Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za tohle by se mělo demonstrovat na náměstích. Humáč na humáč. A kronika moderních dějin ČR. Zápisníček A.V.

komentář 05.08.2018
Za tohle by se mělo demonstrovat na náměstích. Humáč na humáč. A kronika moderních dějin ČR. Zápisníček A.V.

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Ilustrační fotomontáž

FOTO Tak zase sekera. „Hrozně rád bych se vrátil na základku na hodinu prvouky a popovídal si s paní učitelkou na téma ´mírný podnebný pás´,“ poznamenal trefně na Twitteru muž (nebo žena, nebo cokoliv mezi tím) s nickem Phil Hazard. Protože mám v bytě příjemných, setrvalých 32 stupňů Celsia, zdrhli jsme na chatu. A vydrželi tam do té doby, kdy přestala téci voda. Protože sucho. Dovolím si zde ocitovat text mailu mého zástupce, Štěpána Chába, jinak též našeho komentátora: „Vážení a milí, Anička si bere neplánované volno z důvodu uvaření vlastní hlavy. Vše, co se tedy má dostat na Krajské listy, posílejte, prosím, na mou uvařenou hlavu. Neplánované volno by mělo trvat do neděle. Uvidíme. Jsem já, v rozpacích zastupující, Štěpán.“ Tak proto sekera, která měla trvat i tento víkend, jenže Hvozdy nad Štěchovicemi postihlo sucho a výpadek vody. To ale není jediný důvod.

Přiznám se bez mučení. Kauzu H-System bych mohla studovat týden a v neděli bych měla víc otázek než odpovědí. Počítám, že běžní občané jsou na tom podobně. Ti praví, věci znalí novináři chrlí komentáře i zpravodajské články, marně se pokoušeje vecpat do únosné délky dvacet let neúnosných právních tahanic, které vyústily v rozsudek Nejvyššího soudu, podle něhož by měli bývalí klienti zkrachovalé společnosti H-System do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích. Týká se to asi 60 rodin, poškozených v kauze H-System je dohromady více než tisíc.

Vzbouření na vsi

Těžko říci, proč zrovna tato kauza má tak velký ohlas. Patrně jde o poslední kapku do poháru hořkosti ze stavu naší justice. Takřka okamžitě po zveřejnění rozsudku začaly pršet na Facebooku dost drsné komentáře od lidí, kteří to opravdu nemívají ve zvyku. Novinář Petr Kamberský sdílel příspěvek svého kolegy z četky Jakuba Dospivy, zahraničáře, toho času v Bruselu:  „Jako úplně tomu nerozumím, ale tohle je přesně ta chvíle, kdy lidi asi uvažujou o tom, že flaška plná benzínu se zapáleným hadrem v hrdle a hozená s dostatečnou rotací správným směrem má tak nějak najednou větší smysl než důvěra v právní stát." Šéfeditor Parlamentek zase poznamenal (a já si s dovolením vypůjčila část do titulku): „H-System? Humáč na humáč. Ze všech stran. Kronika moderních dějin ČR.“ Za normálních okolností bych teď celou kauzu stručně popsala, ale… Jako úplně tomu nerozumím.

Horoměřické domky, z nichž by se měli jejich obyvatelé vystěhovat, vypadají v horkém odpoledni tak mírumilovně... Foto Vít Hassan

Novinář, publicista a stand up komik Miloš Čermák se ozval také iHned, 24. července: „Kauza H-System se zcela rozchází se vším, co máme v povědomí spojené se slovem spravedlnost. Jestli se majitelé domů, kteří si je dostavili svépomocí (a se souhlasem bývalého nuceného správce), budou muset vystěhovat, je to ostuda naší společnosti. Pro mě je to mnohem jasnější a srozumitelnější důkaz prohry občanské společnosti než celé kvičení kolem Babiše, komunistů atd. To odráží výsledek voleb, jakkoli si o tom můžu myslet, co chci. Jestliže majitelé domů v Horoměřicích budou muset své domovy vyklidit, je to důkaz toho, že vítězí zvůle a nespravedlnost!“ sdílel na FB.

Hvížďalův paradox lži

„Svádět všechno na justici je velmi nespravedlivé a jde o pokryteckou lež. A při této příležitosti je třeba připomenout i tezi ruského filozofa Nikolaje Bardějeva, která se nazývá Paradox lži. Lež totiž byla podmínkou, která dala vzniknout totalitě. Čili dnes může Paradox lži zase nastartovat zrod autoritářského režimu. Naším úkolem proto je nevzdávat se i v takto složité kauze hledání pravdy, protože ta existuje vždycky, i když se zdá, že cesta k nalezení pravdy je skoro nemožná. Vzdát se pravdy totiž znamená vzdát se etiky, bez níž žádné společenství dlouho nepřežije,“ napsal v sobotu novinářský doyen Karel Hvížďala pro ČRo Plus s tím, že v minulém pravomocném rozsudku v kauze H-System z roku 2004 stojí,  že pan Smetka tehdejšímu hlavnímu poradci premiéra Miloše Zemana, panu Miroslavu Šloufovi, nosil v kufrech peníze, a že tři obvinění byli amnestováni prezidentem Klausem, takže za celý velký malér byl nakonec odsouzen jen ten Smetka (odseděl si dvanáct let, již je dávno venku, ale kauza stále není u konce – dodávám já). Pan Hvížďala viní stát a politiky, cituji: „Jde evidentně o jedno z mnoha obřích selhání českého státu v devadesátých letech, jak o tom hovořil Pavel Rychetský. A my musíme dodat i tehdejších politických představitelů výkonné i ústavodárné moci: tedy ČSSD a ODS.“

Mnozí, kteří by měli odejít, jsou již v důchodovém věku. Foto Vít Hassan

O tom žádná. Jenže, pane Hvížďalo, kdyby česká justice fungovala, mnohé, ba dokonce většina těchto zlodějin a podvodů by neměla šanci se vůbec stát. Dokonce ty úpravné domky v Horoměřicích by ani nestály. Soudce Kamil Kydalka, který se pro změnu zastává státu, řekl:  „Stát neselhal, lidí je mi líto, ale přes zákaz soudu neměli stavět dál,“ sdělil v DVTV. V jiné televizní debatě padlo, že hlavně je neuvěřitelná doba od počátku kauzy k dnešnímu verdiktu. „Je to jednadvacet let a pan Smetka, který to celé spískal, si už odseděl dvanáct let v kriminále. Neuvěřitelná vizitka české justice,“ žasl Pirát Ferjenčík. Takže - naše justice je bezzubá, nepředvídatelná a delší než Lovosice.

Souzení okradených v Čechách

K tomu jen zábavnou poznámku. Můj kamarád patří také k obětem H-Systemu, ten ale nic nedostavoval, je členem družstva Maják (ti, co si domy dostavěli, patří do družstva Svatopluk), těch 200 tisíc, co do H-Systemu na počátku devadesátek za pomoci celé rodiny vložil, dávno oželel a teď jen s mírně pobaveným zájmem sleduje, jak se to celé vyvíjí. Vyprávěl mi, že právní zástupkyně Majáku Hana Marvanová zažalovala v jedné fázi stát, vyhrála, ale dotyčný soudce to vyřešil šalamounsky. Je totiž jakýmsi zvykem počítat jako odškodnění 15 000 korun za rok. Ale soudce tu částku přiřkl všem členům Majáku - asi stovce postižených - dohromady, takže to hodilo cca dva litry pro každého. Paní Marvanová se prý ale nevzdala a místo hromadné žaloby připravila sto žalob, za každého jednu. Ty jsou teď ve fázi vypořádávání. Každý soudce to soudí jinak, takže jeden klient snad dostal sto tisíc, mnozí pro změnu vůbec nic…  Ten můj kamarád patří k těm druhým.

Chamtivé hyeny a kafkovský proces

Takže ještě jednou.  Podvedení klienti H-Systemu, kteří přišli o celoživotní úspory. Prapodivné finanční toky, ve kterých záhadně zmizely dvě miliardy korun - od tisícovky klientů toužících po bydlení a bank, které daly úvěry projektům Petra Smetky. Největší pohledávka si „odcestovala“ na Kypr. Současný konkurzní správce Josef Monsport. Taky zajímavé. To je bývalý komunistický prokurátor, který pronásledoval disidenty, což potvrdil za Jazzovou sekci Karel Srp. „JS má do této chvíle 63 ověřených strojopisných stran podepsaných JUDr. Monsportem z let 1986-1988, kdy byl prokurátorem oddaným normalizaci. Jeho podpisy jsou pod výslechy disidentů, usneseních o domovních prohlídkách, nařízeních zabavovat poštu, usneseních o uvalení vazby, které zadrženým osobně sděloval, podpisy schvaloval záznamy o zabavených věcech při domovních prohlídkách, avšak nařizoval některé položky vypustit (např. Seifertovu Nobelovu cenu), zamítal uvězněným soudní řízení na svobodě, rodičům zadržených zablokoval úspory na vkladních knížkách, při výsleších nedovoloval zadrženým psát si poznámky atd. Dohledány budou doklady další, např. výhružné dopisy manželkám uvězněných za nevhodný obsah dopisů. Karel Srp, předseda Jazzové sekce, 25.7.2018.“ Plus jakýsi Josef Monsport figuruje v kauze Panama Papers, ulil si bambiliony na ostrov Samoa. Náš Monsport ale tvrdí, že je to jiný Josef Monsport :-)

Tyto domky chce Josef Monsport prodat. Foto Vít Hassan

Konání toho ´našeho´ Monsporta popsal jeden komentátor velmi vtipně: „Samotné prohlášení stávajícího konkurzního správce Monsporta vypadá jako prohlášení chamtivé hyeny. K soudu prý přistoupil, protože chce příkazem k vystěhování docílit většího zisku, než kdyby se domy prodávaly s lidmi s opcí na dožití. Nedej bůh, že by si je potřetí v minulosti podvedení lidé mohli koupit.“ A dále: Z původních pachatelů tři unikli trestu, protože je soudy nedokázaly po mnoho let odsoudit. Jmenují se Jaroslav Vítek, Jaroslav Eliáš a Ladislava Tůma. Následně se jim dostalo výsady být omilostnění amnestií bývalého prezidenta Václava Klause v roce 2013… „To, co se nyní odehrává, je jen pointou jedné velké tragédie. Celý případ vytunelovaného H-Systemu je dokonalou ukázkou zadrhávání, až selhávání právních mechanismů. Soudy, jež se rozpadly na několik větví, se vlečou neuvěřitelných osmnáct let. To je doba, která má k přiměřenosti tak daleko jako Petr Smetka k poctivému podnikateli. Desítkám a stovkám lidí, které podvedl, se v 21. století vlastně celý život proměnil v kafkovský Proces,“ napsal komentátor Honzejk.

Vládo, jeď do Horoměřic a…

Z výše uvedeného je nad slunce jasnější, jak nám ta justice drhne. A je nejvyšší čas s tím něco dělat. A je též jasné, že to nebude jednoduché, jde o obrovský, provázaný systém, na nějž nelze jít s kladivem, ale za pomoci jemných chirurgických nástrojů. Ke všemu tomu málokdo rozumí, absolventy plzeňských práv bych raději vynechala… V programovém prohlášení současné vlády o tomto, možná největším problému naší země nenajdeme ani čárku. Řeší se tam zato, cituji, zavedení, nejpozději do konce roku 2018, slevy z jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory nad 65 let, žáky a studenty do dovršení věku 26 let. Možná je to dobře, tato vláda v čele s trestně stíhaným Babišem může být jen těžko garantem nutných změn v justici, že. Musí se to celé pořádně promyslet, což fakt není úkol pro osamělého střelce, byť by to byl třeba Pelikán. Ani pro politickou stranu, která se v kauze namočila, takže nám vypadává ANO, ČSSD a ODS. Politické body se sbírat nebudou, bude to dlouhá, těžká, odborná práce a velmi obtížný proces dohadování, aby se dospělo ke schůdnému, a hlavně kvalitnímu kompromisu. Vypadává tudíž TOP 09 a KDU-ČSL. Úkol pro příští vládu? Parlamentní komisi? Politickou stranu, co není líná, užvaněná a rozhádaná, třeba Piráty? Právnickou fakultu UK? Rozhodně ale doporučuju, z důvodů ryze symbolických, začít v horoměřické sokolovně. Ano, mají ji tam. Hospodu také.

STEM zjistil, že skoro všichni nesnášejí Kalouska

Celkově lze říci, že popularita politických osobností je nevalná, což tak nějak souvisí s tím, co stojí výše. A není to zrovna dobrá zpráva - výzkum ukazuje, že nejen v montovnách, ale i v politice prostě nejsou lidi. „V současné době nemáme žádné „politické hvězdy“, které by pozitivně oceňovala většina našich obyvatel," píše STEM. A pokračuje: Na čelném místě žebříčku popularity zůstává předseda hnutí ANO a premiér Babiš. Jeho popularita se dostala těsně pod padesát procent, což je jeho nejhorší výsledek od roku 2014. Patrným zvratem u něho nejspíše byla složitá cesta sestavování vlády. Svědčil by o tom fakt, že na druhé místo se dostal Jaroslav Faltýnek, který hrál významnou roli při vládním vyjednávání, i když jej stále ještě nezná sedmina našich obyvatel. Na třetím místě je předseda Pirátů Ivan Bartoš, jehož hodnocení je stejné jako v únorovém výzkumu.

V kontextu předchozích výzkumů nepřekvapí, že na čtvrtém místě zůstává Tomio Okamura. Podíváme-li se na graf podrobněji, vidíme, že hodnocení Okamury je velmi rozporné: na jedné straně má tábor pevných příznivců, na druhé straně skupinu silných odpůrců. Jednoznačně odmítavý postoj vůči němu zastává třetina veřejnosti.

Nejhůře hodnoceným politikem však není Tomio Okamura, ale Miroslav Kalousek. Krajně nepříznivě jej vidí téměř 60 % naší populace. Aspoň že ta kočka to ještě neví...

Kultůra v akváriu

Dějí se věci i ve světě divadelním… Jinak řečeno, vzhledem k počasí odteď už jen o vodních záležitostech. 12 000 litrů vody, 1,5 tuny oceli, 4 skleněné stěny a 1 herečka - to jsou základní čísla, která nejlépe vypovídají o novém pohybovém představení Nesnesitelná tekutost bytí režiséra Víta Neznala a jeho souboru. Základním tématem inscenace, která díky obrovskému akváriu a využití vody slibuje prý netradiční a silný divácký zážitek, se stala nejistota dnešního nepředvídatelného světa. Premiéra Nesnesitelné tekutosti bytí proběhne po třech letech (!) náročných příprav 30. srpna v jinak nepřístupné industriální hale Skleněnka vedle prostoru Jatka78 v pražské Holešovické tržnici v rámci festivalu Letní Letná.

 

„Nesnesitelná tekutost bytí je příběhem člověka, který se snaží vyrovnat s nejistotou dnešního světa i svojí vlastní, předvídat nepředvídatelné a připravit se na to, že navzdory předpovědi může zítra pršet,” říká o projektu režisér Vít Neznal. Scéně dominuje obrovské akvárium o rozměrech 2,8 x 2,8 x 2,8 metru, jehož konstrukce je výsledkem spolupráce se statiky z ČVUT, skláři a vodohospodáři.

Tapír se sprchuje, lední medvěd chladí zmrzkou

Pražská Zoo připravila svým chlupatým a pernatým svěřencům celou škálu variant, jak se v tropických dnech osvěžit. Zvířata tak mají k dispozici nejen bazény nebo vodní příkopy, některá mohou využít i mlžení či se nechat osprchovat. Především jim ale chovatelé nechávají volný přístup do vnitřních ubikací. Řada druhů v těchto dnech s oblibou využívá také vodu ve venkovních výbězích. Kromě jejich skotačení v bazénech a vodních příkopech je mohou návštěvníci spatřit i při tom, jak se nechávají od chovatelů sprchovat a polévat vodou z hadice. Jeleni bělohubí a sobi se zase mohou zchladit v bahništi. Lední medvědi mají k dispozici kromě bazénu či vodopádu také ledovač, trysky s rosením a jako pochoutku zmrzlinu ze zamražených ryb, ovoce a zeleniny (závidím!). Speciální ovocnou zmrzlinu dostávají také velké opice, primáti.

Přezdívku vodní pes nedostal pes pralesní jen tak náhodou. Umí se totiž dobře potápět a rád se dívá pod hladinu, co by mohl ulovit, foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Možnosti zchladit se ve vodě využívá i sup hnědý, foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Lama alpaka zvolila originální způsob osvěžení, vlezla si do korýtka s vodou, foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Některá zvířata se od chovatelů nechávají s oblibou sprchovat. Patří k nim například tapír jihoamerický, foto Petr Hamerník, Zoo Praha. Dobrej nápad, tapíre, jdu taky...

 

 

 

 

Vložil: Anička Vančová