Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čí je „Rittigovo zlato“? Šéf protimafiánského útvaru Šlachta se u Drtinové přiznal, že už to ví

22.03.2014
Čí je „Rittigovo zlato“? Šéf protimafiánského útvaru Šlachta se u Drtinové přiznal, že už to ví

Foto: Hans Štembera

Popisek: Robert Šlachta

Na hlavu Roberta Šlachty se snesla kritika bývalého premiéra Petra Nečase. Podle něj měl být Šlachta odvolán z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) kvůli neúspěšnému boji s černým obchodem a alkoholem. On to však odmítá, navíc mu podle jeho slov vadí, že Nečas kritizuje lidi z jeho útvaru.

Jak už se Robert Šlachta nechal slyšet, boj s černým alkoholem ani není věcně příslušný jeho útvaru. Navíc mu vadí, když expremiér kritizuje jeho podřízené. „V době ministrování pana Kubiceho ten útvar přišel o sto lidí,“ popisoval v Interview Daniely Drtinové. Činnost má však pořád stejnou.

„Není to tak, že bychom potřebovali politiky. Ale máme poznatky, sbíráme poznatky a děláme to, na co je ten útvar stavěný,“ vyvracel další argument, že ÚOOZ si údajně „vymýšlí“ velké kauzy spojené s politiky, neboť to veřejnost chce a vítá. Podle Šlachty ale útvar ani nemůže být pod tlakem veřejnosti – je zde pořád nezaměnitelná role státních zastupitelství.

Byl bych blázen, kdybych tlak médií nevnímal

A co tlak ze strany médií? „Byl bych blázen, kdybych ten tlak necítil,“ popsal Šlachta. Od politiků však momentálně žádný necítí, alespoň co se týče nové vlády. „Tam v současné době nemám naprosto žádný pocit, že by proti nám bylo negativně postupováno,“ míní. „Myslím, že nám nebylo bráněno. Jinak bychom ty kauzy nemohli zpracovávat. Spíš to cítím z té strany médií a advokacie.“

Jednou z kauz, kterou v poslední době ÚOOZ vyšetřuje, je například ta, která se týká lobbisty Ivo Rittiga. U soudu přitom zaznělo, že policie u něj nenašla hotovost ani zlato. Komu tedy zlato patřilo? Na to zatím Šlachta nechce odpovědět. Čí však zlato je, ví jistě.

Moderátorka Drtinová se také šéfa ÚOOZ zeptala, zda se neplánuje ucházet o post policejního prezidenta. „Já tu ambici nemám, v žádném případě,“ odmítl rozhodně s tím, že by ho to prý nikdy ani nenapadlo. „Já si nemyslím, že jsem člověk na takový post,“ míní Šlachta.

Nečasova slova nejsou pravdivá

Ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, plukovník Robert Šlachta, také odmítl slova někdejšího předsedy vlády Petra Nečase, podle nichž zásah jeho útvaru na Úřadu vlády ČR předcházel připravovanému Šlachtovu odvolání z funkce. „Jsou to naprosto nepravdivá slova. Já to beru, že je to asi jeho způsob obhajoby,“ řekl doslova plukovník Šlachta.

„Ne. S ničím takovým jsem konfrontován nebyl. Nevím o tom, že by vláda mohla odvolávat ředitele policejního útvaru, když podle zákona nemůže odvolat ani policejního prezidenta. Jestli vláda odvolává ředitele útvaru, tak to jsme někde jinde,“ řekl Robert Šlachta v rozhovoru pro zpravodajský deník iDnes.cz na otázku, zda je pravda, že měl být vloni v létě odvolán kvůli údajně neúspěšnému boji s černým obchodem s alkoholem. Tuto informaci sdělil bývalý předseda vlády Petr Nečas týdeníku Euro.

Je to Nečasův způsob obhajoby

„Navíc boj s černým alkoholem a daňové trestné činy vůbec nejsou věcně příslušné Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Zabývat jsme se tím začali až poté, co jsme byli zařazeni policejním prezidiem do týmu Metyl,“ doplnil policejní plukovník.

A co říká na další Nečasovo tvrzení, že ÚOOZ selhával v potírání obchodu s bílým masem a že se zaměřoval na odstřel politiků? „To vůbec nemíním komentovat. Podívejte se na naše výsledky, jak se Česko umísťuje v boji proti této problematice v hodnocení Američanů. Těžko se mi to hodnotí. Jsou to naprosto nepravdivá slova. Já to beru, že je to asi jeho způsob obhajoby,“ uzavírá svůj pohled plukovník Šlachta.

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.

Vložil: Anička Vančová