Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Skandální kauza H-Systém. Kdo může za největší bytový podvod u nás? Soudy, úřady i politici

27.07.2018
Skandální kauza H-Systém. Kdo může za největší bytový podvod u nás? Soudy, úřady i politici

Autor: Jiří Hynek / Facebook

Popisek: V Horoměřicích to vře

I když se u nás slovo skandál nadužívá, v případě kauzy H-Systém je zcela na místě. Odráží totiž katastrofální stav naší justice, do nebe volající nemravnost politické reprezentace, i nepoučitelnost některých občanů. Veřejnost se každým dnem dovídá šokující informace o pozadí případu, který se táhne více než pětadvacet let. Navíc opakovaně dokazuje, že privátní média jsou mnohem odvážnější než ta veřejnoprávní.

Zatímco Česká televize v každé zpravodajské relaci dává prostor populistickým výrokům premiéra či ministrům, kteří se předhánějí v tom, kdo některým(!) obětem H-Systému najednou pomůže, jiná upozorňují na to, že to byli právě čeští politici, případně jejich spolupracovníci, kdo se rovněž podíleli na tomto ostudném příběhu.

Vystrašená ČT

A ČT, vystrašená hrozbami některých poslanců či členů rad, dokonce dopustila, aby si premiér Babiš přivlastnil výsledky její práce. V úterních Událostech a komentářích byl odvysílán souboj mezi konkursním správcem Josefem Monsportem a jedním z členů družstva Svatopluk, kteří se musí podle překvapivého verdiktu Nejvyššího soudu do měsíce vystěhovat ze svých domů. Monsport tak v přímém přenosu ČT opakovaně nabídl postiženým, aby jej kontaktovali, a slíbil, že je ochoten s nimi vyjednávat. Přesto vše se druhý den premiér Babiš předváděl před kamerami a nabízel, že zprostředkuje schůzku mezi oběma stranami. Ale to je v kontextu celého případu jen zanedbatelná událost. Zábavné ovšem bylo, když Babiš poskytl ČT dosti dlouhý rozhovor a poté se nechal slyšet, že nechce celou věc medializovat a divil se, že ČT o jeho úsilí věděla. To je náhoda, co?

Agenti H-Systému?

Premiér Babiš má velké štěstí, že jinak nemá s H-Systémem pravděpodobně nic společného, což se ovšem nedá říci o řadě jiných politiků. Ba naopak. Některé privátní weby zveřejnily informaci, že část peněz, které vložili důvěřiví klienti do projektu levného bydlení H-Systém, skončil v rukách některých sociálních demokratů! A to kvůli tomu, že byly z prostředků této společnosti vypláceny mzdy zaměstnancům aparátu ČSSD v době, kdy strana čelila vážným finančním problémům. A nejen to. MF Dnes již v listopadu 2000 upozornila, že se někteří členové ČSSD dokonce stali agenty H-Systému a získávali pro něj klienty. Mimochodem, autory článku byli známí investigativní reportéři Sabina Slonková a Hubert Kubík, v té době působící v MF Dnes.

Podvod na podvod

A právě Sabina Slonková, která dnes vede server Neovlivní.cz, zjistila i další šokující informace. Ve svém novém článku konstatuje, že majetky, z nichž mohly být alespoň zčásti uspokojeny nároky tisícovky klientů, kteří přišli o více než miliardu, zmizely pod rukama úřadů i přes plomby na katastru nemovitostí. Připomíná také, že hlavní aktér celé kauzy, zakladatel H-Systému Petr Smetka, nebyl potrestán za vylákání stovek milionů, protože jeho stíhání zastavila Klausova amnestie. Právě část majetku Petra Smetky, například lukrativní pozemky v hodnotě desítek milionů korun, z jejichž prodeje mohly být uspokojeny nároky podvedených klientů H-Systému, byly navzdory plombě přepsány na jiného majitele. Předtím byly vydražny za zlomek skutečné ceny. Vyšetřování dalšího podvodu bylo nakonec zastaveno kvůli promlčení. „Na další úřední osoby z katastru či soudu, který dražbu posvětil, nikdy nedošlo,“ konstatuje Sabina Slonková.

Skandální postupy státních úřadů i soudů dává autorka do souvislosti s tím, že když byl Petr Smetka před lety obviněn, ukázalo se, že první, co tehdy dělal, bylo shánění telefonu na Václava Klause a Miloše Zemana, šéfy dvou nejsilnějších stran té doby. A vyplatilo se. „Díky Klausově amnestii bylo zastaveno i Smetkovo stíhání pro miliardový podvod na bankách,“ píše Slonková, která se kauze H-Systém věnuje mnoho let.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace