácti letech od událostí, které pro oba znamenalo zkoušku ohněm.

Znovu už osud raději nepokoušeli, Honzík a Terezka jim k radosti stačili. Po třiadvaceti letech pak přišel zlom. Jana tehdy ležela v nemocnici ošklivě potlučená po pádu z koně, dolehly na ni všechny útrapy světa, a tak se Vaškovi svěřila, že by nechtěla umřít jako vdova. „Tak jo, sedmnáctého mám premiéru, osmnáctého mám volno, tak to bychom se mohli vzít. A bylo to,“ zavzpomínala před časem. Vzali se v červnu 2007, při svatebním obřadu v nezabudickém kostelíčku na Křivoklátsku s nimi byli jen oddávající pan farář, dva svědci, varhaník a boxer Ferda. Kytku Václav natrhal při ranní vyjížďce, prstýnky uvázal z trávy a komorní hostinu si dopřáli ve své oblíbené restauraci.

Domácí jim zatopil

Právě tou dobou ale na ně dopadla další rána osudu – kvůli majiteli, který se rozhodl celý dům rekonstruovat, a tak se Jana s Vaškem museli vystěhovat z bytu na pražském Janáčkově nábřeží. Usilovně hledali náhradu, nejlépe na Smíchově, kde oba prožili půlku života. Jenže to není tak snadné. „Než se stěhovat do nějakého provizoria, a pak ještě jednou, to se raději na Prahu vykašlu a odstěhuju se natrvalo na chalupu,“ nechal se slyšet Vydra, když se termín vyklizení a předání bytu neúprosně blížil.

Když Václav s Janou stavěli chatu poblíž Slapské přehrady, ani ve snu je nenapadlo, že se vesnice Přestavlky stane po pár letech jejich trvalým bydlištěm

Když Václav s Janou stavěli chatu poblíž Slapské přehrady, ani ve snu je nenapadlo,
že se vesnice Přestavlky stane po pár letech jejich trvalým bydlištěm

Nakonec to tak dopadlo – jejich novým domovem se stal domek v Přestavlkách v dosahu Slapské přehrady. Přízemní stavení sice bylo zděné, nicméně pro stálé užívání potřebovalo pořádnou rekonstrukci. A tak se Václav rozhodl vzít to takzvaně od podlahy a přistavět alespoň ještě jednu místnost. „Všechny věci jsme nastěhovali do garáže a vybalovali postupně, teprve když jsme je měli kam dát. Trvalo to několik let,“ prozradila před časem Jana.

Recept na štěstí

Populární herecká dvojice je přesvědčena, že po všech životních peripetiích mají jeden druhého za odměnu. „Život i divadlo mě naučily, že příliš velká očekávání ničí vztahy. V divadle je to tak, že je nasazen nějaky´ úžasny´ titul a herec by v něm chtěl hrát. Pak není obsazeny´, roli dostane někdo jiny´. Má dvě možnosti. Trápit se, nebo o tom nepřemy´šlet a říct si: Tohle nevyšlo, vyjde něco jiného. Ono to tak totiž opravdu je. Člověka v životě potkávají věci, které si neplánoval. Takže také musí počítat s tím, že to, co si plánuje, naopak třeba nevyjde,“ shrnula svou životní filozofii v jednom rozhovoru Jana. A že nebude mít legendární rodinná herecká linie následovníka, to už dnes v pořadí třetího Václava Vydru netrápí.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace