Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Potemnělou krajinou k místu, kde technologický vývoj za pomoci výbušnin zlikvidoval kus historie. Český poutník

02.11.2019
Potemnělou krajinou k místu, kde technologický vývoj za pomoci výbušnin zlikvidoval kus historie. Český poutník

Foto: Libčice.cz

Popisek: Pohled na skálu, kde stál hrádek Liběhrad

Dnešní středočeský výlet jsem si naplánoval do Libčic nad Vltavou. Plánoval jsem s odpolední procházkou, ale kvůli vlakovému zpoždění se z odpolední vycházky stala vycházka večerní. I tak ale stály Libčice za návštěvu. Posuďte sami.

První zmínku o Libčicích respektive Libšicích, lze najít v roce 993 v zakládací listině břevnovského kláštera, v níž daruje kníže Boleslav II. klášteru v Břevnově ves Libčice, pole, les a část řeky od místa řečeného Strabol až k Podhrodcům. V těsném sousedství Libšic byly Letky na východě, Chejnov na západě a Dolany na severu. Nejstarší záznam o Letkách pochází z roku 1052.

Samotné Libčice nad Vltavou vznikly sloučením tří sousedících obcí Libšic, Letek a Chejnova. Nový městys byl založen 16. srpna 1924 výnosem ministerstva vnitra. V roce 1948 byly Libčice povýšeny na město.

Dominantu odstřelili při stavbě železnice

Dominantou Libčic byla zřícenina středověkého hrádku Liběhrad, která stála na skále nad řekou. Bohužel zřícenina byla při stavbě Severní dráhy z Prahy do Podmokel a dále na Ústí nad Labem v minulém století odstřelena. První zmínku o existenci tohoto hrádku najdeme v Hájkově kronice z roku 1532, který vyvrací mýtus, že byl hrádek pojmenován po bájné kněžně Libuši, jež jej údajně postavila. Pravdou je, že Liběhrad je název odvozený od nedalekých Libčic a jeho vznik se odhaduje na 14. století, kdy jej údajně nechal vystavět majitel tehdejšího panství, kterým byl Zbraslavský klášter.

Dodnes nejsou známy důvody pro vznik této pevnůstky nad řekou, někteří historikové se ale domnívají, že se jednalo o správní objekt Zbraslavského kláštera, jehož poloha nabízí úvahy o kontrole říčního obchodu, což podporuje existence prastarého přívozu v těsném sousedství, který spojoval a dodnes spojuje město s pravým břehem Vltavy.

Současná dominanta: Kostel svatého Bartoloměje, se zvonem, který přečkal všechny války

Kousek od nádraží stojí dnešní hlavní dominanta města, kostel svatého Bartoloměje. Na místě původního románského, později goticky přestavěného kostelíku, byl v letech 1763 až 1766 postaven tento barokní kostel, který je dodnes ozdobou města. Škoda jen, že je poněkud schován v místní zástavbě. Interiér kostela zdobí malby připomínají mučení svatého Bartoloměje, svatého Josefa a dalších světců. Zvon svatý Bartoloměj, který ulil roku 1696 zvonař Jan Priquei, přečkal všechna válečná období v minulosti, kdy se zvony zabavovaly. Kostel je zapsán v seznamu nemovitých kulturních památek.

Evangelický kostel slouží také jako výstavní síň

Libčice nad Vltavou se mohou pochlubit také evangelickým kostelem. Výstavba českobratrského evangelického chrámu byla zahájena roku 1863 a dokončena byla v roce 1867. Kostel je postaven v pseudorománském stylu. Jedná se o obdélníkovou stavbu zakončenou polokruhovým presbytářem a věží v průčelí, na němž je umístěna deska s reliéfem Mistra Jana Husa. V kostele se kromě bohoslužeb církve evangelické pořádají příležitostně výstavy výtvarných děl i fotografií a koncerty duchovní nebo komorní hudby. K libčickému kostelu bylo přiděleno mnoho dalších obcí, neboť je jediným českobratrským evangelickým chrámem v okolí.

Rozhledna připomíná cihlovou vazbu

Nejnovějším lákadlem Libčic je rozhledna na opuštěné vinici. Slavnostně otevřena byla teprve na začátku srpna letošního roku. Vysoká je osm metrů. Protože se v Libčicích vyráběly cihly a pálené tašky a materiál na ně se těžil právě v parku, kde vyrostla rozhledna, obvodový plášť rozhledny je inspirován právě cihelnou vazbou. Linie cihel otočené o pravý úhel vytvářejí dřevěnou konstrukci ze svislých hranolů propojených vodorovnými příčlemi. Uvnitř dřevěné konstrukce stoupá kovové točité schodiště, které člověka vyvede na vrchol, k výhledu.

Na rozhledně naše dnešní putování končí, kolem dvou památníků padlým vojákům i civilistům v obou světových válkách se vracím na nádraží a už za úplné tmy mířím k domovu. Až se vy vydáte na výlet, myslete na to, že už se nám stmívá o hodinu dřív a vlaky občas mívají zpoždění.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar