Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli a neřeknou?

Znásilnění na škole v přírodě? Podle ředitele jde matce jen o peníze

21.05.2013
Znásilnění na škole v přírodě? Podle ředitele jde matce jen o peníze

Autor: Profimedia.cz

Popisek: Za údajné znásilnění svého syna na škole v přírodě jeho matka po škole žádá odškodnění ve výši 750 tisíc korun.

KRIMI Před čtyřmi lety mělo dojít na škole v přírodě pořádané základní školou v Hostivici u Prahy k údajnému znásilnění jednoho ze školáků. Jeho matka po dvou letech neúspěšných soudních jednání po škole žádá odškodnění ve výši tři čtvrtě milionu korun. To jak škola, tak i obec odmítají zaplatit.

Je to jako příběh vystřižený z hollywoodského filmu. Zavádí nás na školu v přírodě, na kterou před čtyřmi lety své děti poslala základní škola v Hostivici u Prahy. Chlapec, jehož jméno z pochopitelných důvodů neuvádíme, na ní měl být šikanován a následně i sexuálně zneužit.

Jeho matka tvrdí, že její syn od té doby trpí vážnými psychickými poruchami, dodnes se léči na psychiatrii s posttraumatickou stresovou poruchou a po škole požaduje odškodnění ve výši tři čtvrtě milionu korun. Podle ní vinu jednoznačně nese škola, která takovémuto incidentu měla zabránit. Podle vedení školy matku do sporu ovšem vedou pouze finanční zájmy.

Problémem je důkazní nouze

Na jaře roku 2009, kdy k údajnému incidentu mělo dojít, matka vypověděla, že ze školy v přírodě se jí vrátlo naprosto jiné dítě. „Pořád plakal a téměř nekomunikoval,“ vypověděla. Až později se jí chlapec měl svěřit, že jej spolužáci šikanovali a zneužili. Matka se obrátila na policii, podala trestní oznámení, ale ani po dvou letech soud případ nerozlousknul. Problémem se ukázala tzv. důkazní nouze. Chlapci vypovídali rozdílně a jiní svědci neexistovali.

Škola jakékoliv pochybení odmítá. Podle ředitele školy, Josefa Mareše nelze zcela jasně určit, co se za zavřenými dveřmi odehrálo. „Jeden z chlapců měl dotyčnému údajně stáhnout kalhoty, což je jev, který se v dětském kolektivu občas vyskytuje. Dnes už ale nikdo 100% neřekne a hlavně věrohodně nedoloží, co se na uzavřeném pokoji a v jakém rozsahu mezi čtvrťáky odehrálo,“ říká exkluzivně serveru Krajské listy.cz.

Matce jde jen o odškodnění

Ředitel školy se po incidentu s matkou nezletilého několikrát sešel. Poslední jednání se podle něj uskutečnilo v kanceláři u starosty obce dne 30. 3. 2010, v té době chlapec již nebyl žákem hostivické školy. „Matka nikdy škole žádné pochybení nevytýkala, pouze jí šlo jen a jen o peníze. To se vše odehrálo v době, kdy jsme si mysleli, že se na zavřeném pokoji opravdu něco stalo,“ pokračoval pro krajskelisty.cz Josef Mareš.

Matka nezletilého chlapce následně bez účasti školy vedla 2letý soudní proces se zákonnými zástupci chlapce - agresora, který měl jejímu synovi stáhnout kalhoty. Samotné vedení školy k výslechu, kterého se zúčastnili 4 obvinění chlapci a třídní učitelka, vůbec nebylo pozváno a ani nebylo soudem požádáno o vyjádření. „Okresní soud a následně i Senát okresního soudu na základě  výslechů všech účastníků neshledali žádné pochybení ze strany školy a už vůbec nedošli k závěru že došlo ke znásilnění,“ dodal Josef Mareš.  

Až čtvrtina školáků obětí šikany

Po prohraném soudu matka podala žalobu na školu. „Nutno podotknout, že od druhé třídy byl její syn v péči pedagogicko-psychologické poradny a z jejího vyprávění jsem usoudil, že měl dosti krušné dětství. Dnes ani ten nejlepší psycholog tedy nezjistí, co nastartovalo a hlavně kdy  nastaly matkou zmiňované problémy,“ konstatuje ředitel hostivické základní školy a dodává, že poté, co chlapec základní školu ukončil, hned v září s novou školou odjel na další školu v přírodě, což je podle něj paradox největší.

Co se v pokoji na škole v přírodě mezi čtyřmi zdmi uzavřeného pokoje skutečně odehrálo, ví jen zmíněná pětice chlapců. Zpětně zjistit, zda se jednalo o „obyčejnou“ klukovinu, šikanu nebo se daný čin dá klasifikovat jako sexuální zneužití, bude tvrdý oříšek i pro velmi zkušeného psychologa. Momentálně je podle soudu sporné vše.


S nějakou z forem šikany se v Česku potýká až čtvrtina školáků. Formou žaloby rodiče ale tuto skutečnost řeší jen ve výjimečných případech. Školský zákon každopádně říká, že škola nese odpovědnost za zdraví a bezpečnost žáků na akcích, mezi které škola v přírodě patří.

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace