Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

K nejslavnějšímu českému hradu, který se stal svou jedinečností světovou raritou. Český poutník

07.07.2019
K nejslavnějšímu českému hradu, který se stal svou jedinečností světovou raritou. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Nádherný a impozantní Karlštejn

FOTOGALERIE Je neděle ráno, je potřeba vstávat. Balíme spacáky a karimatky, na malém vařiči vaříme ranní čaj a pokračujeme ve včera započaté cestě. Dnes je našim cílem hrad Karlštejn.

Od lomu Malá Amerika nás žlutá turistická značka vede nejdříve k dubu u sedmi bratří. Památným byl tento dub vyhlášen v roce 1976. Je vysoký 17 metrů, obvod kmene činí 492 centimetrů a jeho stáří se odhaduje na 350 let. Podle pověsti se pod tímto stromem dělilo o lup sedm bratří loupežníků. Bohužel strom je napaden cizopasnými houbami a je na sklonku svého života.

Od dubu směřujeme ke Karlštejnu už nikoliv po žluté, nýbrž po červené značce. Projdeme pod dračí skálou a opět stoupáme vzhůru, tentokráte už ne k žádnému lomu, ale k nejslavnějšímu českému hradu.

Základní kámen od Karla IV.

Základní kámen nejvýznamnějšího a bezesporu nejznámějšího českého hradu byl položen římským císařem a českým králem Karlem IV. V roce 1348 mimo jiné za účelem uložení korunovačních klenotů a svatých ostatků. Dnešní podoba je výsledkem zásadní přestavby v letech 1887-99, která ve snaze vrátit hradu gotický vzhled setřela do značné míry i prvky předchozích slohů.

Jednou z nejvzácnějších částí Karlštejna je kaple svatého Kříže – místo uložení korunovačních klenotů a svatých ostatků. Pozlacená klenba spolu se 127 deskovými obrazy mistra Theodorika vytváří jeden z nejzachovalejších gotických interiérů na světě.

Dominantou je Mariánská věž

Velmi působivé je zachované stupňovité uspořádání jednotlivých hradních budov. Od nejníže položených provozních částí předhradí, Studniční věže a purkrabského paláce stavba pokračuje majestátním pětipodlažním Císařským palácem a nad ním stojící Mariánskou věží. Na nejvyšším místě skalního ostrohu stavba hradu vrcholí monumentální, 60 m vysokou Velkou věží a systémem mohutného opevnění.

Nejcennějšími dochovanými prostorami na Karlštejně jsou pak kaple svaté Kateřiny a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mariánské věži a kaple svatého Kříže ve Velké věži. Jedinečně zachovalá nástěnná výzdoba všech zmíněných kaplí, tvořená freskovými malbami a inkrustovanými pásy, je ukázkou vyspělé umělecké práce pozdního středověku. Unikátem hradu je pak soubor 129 gotických deskových maleb zdobících stěny kaple svatého Kříže, který svým rozsahem nemá ve světě obdoby.

Interiér kaple včetně deskových obrazů byl pak náročně zrestaurován v letech 1985‒2003 v rámci projektu Soubor středověkých deskových maleb Mistra Theodorika, za který posléze Národní památkový ústav získal cenu Evropské unie v oblasti kulturního dědictví Europa Nostra Award 2005, jež se stala dokladem citlivě provedené restaurace a jedinečnosti souboru deskových obrazů nejen v českém, ale i evropském měřítku.

Vystresovaná zvířata v ZOO dvorku

Po prohlídce hradu a osvěžení ledovou kávou Frappé na hradním nádvoří, míříme hlavní ulicí plnou restaurací a různých obchůdků k vlakovému nádraží. Cestou míjíme i kontroverzní podnik místního podnikatele Pavla Jindry, který si na zahradě svého domu vybudoval rádoby ZOO dvorek, kde chová v dosti bídných podmínkách nejen běžná zvířata jako jsou kozy a ovce, ale i lvici a pumu.

Proti jeho podnikání se zatím marně staví zdejší obyvatelé i s vedením obce. Možná je nejvyšší čas, aby se stavem zjevně vystresovaných zvířat začala zajímat Veterinární správa, případně Policie.

Naše putování končí na karlštejnském nádražíčku, které v minulých letech prošlo zdařilou rekonstrukcí. Nasedáme do příměstského vláčku a už nyní se těšíme na další setkání s Vámi na cestách po České republice.

 

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar