Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Česká národní banka škodí národu: Jde o ztráty několika miliard Kč ročně, její umělé oslabování koruny je i proti zákonu. Penzista opět píše prezidentovi; odvolejte Singera hned

26.04.2016
Česká národní banka škodí národu: Jde o ztráty několika  miliard Kč ročně, její umělé oslabování koruny je i proti zákonu. Penzista opět píše prezidentovi; odvolejte Singera hned

Foto: ČNB

Popisek: ČNB, ilustrační foto

Ing. Josef Mrázek, CSc., autor tohoto článku a náš věrný čtenář, je již v penzi; vystudoval ČVUT, fakultu elektroinženýrství, pak pracoval jako vědecký pracovník v oboru fyzika dielektrik a atmosférických výbojů. Angažoval se i v politice, je viceprezidentem Svazu pacientů ČR a delegátem za ČR v IAPO, věnuje se též politologii a teorii důchodových systémů. „Otevřené dopisy poslané panu prezidentovi ve věci poškozování České republiky Českou národní bankou vyvolaly živý zájem a potvrdilo se, že mají širokou podporu občanů. Zatím však nepřinesly viditelný výsledek a proto zopakuji a doplním základní argumenty, o které se nutnost nápravy opírá,“ píše ve svém dalším příspěvku o škodlivé politice ČNB. A pokračuje…

Nejen podle občanského pohledu na věc, ale také po odborném ekonomickém rozboru dost překvapuje, že se nikdo z odpovědných činitelů nezabývá kvantifikací obrovských ztrát třeba jen v zahraničním obchodu, které banka způsobuje. Snad ještě hůře na tom je chápání právní stránky věci. 

Ústava ČR a zákon č. 6/1993 Sb., o České národní bance, obsahují ustanovení o nezávislosti ČNB na institucích a jejich představitelích při rozhodování o činnosti ČNB. Nesmí se však zapomínat, že ČNB není a nemůže být nezávislá na zákoně o ČNB. A ten obsahuje paragraf  2, odstavec (1), kde je věta: „Česká národní banka jedná v souladu se zásadou otevřeného tržního hospodářství“.  Vyřazení jakéhokoliv tržního vlivu na kurz, když ho banka nákladnými intervencemi udržuje na nepřirozené hodnotě, rozhodně není v souladu s touto zásadou a je tedy vážným pochybením. Vždyť jde o ztráty několika miliard Kč ročně. Použití směnného kurzu jako nástroje měnové politiky by mohlo být přípustné, kdyby šlo o oslabení nadhodnocené koruny, ale to je pravý opak skutečného stavu koruny. ČNB jedná v rozporu s ustanovením zákona o České národní bance § 2, odstavec (1), který je  jedinou pojistkou proti svévolnému zjednání prospěchu někomu jinému na úkor České republiky.

Zásah ČNB byl protitržní 

Zásah ČNB byl bezpochyby protitržní, koruna měla tendenci bez intervence dále posilovat. Pochybného údajného cíle intervence stejně nebylo vzdor rostoucím intervenčním nákladům dosaženo. Naproti tomu škody následkem vazby na upadající euro a nástup spekulantů rostou stále rychleji, ale skoro nikdo je neuvádí asi proto, že jsou až neuvěřitelně obrovské. 

Prezident republiky podle zákona o ČNB § 9 sice nemůže vydávat pokyny, jak mají členové Rady ČNB jednat, ale v případě vážného pochybení může libovolného člena Rady ČNB, i guvernéra, podle téhož zákona § 6, odstavec (2) odvolat. Nebrání tomu ani článek 14, odstavec 2 Protokolu č.4 o statutu Evropského systému národních bank a Evropské centrální banky, který byl ČR vnucen Lisabonskou smlouvou, a jeho obsah je převzat do zákona o ČNB a nic dalšího tam není. Shledá-li prezident státu vážné pochybení, a co jiného, než porušení zákona by to mělo být, tak je oprávněn provinilce odvolat.

K odvolání guvernéra by mělo dojít hned 

K odvolání guvernéra by mělo dojít bez odkladu. Jinak pan Singer odejde v červnu z funkce bez vyhlášeného pochybení a zanechá za sebou tak zvaný kurzovní závazek, že zahraniční strana bude ještě další rok naši ztrátu připisovat jako svůj zisk. Na místě je otázka, jaká funkce, nebo co, bude tomuto pánovi poskytnuto v zahraničí jako výraz vděku? Bylo by vhodné pány nehájící zájmy republiky nejen odvolat a někdo další by na ně měl podat trestní oznámení právě na bázi podezřelého porušení paragrafu 2, odstavec (1) zákona o ČNB. Takové oznámení může podat každý občan ČR i bez právní kvalifikace. 

Nástupcem stávajícího guvernéra má, bohužel, údajně být pan Ing. Jiří Rusnok. Možná by se snažil brzdit škodlivé změny kurzu po skončení intervence, ale sám dosud podporoval její trvání. I kdyby se obrátil na lepší víru, každoroční ztráta v řádu stovek miliard korun, kterou intervence způsobuje, se již nevrátí. Důvěra v jeho kompetentnost není žádná.           

Otevřený dopis prezidentu republiky Miloši Zemanovi s datem 13. 3. 2016 

Vážený pane prezidente, smutná zpráva (pořad OVM v ČT), že Česká národní banka vydala jen během ledna a února 2016 na znehodnocování české koruny dalších 114 miliard Kč, nás nutí připomenout, že se potvrzuje, co kritického již bylo o akci ČNB napsáno, a že jste jediný, kdo může na porušování zákona o České národní bance reagovat hned. Zároveň se jeví jako naléhavé podat na odpovědné funkcionáře ČNB trestní oznámení kvůli podezření, že prosazují jiné zájmy, než které podle zákona o ČNB prosazovat mají. 

Trochu více světla přinesly Otázky VM v ČT 16.3.2016, kde kromě guvernéra ČNB Singra vystupoval slovenský analytik Juraj Karpiš. Ten uvedl, že i Slovenská národní banka měla tendenci uplatňovat nezávislost trochu podobně, jako ČNB, to jest v rozporu s logikou. Není přece přijatelné, aby se škody způsobené v podstatě celému národu jakoby nepočítaly a nedaly reklamovat prostě proto, že banka je nezávislá. Nemůže být nezávislá na zákonech. Důležitá je odpověď na klasickou otázku, komu je kritizované jednání prospěšné. ČNB svými intervencemi způsobuje škodu na straně české koruny, kterou by měl hájit zákon o ČNB,  a zvýhodňuje zahraniční měny. 

Juraj Karpiš také mluvil o tom, co je nám ovšem známo, že závazek pevného kurzu vůči euru znamená vlastně zapojení do eurozóny, ale ve velmi nevýhodném kurzu, se všemi nevýhodami (navázání na úmyslně znehodnocované euro), ale bez výhod. 

Nepřirozené znehodnocení koruny je příležitostí pro spekulanty, láká k nákupu levné koruny (podhodnocení již překročilo 15%). Proto je udržování škodlivého kurzovního závazku stále nákladnější. Sto čtrnáct miliard Kč vydaných za první dva letošní měsíce, by mělo být posledním varováním (srovnejte s tím, jak ministr Babiš zápasí o každou miliardu schodku 70 miliard Kč). 

Ještě tvrdá čísla. Do zahraničí směřuje náš export v hodnotě asi 3600 miliard Kč za rok. Při paritě kupní síly by za to mělo být 3600 : 17 = 212 miliard euro. V kurzu dosažitelném bez negativní intervence by to bylo 3600 : 23 = 156.5 miliard euro. Ve  vnuceném kurzu 27 Kč/euro to je 133 miliard euro. To stačí v zahraničí k nakoupení zboží v hodnotě jen 63% hodnoty vývozu oproti 74% bez intervence. Dovezena bude o 15% menší hodnota, než při kurzu bez intervence. Je třeba dodat, že objem exportu by byl při méně dumpingových cenách o asi 5% menší, ale za tento menší objem bychom dostali a dovezli o 10% více, než za celý vývoz po intervenci. 

To znamená, že intervence ČNB přerušila zotavování kurzu koruny a vrátila její kurz hluboko zpět a guvernér Singer neuvedl, neboť nemohl uvést, nic, co by mohlo ospravedlňovat postup, který způsobí jen v zahraničním obchodě ztrátu navíc ve výši 3600 x 0.15 = 540 miliard Kč za rok. To je částka, která by stačila k zaplacení celého veřejného zdravotnictví a ke zvýšení všech důchodů o 50% k tomu. Jde tedy o věc zcela zásadní, která vyžaduje přiměřeně energickou reakci od Vás, pane prezidente, a rovněž od orgánů příslušných k posouzení, jak se to srovnává se zákonem o ČNB, například se zásadou otevřeného tržního hospodářství. 

Za spřátelené skupiny aktivistů Vás zdraví a za pochopení našeho rozhořčení Vám děkuje, Josef Mrázek

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh  na ');.           

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace