Levý Hradec: Sídlil zde přemyslovský kníže Bořivoj I., je tu první kostel v Čechách... Český poutník
18.02.2018
Foto: René Flášar
Popisek: Kostel v Levém Hradci
FOTO Při dnešním putování se vydávám jen kousek za hranici našeho hlavního města. Čeká mně necelých sedm kilometrů poznávání středočeské krajiny a české historie. Startuji na vlakové zastávce Úholičky nedaleko Roztok u Prahy. Po naučné stezce Rozhlédni se člověče mířím k vyhlídkovému místu na kopec Podmoráň… Dnes startuje nová víkendová rubrika Reného Flášara Český poutník. Pojďte se s námi podívat na nejzajímavější místa naší krásné země.
Cesta je místy sice docela prudká, ale protože jde o můj první únorový výšlap, jsem plný sil a kopec zdolávám skoro tak dobře, jako promazaná lanová dráha. Za pár minut už se proto kochám výhledem na Řež u Prahy a železniční trať z Prahy do Ústí nad Labem, která v dlouhém oblouku obklopuje řeku Vltavu.
Pohled na Řež z vyhlídky nad obcí Úholičky
Domov blesků
Vracím se zpět k výchozímu bodu naučné stezky a mířím tentokráte na druhou stranu k vyhlídce Stříbrník. Kousek od vyhlídky je nevyšší bod tohoto kopce, právě jsem vystoupal do výše 311 metrů nad mořem. Zdejší dominantou ale není žádný kostelík nebo rozhledna, nýbrž stožáry vysokého napětí. Že se tato oblast kvůli tomu líbí bleskům, je nejlépe patrné z okolních opálených stromů. Nechtěl bych tu být při jarní bouři...
Spálené stromy a stožáry vysokého napětí...
Další mé kroky po naučné stezce vedou na bývalé hradiště z doby kamenné. Jeho existenci dnes už připomínají jen naučné tabule. Poznávacím znamením místního lidu prý byly hliněné nádoby s uchem ve tvaru půlměsíce, který oběma svými hroty vyčníval vysoko nad okraj nádoby. Tato kultura získala svůj název podle lokality prvního nálezu - řivnáčská kultura. Pár metrů od bývalého hradiště se nachází další z vyhlídek. Nese stejné jméno jako hradiště, tedy Řivnáč. Tady naučná stezka Rozhlédni se člověče končí a já proto pokračuji dál po žluté turistické značce do Levého Hradce.
Rozcestník je na mohutném stromě
Kde žil Bořivoj I.
Z naučných materiálů se dozvídám, že hradiště Levý Hradec se stalo prvním centrem přemyslovského státu a sídlem knížete Bořivoje I. Založeno bylo v polovině 9. století a je tvořeno dvěma samostatně opevněnými částmi - akropolí v okolí kostela svatého Klimenta a předhradím rozprostřeným jihozápadně za roklí ´Ve Vikouši´.
Kostel svatého Klimenta
Levý Hradec je taktéž považován za kolébku křesťanství v našich krajích. Právě zde byl totiž za knížete Bořivoje vybudován první kostel v Čechách. Již tenkrát, tedy kolem roku 880, byl kostel zasvěcen svatému Klimentovi. Přemyslovský svatostánek však nemá s dnešní podobou kostela mnoho společného. Původně byl nejspíš dřevěný a kamennou stavbou byl nahrazen až někdy v 11. století. Stavba měla podobu rotundy, jejíž základy byly objeveny pod podlahou dnes stojícího kostela.
Levý Hradec
Lokalita Levého Hradce je od roku 1958 chráněna jako kulturní památka České republiky a v roce 1978 bylo zapsána na seznam národních kulturních památek. Z Levého Hradce směřuji k cíli své dnešní cesty, kterým je vlaková zastávka Roztoky – Žalov.
Tipy
Osobní vlaky jezdí z Roztok Žalova co půl hodiny ve směru na Ústí nad Labem nebo na Prahu. Platí zde tarif PID. Občerstvit se doporučuji v Medové kavárně v Levém Hradci.
Vložil: René Flášar