Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak jsme za jedno odpoledne prošli obě Ameriky. I s Kanadou a Mexikem. Český poutník

06.07.2019
Jak jsme za jedno odpoledne prošli obě Ameriky. I s Kanadou a Mexikem. Český poutník

Foto: René Flášar

Popisek: Vápencový lom Velká Amerika

FOTOGALERIE Když chcete objevit Ameriku, nemusíte cestovat přes oceán. Stačí zajet na Berounsko a vyšlápnout pár kopců. Ano, na dnešní putování vás pozveme do lomů Velká a Malá Amerika, ale nejen tam.

Naši cestu začínáme na železniční zastávce v Černošicích. Odtud nás modrá značka povede Karlštejnskou ulicí s původní místní zástavbou až na konec městysu. Odtud pak stoupáme vzhůru k Vonoklasům.

Historické Vonoklasy

Historicky je doložen slovanský původ této obce. Významný archeologický nález hrobu s kosterními pozůstatky a šperky z přemyslovského období dokladá původní osídlení Vonoklas již od 11. století. Dokumentace je uložena v pražském Národním muzeu. První písemný záznam o obci se dochoval z roku 1227, kdy český král Přemysl Otakar I. potvrdil donaci půdy ve Vonoklasech kapli svatého Václava v chrámu svatého Víta na Pražském hradě. Listinu následně potvrdil roku 1284 český král Václav II. a v roce 1359 i český král a římský císař Karel IV.

Kostel svatého Stanislava

Z Vonoklas pokračujeme po modré značce rozmanitou přírodou zdejší části CHKO Český kras přes obec Robin a osadu Dolní Robin až do Mořiny. Dominantou této obce je kostel svatého Stanislava, který je prvně zmiňován v roce 1353 jako farní. Původně šlo o gotickou svatyni, přestavěnou v 18. století v barokním slohu. Jednolodní stavba s obdélným, trojboce ukončeným presbytářem a obdélnou sakristií v ose se na západní straně pyšní hranolovou věží.

U zdejšího turistického přístřešku měníme modrou značku za žlutou a opět nás čeká vcelku prudké stoupání. Nad obcí přecházíme železniční trať směřující do zdejších lomů a po necelém dalším kilometru stojíme u okraje našeho dnešního hlavního cíle, lomu Velká Amerika.

Velká Amerika – místo natáčení mnoha známých českých filmů

Velká Amerika je největší vápencový lom z několika zdejších lomů. Jeho velikost je asi 750×150 metrů. Hloubka lomu bývá udávána v rozmezí 67 až 80 m. Dno je v nadmořské výšce 322 metrů (6. těžební patro), přičemž žádný jiný lom ve skupině do tohoto patra nezasahuje. Do nadmořské výšky 335 m (5. těžební patro, západní polovina dna lomu) je lom zatopen bezodtokým jezerem.

Lom vytváří impozantní kaňon a je vyhledávaným turistickým místem. Byly zde natáčeny i některé české filmy, napříkla Cesta na jihozápad, Limonádový Joe, Malá mořská víla… Přestože je přístup k okraji lomu zakázán, málokterý z turistů tento zákaz dodržuje. Prakticky nad skalními stěnami lomu tak vedou vyšlapané pěšinky, ze kterých je dechberoucí výhled na tuto přírodní krásu.

Nejen Amerika, ale také Mexiko a Kanada…

Od Velké Ameriky míříme po žluté značce k lomu Mexiko, u kterého se nachází od roku 2001 památník politickým vězňům. Umístění památníku není náhodné. V táboře Mořina, který byl jedním z pracovních útvarů věznice Praha-Pankrác, v extrémně tvrdých podmínkách pracovali odsouzení pro vápenku v Nučicích. Již během 2. světové války se v lomu nacházel trestanecký pracovní tábor, po jejím skončení zde pracovali němečtí zajatci a posléze političtí vězni komunistického režimu.

Žlutá značka pokračuje kolem lomu Kanada až k dnešnímu cíli naší cesty, lomu Malá Amerika. Délka lomu je 165 metrů. Dno je v nadmořské výšce 348 m. (5. těžební patro) a do výšky 4. těžebního patra je zatopen vodou, jež vytváří Rešenské jezero, které má rozlohu 0,86 hektaru. Je 165 metrů dlouhé a 57 metrů široké. Leží v nadmořské výšce 361 metrů. Voda v jezeře je tak průzračná a čistá, že v ní v současné době žijí i raci. Opuštěné štoly se záhy staly významným zimovištěm netopýrů. Vstup do zdejšího lomu je zcela zakázán.

Jak se v Amerikách těžilo…

Na rozdíl od dnešních velkolomů, kde se vápenec těží tím, že se ukusuje skalní stěna stále dopředu, Ameriky mají jinou historii. Nejdříve se těžil tento bílý, šedý a růžový kámen v okolí vápenky. Poté se směrem od ní rozeběhly průzkumné štoly, a tam kde dělníci narazili na čistý vápenec, začali těžit. Odstranili hlínu z povrchu a poté těžili v lomu jako v trychtýři. Nejprve odváželi kámen po povrchu koňskými povozy a železnicí, poté ve větší hloubce vytesali štoly a odváželi surovinu skrze ně. Čím hlubší byl důl, tím více pater štol bylo nutno vyrubat.

Kousek od lomu naše dnešní cesta končí, rozprostíráme karimatky a spacáky a uleháme k zaslouženému odpočinku. Zítra nás čeká cesta na hrad Karlštejn.

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar