Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Výlet do obce, která dala jméno přehradě. Hledání středu království Českého. Vítejte ve Slapech! Český poutník

19.08.2018
Výlet do obce, která dala jméno přehradě. Hledání středu království Českého. Vítejte ve Slapech! Český poutník

Autor: René Flášar

Popisek: Voda láká, láká a láká

FOTOGALERIE Letošní léto je nejlépe trávit u vody nebo alespoň v její blízkosti. Na dnešní putování se proto vydáme do obce Slapy, která dala jméno šesté největší přehradě České republiky. Do Slap sice nejezdí vlaková doprava, zato sem ale zajíždí příměstské autobusy z pražského Smíchova. Parkoviště pro automobily najdete přímo v centru obce, naproti kostelu.

A právě u kostela svatého Petra a Pavla náš dnešní výšlap začneme. Zbudován byl za zbraslavského opata Wolfganga Šváchy, který zastával svůj úřad v letech 1684-1716. Autorem návrhu církevní stavby je Jan Santini. Osmiboká loď je zaklenuta poměrně velkou cihlovou kopulí s mohutnou lucernou. Pravidelný osmiúhelník tvoří též nevysoká věž na západní straně. Na opačné straně se k lodi přimyká obdélný, trojboce uzavřený presbytář. Zařízení svatyně je převážně barokní. Oltářní obraz na plátnu představuje svatého Petra, jemuž odevzdává Ježíš klíče a vedle něhož klečí svatý Pavel.

Po červené

Od kostela, který je hlavní dominantou Slap, se vydáváme po červené turistické značce ke kapli Nanebevzetí Panny Marie, která stojí na místě zvaném Na Rovínku. Než k ní ale dorazíme, odbočíme na začátku chatové oblasti ze značené cesty a s mobilem v ruce se snažíme najít střed království Českého.

Falešný střed českého království

Daří se nám to po malé chvíli, ale bez map v chytrém telefonu bychom tohle místo těžko našli. Tři kříže s lavičkou jsou schované v lese pod chatami a nevede k nim žádná oficiální cesta. Z informační cedulky se pak dozvídáme, že nikdo neví, proč je toto místo označováno za střed českého království a že se ve skutečnosti o žádný střed země České nejspíš nejedná.

Kaple nad vodou

Vracíme se na červenou značku a míříme ke kapličce. Procházíme kolem zátočiny plné jachet. Konečně celá chatová osada Na Rovínku je netradiční, skládá se z karavanů, hausbotů a jachet.

Mariánská poutní kaple na samém okraji pevniny, za ní už se nachází jen vodní dílo Slapy, pochází z roku 1841. Empírová čtvercová stavba byla postavena na popud místního vojenského vysloužilce Jakuba Záhorského. Opravena byla v letech 1929 a 2001. V roce 2006 byla slavnostně znovu vysvěcena.

Filmový zámek

Stejnou cestou se vracíme do Slap, kde se ještě zastavíme před vstupem do místního zámku. Ten není veřejnosti běžně přístupný, ale lze si ho pronajmout pro různé společenské a kulturní akce. Jeho interiéry hodně využívají filmaři. Natáčel se zde například film Jiřího Menzla Obsluhoval jsem anglického krále.

U zámku naše dnešní výprava končí. Pokud byste měli ještě chuť vydat se na další putování, můžete se vydat například do legendárních Svatojánských proudů. Stejnojmenná naučná stezka začíná kousek za hrází slapské přehrady.

Reportáž vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem.

Vložil: René Flášar

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace