Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Naši populisté se tentokrát přepočítali. I ti, co si zahrávají se solidaritou národa

01.08.2018
Naši populisté se tentokrát přepočítali. I ti, co si zahrávají se solidaritou národa

Autor: DVTV repro

Popisek: Horoměřice, malé městečko u Prahy, je nyní ve středu zájmu

Snad každý alespoň průměrně inteligentní našinec dávno pochopil, že politikům, a to zdaleka nejen našim, nejde ani tak o blaho veřejnosti jako o svoje, a hlavním cílem jejich jednání je udržet se u moci a mít z toho profit. Řídí se výzkumy veřejného mínění a početné týmy „spin“ doktorů jim radí nejen co mají dělat, ale i říkat. Tak je tomu i v případě H-Systému. Jenže, podle názoru veřejnosti se mistři populismu tentokrát hodně přepočítali.

Jasně to dokazují reakce na sociálních sítích, které mají s ohledem na tisíce vyjádřených názorů značnou vypovídající hodnotu. Jen málokdo věří tomu, že premiér Andrej Babiš, který se svévolně ujal role jakéhosi mediátora, chce lidem, postiženým bytovým podvodem století, opravdu pomoci. „Jenom opravdoví hlupáci se domnívají, že chce pomoct lidem z Horoměřic. Je to čitelná, promyšlená, populistická předvolební kampaň, která má za cíl před volbami zvýšit preference ANO,“ myslí si například Miroslav z Brna. Vojtěch mu dává za pravdu a Babišovi doporučuje, aby na řešení situace poskytl dotaci padesát milionů korun z Čapího hnízda.

Predátor nebo spasitel?

A další Vojtěch už pouze ironicky glosuje: „Hurá. Babiš je náš spasitel. Ještě že ho máme, bez něj by byl konec světa.“ Petr připomíná, že samotný premiér Babiš ovládá stejné predátorské metody jako aktéři H-Systému a dokonce píše: „Jím okradení lidé páchají sebevraždy. Babiš bezohledně likviduje svoji konkurenci. Nemá svědomí ani kousek morálky. Nyní jenom hraje hru, která míří na komunální volby,“ stěžuje si na serveru Idnes.cz, patřící do svěřenského fondu premiéra Babiše. A je až podivné, že mu téměř nikdo neodporuje. Ostatně, na Idnes.cz to Babiš schytává ze všech serverů nejvíce.

Zlomek okradených

Valná část veřejnosti ovšem nestojí ani na straně klientů H-Systému a je patrné, že jsou o celé kauze velmi dobře informovaní. Podle většiny z nich by do vyřešení celého případu vůbec neměli zasahovat politici a zcela právem se zamýšlejí nad tím, jak je možné, že jiným lidem, postiženým sporným verdiktem soudů či exekucí, vůbec nikdo nepomohl. A jsou jich tisíce, nejen v případě bytových podvodů. „Uvědomte si, že na druhé straně sporu stojí tisíc okradených lidí, kteří čekají na to, až se domy prodají a až se jim část ukradené miliardy vrátí. Těch šedesát rodin je jen zlomek okradených,“ připomíná Petr na serveru Novinky.cz. Jakub je přesvědčen, že si členové družstva Svatopluk zahrávají se solidaritou národa. „Takže od dnešního dne se může každý, kdo čelí exekuci, obrátit na pana premiéra a on nějak zprostředkuje jednání mezi dlužitelem a věřitelem. Nebo jak mám jeho chování rozumět?“ zamýšlí se Martin.

O čem se nemluví

Mnozí si poté, co postupem času získali víc informací, myslí, že členové družstva Svatopluk udělali hodně chyb a bohužel za ně zaplatili. Odkazují i na zcela jiné chování členů dalšího družstva, postiženého krachem H-Systému ve Velkých Přílepech, kteří se rozumně domluvili se správcem konkurzní podstaty a domy včas odkoupili, zatímco členové BD Svatopluk chtějí ostatní očurat. „Proč by měla být zvýhodněna jenom část věřitelů?“ ptá se Jiří.

Celá řada čtenářů dokonce nahrazuje práci novinářů a upozorňují na podstatná fakta, týkající se kauzy H-Systém, o nichž se zřejmě záměrně příliš nemluví. Například o vazbách Petra Smetky na vlivné politiky ČSSD a ODS. Nebo připomínají, že již v roce 2001 soudy rozhodly, že se má družstvo Svatopluk zdržet jakéhokoliv zásahu do konkurzní podstaty a nerespektovalo to. Další zase zmiňují, že největším věřitelem zkrachovalého systému je firma Gomanold, registrovaná na Kypru, ale dělá mrtvého brouka. Stojí v pozadí a k ničemu se nechce vyjadřovat. Mimochodem Gomanold patří do portfolia bohaté banky J and T. Bude jistě zajímavé sledovat, co vše ještě v kauze H-Systém vyplave na povrch.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace