Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skandální kauza H-Systém. Kdo může za největší bytový podvod u nás? Soudy, úřady i politici

27.07.2018
Skandální kauza H-Systém. Kdo může za největší bytový podvod u nás? Soudy, úřady i politici

Autor: Jiří Hynek / Facebook

Popisek: V Horoměřicích to vře

I když se u nás slovo skandál nadužívá, v případě kauzy H-Systém je zcela na místě. Odráží totiž katastrofální stav naší justice, do nebe volající nemravnost politické reprezentace, i nepoučitelnost některých občanů. Veřejnost se každým dnem dovídá šokující informace o pozadí případu, který se táhne více než pětadvacet let. Navíc opakovaně dokazuje, že privátní média jsou mnohem odvážnější než ta veřejnoprávní.

Zatímco Česká televize v každé zpravodajské relaci dává prostor populistickým výrokům premiéra či ministrům, kteří se předhánějí v tom, kdo některým(!) obětem H-Systému najednou pomůže, jiná upozorňují na to, že to byli právě čeští politici, případně jejich spolupracovníci, kdo se rovněž podíleli na tomto ostudném příběhu.

Vystrašená ČT

A ČT, vystrašená hrozbami některých poslanců či členů rad, dokonce dopustila, aby si premiér Babiš přivlastnil výsledky její práce. V úterních Událostech a komentářích byl odvysílán souboj mezi konkursním správcem Josefem Monsportem a jedním z členů družstva Svatopluk, kteří se musí podle překvapivého verdiktu Nejvyššího soudu do měsíce vystěhovat ze svých domů. Monsport tak v přímém přenosu ČT opakovaně nabídl postiženým, aby jej kontaktovali, a slíbil, že je ochoten s nimi vyjednávat. Přesto vše se druhý den premiér Babiš předváděl před kamerami a nabízel, že zprostředkuje schůzku mezi oběma stranami. Ale to je v kontextu celého případu jen zanedbatelná událost. Zábavné ovšem bylo, když Babiš poskytl ČT dosti dlouhý rozhovor a poté se nechal slyšet, že nechce celou věc medializovat a divil se, že ČT o jeho úsilí věděla. To je náhoda, co?

Agenti H-Systému?

Premiér Babiš má velké štěstí, že jinak nemá s H-Systémem pravděpodobně nic společného, což se ovšem nedá říci o řadě jiných politiků. Ba naopak. Některé privátní weby zveřejnily informaci, že část peněz, které vložili důvěřiví klienti do projektu levného bydlení H-Systém, skončil v rukách některých sociálních demokratů! A to kvůli tomu, že byly z prostředků této společnosti vypláceny mzdy zaměstnancům aparátu ČSSD v době, kdy strana čelila vážným finančním problémům. A nejen to. MF Dnes již v listopadu 2000 upozornila, že se někteří členové ČSSD dokonce stali agenty H-Systému a získávali pro něj klienty. Mimochodem, autory článku byli známí investigativní reportéři Sabina Slonková a Hubert Kubík, v té době působící v MF Dnes.

Podvod na podvod

A právě Sabina Slonková, která dnes vede server Neovlivní.cz, zjistila i další šokující informace. Ve svém novém článku konstatuje, že majetky, z nichž mohly být alespoň zčásti uspokojeny nároky tisícovky klientů, kteří přišli o více než miliardu, zmizely pod rukama úřadů i přes plomby na katastru nemovitostí. Připomíná také, že hlavní aktér celé kauzy, zakladatel H-Systému Petr Smetka, nebyl potrestán za vylákání stovek milionů, protože jeho stíhání zastavila Klausova amnestie. Právě část majetku Petra Smetky, například lukrativní pozemky v hodnotě desítek milionů korun, z jejichž prodeje mohly být uspokojeny nároky podvedených klientů H-Systému, byly navzdory plombě přepsány na jiného majitele. Předtím byly vydražny za zlomek skutečné ceny. Vyšetřování dalšího podvodu bylo nakonec zastaveno kvůli promlčení. „Na další úřední osoby z katastru či soudu, který dražbu posvětil, nikdy nedošlo,“ konstatuje Sabina Slonková.

Skandální postupy státních úřadů i soudů dává autorka do souvislosti s tím, že když byl Petr Smetka před lety obviněn, ukázalo se, že první, co tehdy dělal, bylo shánění telefonu na Václava Klause a Miloše Zemana, šéfy dvou nejsilnějších stran té doby. A vyplatilo se. „Díky Klausově amnestii bylo zastaveno i Smetkovo stíhání pro miliardový podvod na bankách,“ píše Slonková, která se kauze H-Systém věnuje mnoho let.

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace