Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Populární ‘Žlutý pes‘ se rozhodl, že procestuje svět. Místo toho ale skončil v kriminále, který připomínal středověk...

26.03.2016
Populární ‘Žlutý pes‘ se rozhodl, že procestuje svět. Místo toho ale skončil v kriminále, který připomínal středověk...

Autor: Martin Kovář

Popisek: Ondřej Hejma vždycky porušoval zákazy, jednou se mu to ale pořádně vymstilo

Vždycky patřil k těm, kteří se snažili veškeré zákazy porušovat. A platilo to i v cestování, a tak se vypravil ‘po svých‘ s kamarádem až do Nepálu. Nakonec si ho ale úřady pořádně vychutnaly, a dokonce se ocitl za mřížemi.

Jedním ze zákazů, které za minulého režimu hodně lidí pořádně štvaly, byl zákaz cestování a dostat se za hranice Československa, to byl výraz vzdoru, samostatnosti, ambice a touhy po něčem víc. „Pro mě se tak cestování stalo celoživotním programem spíše z těchto důvodů, než že bych měl odjakživa boty z toulavého telete,“ prozradil zpěvák, skladatel a frontman skupiny Žlutý pes před časem v rozhovoru pro časopis Travel Digest.

Na dovču zásadně letadlem

V 50. letech se mohlo cestovat tak leda do NDR, Bulharska nebo Rumunska, což ani Ondrovi rodiče prý nepovažovali za pořádné cestování. Když nemohli do Paříže, tak raději nikam. „Byli jsme sice chudí, neměli jsme auto ani televizi a teplou vodu jen někdy, přesto jsme na dovolenou odjakživa létali letadlem. I když jen do Brna, za padesát korun, stařičkou Dakotou, ve které jsem se téměř pokaždé poblil. Po prázdninách ve Veverské Bítýšce jsem v září ve škole vždy zahlásil: „letecká dovolená“ a ti kolem zelenali závistí,“ smál se Hejma, který se poprvé opravdu ocitl ‘za hranicemi‘ až v šestnácti letech, když vyrazil se školním zájezdem do Itálie. „Cítil jsem se jako v ráji a poznamenalo mě to na celý život. Z nalajnované kariéry studenta matfyzu a budoucího inženýra jsem se otočil k angličtině, hudbě a cestování,“ přiznal.

V zahraničí mu prý všechny holky připadaly atraktivní, každou chvíli se zamiloval do jiné, psal si s nimi a učil se cizí jazyky. „Do roku 1969 jsem procestoval nejčastěji autostopem celou Evropu, pracoval v docích v Hamburku a myl nádobí v Londýně, kde byli všichni: Beatles, Stones, Dylan, Hendrix,“ zasnil se. „Po návratu ale spadla klec a my jsme byli mladí, rozjetí do světa, náhle zabrždění v Praze. To byla depresivní situace, s kterou každý zápolil, jak se dalo. Spíš jsme jen tak snili, protože fakticky se toho moc dělat nedalo,“ dodal.

Pracovní cesta jako sci-fi

Ke studiu angličtiny si nakonec přibral čínštinu, protože ho prý odjakživa fascinovala. Navíc ji studovali i oba jeho rodiče. Kvůli této malebné řeči se dokonce přihlásil jedno léto i na brigádu do vyhlášené pražské čínské restaurace, místo vysněné konverzace v mandarínštině a exotických lahůdek ho ale čekalo mytí nádobí, krájení nekonečných hromad zeleniny a k obědu takzvaná personálka, tedy například segedín. „A také nezapomenutelný zážitek. Mýt talíř Karla Gotta…“ zažertoval stylem sobě vlastním.

Pak se ale na něj konečně usmálo štěstí v podobě kamaráda Štěpána, jehož tatínek byl ředitelem nakladatelství Olympia, které vydávalo cestopisy. Z titulu svého postavení se mu podařilo zařídit oběma ‘pracovní‘ zájezd do Indie, kam měli vyrazit jako spisovatelé. „To byla nepřestavitelná věc, něco na úrovni sci-fi. Nicméně se podařila a celé dobrodružství jsme popsali v knize Autostopem do Nepálu,“ připomněl Hejma. Prodalo se 30 000 výtisků, jejich vyprávění vycházelo na pokračování ve sportovních časopisech a Ondřej se Štěpánem se stali spisovateli.

Skončili za katrem

„Byl to takový Hanzelka a Zikmund, kombinovaný se Šimkem a Grossmanem, na tříměsíční cestě autostopem přes Turecko, Írán, Afghánistán, Pákistán do Indie a nahoru do Nepálu a zpátky dolů do Bombaje a nákladní lodí přes Indický oceán, Suezský průplav, Gibraltar, Gdaňsk a pak domů,“ zavzpomínal. Cestování na vlastní pěst se jim ale pořádně vymstilo. Přetáhli totiž o jediný den tranzitní vízum, a tak skončili za katrem.

Dva dny si odseděli ve vězení v Íránu, tedy v zemi, kde skončit za mřížemi je velmi snadné. Klidně se to může stát třeba jenom za založení nové skupiny na internetu či vyjádření nesouhlasu s tamními poměry. O nelidském zacházení a otřesných podmínkách v íránských věznicích se tradují doslova legendy, Hejma však o tomto svém životním zážitku ještě nikdy podrobněji nepromluvil. Dodává pouze: „Nikomu bych to nepřál…“

Válcuje vás život, úřady, politici? Pošlete nám svůj příběh na

Vložil: Adina Janovská

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace