Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čí je „Rittigovo zlato“? Šéf protimafiánského útvaru Šlachta se u Drtinové přiznal, že už to ví

22.03.2014
Čí je „Rittigovo zlato“? Šéf protimafiánského útvaru Šlachta se u Drtinové přiznal, že už to ví

Autor: Hans Štembera

Popisek: Robert Šlachta

Na hlavu Roberta Šlachty se snesla kritika bývalého premiéra Petra Nečase. Podle něj měl být Šlachta odvolán z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli neúspěšnému boji s černým obchodem a alkoholem. On to však odmítá, navíc mu podle jeho slov vadí, že Nečas kritizuje lidi z jeho útvaru.

Jak už se Robert Šlachta nechal slyšet, boj s černým alkoholem ani není věcně příslušný jeho útvaru. Navíc mu vadí, když expremiér kritizuje jeho podřízené. „V době ministrování pana Kubiceho ten útvar přišel o sto lidí,“ popisoval v Interview Daniely Drtinové. Činnost má však pořád stejnou.

„Není to tak, že bychom potřebovali politiky. Ale máme poznatky, sbíráme poznatky a děláme to, na co je ten útvar stavěný,“ vyvracel další argument, že ÚOOZ si údajně „vymýšlí“ velké kauzy spojené s politiky, neboť to veřejnost chce a vítá. Podle Šlachty ale útvar ani nemůže být pod tlakem veřejnosti – je zde pořád nezaměnitelná role státních zastupitelství.

Byl bych blázen, kdybych tlak médií nevnímal

A co tlak ze strany médií? „Byl bych blázen, kdybych ten tlak necítil,“ popsal Šlachta. Od politiků však momentálně žádný necítí, alespoň co se týče nové vlády. „Tam v současné době nemám naprosto žádný pocit, že by proti nám bylo negativně postupováno,“ míní. „Myslím, že nám nebylo bráněno. Jinak bychom ty kauzy nemohli zpracovávat. Spíš to cítím z té strany médií a advokacie.“

Jednou z kauz, kterou v poslední době ÚOOZ vyšetřuje, je například ta, která se týká lobbisty Ivo Rittiga. U soudu přitom zaznělo, že policie u něj nenašla hotovost ani zlato. Komu tedy zlato patřilo? Na to zatím Šlachta nechce odpovědět. Čí však zlato je, ví jistě.

Moderátorka Drtinová se také šéfa ÚOOZ zeptala, zda se neplánuje ucházet o post policejního prezidenta. „Já tu ambici nemám, v žádném případě,“ odmítl rozhodně s tím, že by ho to prý nikdy ani nenapadlo. „Já si nemyslím, že jsem člověk na takový post,“ míní Šlachta.

Nečasova slova nejsou pravdivá

Ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, plukovník Robert Šlachta, také odmítl slova někdejšího předsedy vlády Petra Nečase, podle nichž zásah jeho útvaru na Úřadu vlády ČR předcházel připravovanému Šlachtovu odvolání z funkce. „Jsou to naprosto nepravdivá slova. Já to beru, že je to asi jeho způsob obhajoby,“ řekl doslova plukovník Šlachta.

„Ne. S ničím takovým jsem konfrontován nebyl. Nevím o tom, že by vláda mohla odvolávat ředitele policejního útvaru, když podle zákona nemůže odvolat ani policejního prezidenta. Jestli vláda odvolává ředitele útvaru, tak to jsme někde jinde,“ řekl Robert Šlachta v rozhovoru pro zpravodajský deník iDnes.cz na otázku, zda je pravda, že měl být vloni v létě odvolán kvůli údajně neúspěšnému boji s černým obchodem s alkoholem. Tuto informaci sdělil bývalý předseda vlády Petr Nečas týdeníku Euro.

Je to Nečasův způsob obhajoby

„Navíc boj s černým alkoholem a daňové trestné činy vůbec nejsou věcně příslušné Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Zabývat jsme se tím začali až poté, co jsme byli zařazeni policejním prezidiem do týmu Metyl,“ doplnil policejní plukovník.

A co říká na další Nečasovo tvrzení, že ÚOOZ selhával v potírání obchodu s bílým masem a že se zaměřoval na odstřel politiků? „To vůbec nemíním komentovat. Podívejte se na naše výsledky, jak se Česko umísťuje v boji proti této problematice v hodnocení Američanů. Těžko se mi to hodnotí. Jsou to naprosto nepravdivá slova. Já to beru, že je to asi jeho způsob obhajoby,“ uzavírá svůj pohled plukovník Šlachta.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace