Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Najeli jsme na systém ´gazela´, říká Helena Vondráčková a přiznává, že tatínkovi se to nelíbilo jako „moc ulíznuté“. Bez čeho by to ale nešlo? Prozradila leccos o svých mužích i jak jí málem v Německu zatkli za drogy

31.08.2016
Najeli jsme na systém ´gazela´, říká Helena Vondráčková a přiznává, že tatínkovi se to nelíbilo jako „moc ulíznuté“. Bez čeho by to ale nešlo? Prozradila leccos o svých mužích i jak jí málem v Německu zatkli za drogy

Foto: Česká mincovna

Popisek: Helena Vondráčková

Ačkoliv zpěvačka Helena Vondráčková oslaví své sedmdesátiny až příští jaro, už nyní spřádá plány na obří výroční vystoupení v největší české hale. „Energie mám zatím na rozdávání,“ řekla v rozhovoru pro magazín5plus2. Momentálně se raduje hlavně z nového vinylového vydání její slavné desky Vodopád. Vinyly jsou totiž opět in, stejně jako Helenka.

Sbírám vinyly, říká Helena

„Je to hlavně velká radost,“ svěřuje se. „Sama jsem sběratel desek. Mám jich snad pět . Byly doby, kdy jsme si vozili veškeré materiály pro naši inspiraci ze zahraničí, a některé kousky jsou pro mě opravdové poklady. K deskám mám zkrátka mnohem srdcovější vztah než k cédéčkům. Takže mám radost, že patřím mezi první dámy této republiky, co se týče populární hudby, kterým tahle krásná vinylová věc vychází.“ Vodopád je deska, na které v roce 2000 zazněla taneční hitovka Dlouhá noc, píseň, kterou se Helena vrátila na výsluní.

Dlouhá noc? Tatínkovi se nelíbila

„Byl to takový přelom v mé kariéře,“ vzpomíná zpěvačka. „Zvolili jsme tehdy pro mě úplně jiný styl hudby, a sice hodně taneční, což byl obecně ve světě velký trend. Pak jsme také udělali změnu v image a najeli na systém gazela. Zdeněk Fencl mě jinak namaloval, učesal… Vzpomínám si, že tatínkovi se to tenkrát nelíbilo a říkal, že to mám moc ulíznuté. Takže první reakce doma moc nadšené nebyly,“ směje se.

Byla ze mě královna diskoték

„Nejvýraznější a pro mě nejdůležitější reakce na celé tohle nové pojetí ale nastala u mladé generace. V té době už jsem nebyla nejmladší. Moje publikum se mnou sice stárlo, ale mladí lidé měli své oblíbence. Bylo to něco, co šlo svým způsobem mimo mě. Jenomže touhle změnou jsem je dostala. Najednou ze mě byla královna diskoték. Dlouhá noc se hraje doteď a lidé na koncertech šílí. Pokaždé ji musím zazpívat. Bez ní by mi to neprošlo,“ říká Vondráčková.

V Riu protančila celou noc ve škole samby

Za svou kariéru projela celý svět, má tedy na co vzpomínat. „Je pravda, že člověk nebyl na dovolené, tak- že určitá pracovní svázanost tam byla. Ale zase na druhou stranu šlo mnohdy o dlouhodobější turné, takže čas na poznávání krajiny i lidí se našel. Byla jsem se například podívat na závody F1 v Melbourne. To byl ohromný zážitek. V Brazílii jsem byla na škole samby, kde jsem tancovala až do rána,“ vzpomíná na zlatá osmdesátá léta. „Vzpomínám, jak se tehdy Karel Svoboda křižoval, že druhý den nebudu moci zpívat. Křížem krážem mám procestované Polsko nebo také NDR. Měla jsem navíc štěstí, že jsem byla dobře jazykově vybavená, takže mi nedělalo problém se domluvit, ale také zpívat v cizí řeči. Bez potíží byla němčina, angličtina i francouzština, ze které jsem maturovala. Jednou jsem dokonce zpívala i v japonštině,“ chlubí se.

Pozitivní test na drogy?

Do Německa se vrací i na dovolené. Jen ta nedávná na Rujáně se jí málem vymstila. Němečtí policisté jí totiž při silniční kontrole zjistili stopy drog. „Zpočátku jsem vůbec nevěděla, co po nás ti policisté budou chtít. Máme opravdu obrovský karavan, vlastně spíš vypadá jako autobus, a tak jsme si říkali, jestli nechtějí zkontrolovat, zda někoho nepřevážíme. Že nás budou testovat na drogy, nás ale rozhodně nenapadlo,“ vzpomíná na šílený začátek dovolené. „Byli ale moc slušní a nakonec mě i poznali. Proběhlo to bez potíží a pustili nás. Stejně jsem ale vůbec nechápala, jak je možné, že se na mém drogovém testu při stěru z rukou objevily dvě čárky. Až o něco později, když jsme pokračovali v cestě, tak mi Martin říká: „Nemohla za to ta tvoje konopka?“ Mám totiž občas trochu bolavý palec, takže si ho mažu konopnou mastí. Nic jiného to nemohlo být, protože s drogami jsem neměla nikdy nic společného a ani mít nebudu,“ tvrdí zpěvačka.

Dovolená se psem

Na studenou Rujánu prý jeli kvůli psovi, ovčačce Elze. „Předtím jsme byli měsíc na Floridě, kde máme spoustu přátel, a tam jsme se smažili v horku dostatečně. Pak jsme přijeli domů a manžel říká: „Poslyš, ten náš pes nebyl ještě u moře. Musíme s ním jet!“ A navrhnul právě Rujánu. Byl květen a mně bylo jasné, že tam bude vítr a zima. Znám to dobře. Jednou jsem tam pozvala na dovolenou své rodiče a byla tam taková kosa, že se tatínek po dvou dnech rozčílil a vracel se s maminkou domů se slovy: Tak tady já nebudu! Takže jsem o téhle naší psí dovolené neměla valné představy. A taky to tak dopadlo, protože jediný, kdo se tam koupal, byl náš pes,“ popisuje svou dovolenou Helena.

Láska na první pohled, co neklapla

Kontroverzní Martin Michal, co se tak rád soudí, je už Heleniným druhým manželem. Ten první jí málem stál kariéru, taková to přitom původně byla láska. Jmenoval se Helmut Sickel a byl muzikant. „Setkali jsme se poprvé na festivalu v polských Sopotech. Sbalil mě až později. Už tam jsem po něm ale koukala. Bylo to v roce 1977. Shodou okolností jsem tam vyhrála cenu Grand Prix za Malovaný džbánek Jindry Brabce a Jiřího Aplta. Soutěžila tam i německá skupina Kreis (Kruh). On tam hrál na baskytaru. Oni všichni vypadali hrozně hezky, ale on byl nejhezčí. Stál tam takhle vzadu v zákulisí. A když jsem převzala cenu a vycházela ven, tak tam stál na schodech. Je to totiž letní divadlo v lese. A byl první, kterej mi blahopřál. Já si říkala: „Sakra, to je...“ A tak se na mě hezky díval,“ vzpomíná Helena na svou velkou lásku.

Helmut jí málem stál kariéru

„Pak jsem ho viděla v hotelu ve foyer, ale prošel tam s nějakou blondýnou. Tak si říkám: „Hm, tak z toho nic nebude.“ Ale asi za půl roku jsem jela do Berlína točit nějakou televizi a skupina Kreis tam byla taky. A taky Karel Vágner, který se s nimi nějak znal a přišel ke mně a říká: „Hele, to je pěknej kluk, viď, ten baskytarista.“ A pak šel k němu a říkal: „Hele, tak jdi a řekni jí: „Ahoj.“ Třeba to zabere. A zabralo.“ Po pár letech společného soužití zůstal Sickel v západním Německu a psychicky vyčerpaná zpěvačka se najednou ocitla jako žena emigranta definitivně na vedlejší koleji. Spekuluje se, že v té době prý navíc musela na potrat, Helmut údajně společné dítě nechtěl. Koncertovala sice s Neckářovou skupinou Bacily, ale ubylo televize a její kariéra se ocitla blízko bodu mrazu. Počátkem 90. let se Helmut z emigrace vrátil. Od ostříleného muzikanta se západními zkušenostmi a domácím studiem se očekávalo, že naši pop scénu pěkně rozjede.

Pro Michala je už pátou manželkou

Nestalo se a skončili i v manželství, do Helenina života vstoupil nový muž, právě Martin Michal, s nímž chodila již posledního půldruhého roku svého manželství se Sickelem. V roce 2001 se Helena se Sickelem rozvedla a o rok později si vzala Michala. Pro něj to byla už pátá svatba… Kdyby se rozhodovala znovu, dnes by populární zpěvačka udělala hodně věcí jinak. Ale ví, že čas už nevrátí, a tak se snaží užívat toho, že je konečně šťastná. Vždyť za místo na výsluní zaplatila víc, než se zdá, a než kdykoliv veřejně prozradila.

Jak hodlá oslavit kulaté narozeniny? Blíží se jí sedmdesátka… „To číslo se mi vůbec nelíbí. Trochu bych ho změnila,“ říká Vondráčková, která díky životosprávě a patrně i četným plastickým operacím vypadá na pětačtyřicet. „Každopádně zatím to vypadá na obrovský narozeninový koncert. Zatím jednáme s O2 arenou, takže uvidíme. Nezůstane ale jen u Česka, protože se ozvala také Bratislava a Košice. Navíc budu ještě na Slovensku koncertovat s Alexandrovci a chceme také vydat speciální kolekci pěti CD,“ popisuje velkolepé plány. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.                         

Vložil: Dáša Vrchotová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace