Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naši populisté se tentokrát přepočítali. I ti, co si zahrávají se solidaritou národa

01.08.2018
Naši populisté se tentokrát přepočítali. I ti, co si zahrávají se solidaritou národa

Foto: DVTV repro

Popisek: Horoměřice, malé městečko u Prahy, je nyní ve středu zájmu

Snad každý alespoň průměrně inteligentní našinec dávno pochopil, že politikům, a to zdaleka nejen našim, nejde ani tak o blaho veřejnosti jako o svoje, a hlavním cílem jejich jednání je udržet se u moci a mít z toho profit. Řídí se výzkumy veřejného mínění a početné týmy „spin“ doktorů jim radí nejen co mají dělat, ale i říkat. Tak je tomu i v případě H-Systému. Jenže, podle názoru veřejnosti se mistři populismu tentokrát hodně přepočítali.

Jasně to dokazují reakce na sociálních sítích, které mají s ohledem na tisíce vyjádřených názorů značnou vypovídající hodnotu. Jen málokdo věří tomu, že premiér Andrej Babiš, který se svévolně ujal role jakéhosi mediátora, chce lidem, postiženým bytovým podvodem století, opravdu pomoci. „Jenom opravdoví hlupáci se domnívají, že chce pomoct lidem z Horoměřic. Je to čitelná, promyšlená, populistická předvolební kampaň, která má za cíl před volbami zvýšit preference ANO,“ myslí si například Miroslav z Brna. Vojtěch mu dává za pravdu a Babišovi doporučuje, aby na řešení situace poskytl dotaci padesát milionů korun z Čapího hnízda.

Predátor nebo spasitel?

A další Vojtěch už pouze ironicky glosuje: „Hurá. Babiš je náš spasitel. Ještě že ho máme, bez něj by byl konec světa.“ Petr připomíná, že samotný premiér Babiš ovládá stejné predátorské metody jako aktéři H-Systému a dokonce píše: „Jím okradení lidé páchají sebevraždy. Babiš bezohledně likviduje svoji konkurenci. Nemá svědomí ani kousek morálky. Nyní jenom hraje hru, která míří na komunální volby,“ stěžuje si na serveru Idnes.cz, patřící do svěřenského fondu premiéra Babiše. A je až podivné, že mu téměř nikdo neodporuje. Ostatně, na Idnes.cz to Babiš schytává ze všech serverů nejvíce.

Zlomek okradených

Valná část veřejnosti ovšem nestojí ani na straně klientů H-Systému a je patrné, že jsou o celé kauze velmi dobře informovaní. Podle většiny z nich by do vyřešení celého případu vůbec neměli zasahovat politici a zcela právem se zamýšlejí nad tím, jak je možné, že jiným lidem, postiženým sporným verdiktem soudů či exekucí, vůbec nikdo nepomohl. A jsou jich tisíce, nejen v případě bytových podvodů. „Uvědomte si, že na druhé straně sporu stojí tisíc okradených lidí, kteří čekají na to, až se domy prodají a až se jim část ukradené miliardy vrátí. Těch šedesát rodin je jen zlomek okradených,“ připomíná Petr na serveru Novinky.cz. Jakub je přesvědčen, že si členové družstva Svatopluk zahrávají se solidaritou národa. „Takže od dnešního dne se může každý, kdo čelí exekuci, obrátit na pana premiéra a on nějak zprostředkuje jednání mezi dlužitelem a věřitelem. Nebo jak mám jeho chování rozumět?“ zamýšlí se Martin.

O čem se nemluví

Mnozí si poté, co postupem času získali víc informací, myslí, že členové družstva Svatopluk udělali hodně chyb a bohužel za ně zaplatili. Odkazují i na zcela jiné chování členů dalšího družstva, postiženého krachem H-Systému ve Velkých Přílepech, kteří se rozumně domluvili se správcem konkurzní podstaty a domy včas odkoupili, zatímco členové BD Svatopluk chtějí ostatní očurat. „Proč by měla být zvýhodněna jenom část věřitelů?“ ptá se Jiří.

Celá řada čtenářů dokonce nahrazuje práci novinářů a upozorňují na podstatná fakta, týkající se kauzy H-Systém, o nichž se zřejmě záměrně příliš nemluví. Například o vazbách Petra Smetky na vlivné politiky ČSSD a ODS. Nebo připomínají, že již v roce 2001 soudy rozhodly, že se má družstvo Svatopluk zdržet jakéhokoliv zásahu do konkurzní podstaty a nerespektovalo to. Další zase zmiňují, že největším věřitelem zkrachovalého systému je firma Gomanold, registrovaná na Kypru, ale dělá mrtvého brouka. Stojí v pozadí a k ničemu se nechce vyjadřovat. Mimochodem Gomanold patří do portfolia bohaté banky J and T. Bude jistě zajímavé sledovat, co vše ještě v kauze H-Systém vyplave na povrch.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace